Gniazdka elektryczne na Sycylii

2 lipca 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Na wstępie należy zaznaczyć, że napięcie w sieci na włoskiej Sycylii wynosi 220 V, natomiast częstotliwość – 50 Hz. To dobra wiadomość. Trochę gorsza jest taka, że w starszych hotelach i apartamentach znajdziemy zazwyczaj stare włoskie gniazdka, charakteryzujące się obecnością trzech otworów – jeden pod drugim. W takich okolicznościach przyda się Nam adapter podróżny, czyli przejściówka.

Uwaga! W nowych obiektach możemy liczyć na klasyczne eurogniazdka.

O czym jeszcze należy wiedzieć jadąc na Sycylię?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta na Sycylii

Walutą obowiązującą we Włoszech, a tym samym na Sycylii, jest euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. Przypomnijmy, że w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,27 złotego polskiego (kurs z dnia 18. grudnia 2019 roku).

Kiedy jechać na Sycylię?

Włoską Sycylię można odwiedzać przez okrągły rok. Jednak, gdy zamierzamy zdobyć jej najciekawsze zakątki, powinniśmy udać się tam w kwietniu lub maju bądź we wrześniu lub październiku.

Jak poruszać się po Sycylii?

Są trzy rozwiązania: samochodem, autobusami lub koleją. Ważną informację dla osób lubiących przemieszczać się dużo i często stanowi fakt, że sieć kolejowa na wyspie jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Najbardziej znanym przewoźnikiem kolejowym na Sycylii jest Trenitalia.

Miejsca parkingowe na Sycylii

Białe linie oznaczają, że miejsca parkingowe są bezpłatne, natomiast niebieskie – że są płatne. Warto o tym wiedzieć podróżując autem!

– Godziny otwarcia sklepów

Sklepy zlokalizowane na terenie wyspy są zazwyczaj czynne w godzinach 9:00 – 13:00, a następnie 15:00 – 20:00. Jadąc do elektryzujących Włoch, musimy mieć świadomość, że mieszkańcy tych terenów udają się na dwugodzinną sjestę.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – będąc na Sycylii, nie zapomnijcie o odwiedzeniu monumentalnej Etny.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments