Gniazdka elektryczne na Sri Lance – kontakty i przejściówka

23 czerwca 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Sri Lanka to kraj, który od lat fascynuje miłośników herbaty i dalekich podróży. Malownicza, odległa, pachnąca, zaskakuje kontrastowością oraz pięknem natury. Zejdźmy jednak na ziemię i sprawdźmy, jak wygląda kwestia gniazdek elektrycznych w tej części Azji.

Napięcie w sieci na Sri Lance jest standardowe i wynosi 230 V. Problematyczną kwestią są jednak gniazdka, które nieco różnią się od tych polskich.

Uwaga! Aby Wasze sprzęty mogły prawidłowo działać, potrzebujecie adaptera podróżnego, czyli popularnej przejściówki. Na Sri Lance standardem są bowiem wtyczki z trzema prostokątnymi lub okrągłymi bolcami.

O czym jeszcze należy wiedzieć jadąc do Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta na Sri Lance

Oficjalną walutą na Sri Lance jest rupia lankijska, oznaczona międzynarodowym skrótem LKR. W obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 25 centów, 50 centów, 1 rupia, 2 rupie, 5 rupii oraz banknoty o nominałach: 10 rupii, 20 rupii, 50 rupii, 100 rupii, 200 rupii, 500 rupii, 1 000 rupii, 2 000 rupii, 5 000 rupii. Jedna rupia lankijska dzieli się na 100 centów. Przelicznik (na dzień 17. grudnia 2019 roku) wygląda następująco: 1 LKR = 0,021 złotego polskiego.

Pieniądze – gdzie można je wymienić?

Głównie w oddziałach banków oraz w hotelowych recepcjach. Ważną informacją jest również fakt, że placówki bankowe są czynne w godzinach 9.00 – 14.30 (w dni robocze).

Bezpieczeństwo na Sri Lance

Sri Lanka jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów z Europy, jednak w trosce o własne zdrowie zaleca się wykonanie kilku szczepień ochronnych. Do wspomnianych szczepień należą: szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), szczepienie przeciwko tężcowi oraz szczepienie przeciwko błonicy.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – jeśli chcecie Państwo być w stałym kontakcie ze światem, koniecznie zdecydujcie się na zakup karty SIM z pakietem turystycznym.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments