Gniazdka elektryczne na Malcie

30 sierpnia 2020
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Jadąc na Maltę, należy zaopatrzyć się w adapter, czyli tzw. przejściówkę. Normą w tej części świata są bowiem wtyczki typu G, inaczej angielskie. Dobrą informacją jest jednak fakt, że napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 230 V, natomiast częstotliwość napięcia w sieci – 50 Hz.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc do Republiki Malty?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta Malty

Na Malcie walutą jest euro (EUR). Przypomnijmy, że w oficjalnym obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,27 złotego polskiego (kurs z dnia 16. grudnia 2019 roku).

Malta – godziny otwarcia sklepów

Większość sklepów na wyspie pracuje od godz. 7:00 lub 8:00 do 19:00 lub 20:00. Po godz. 20:00 zazwyczaj nie zrobimy już zakupów.

Płatności kartą na Malcie

Transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty kredytowej lub tzw. wypukłej karty to standard w tej części świata.

Napiwki na Malcie

W restauracjach i kawiarniach zazwyczaj zostawia się około 5 -10% wartości rachunku jako napiwek. To ogólnie przyjęta zasada.

Kiedy jechać na Maltę?

Najlepiej poza sezonem, czyli w maju lub we wrześniu. Warto wiedzieć, że w okresie wakacyjnym ceny na Malcie są naprawdę bardzo wysokie.

Ciekawostka! Na wyspie słońce świeci przez blisko 300 dni w roku.

Bezpieczeństwo na Malcie

Malta to stosukowo bezpieczny kraj dla obcokrajowców. Najwięcej niepokoju w turystach wywołuje zwykle mroczny wygląd uliczek, który tylko na pozór jest przerażający. 

Kuchnia na Malcie

W tej części Europy dominują rozmaite potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Narodowym daniem Malty jest natomiast królik.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – na „Wyspie Rycerzy i Słońca” (Malcie) obowiązuje ruch lewostronny. Trzeba będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji!

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments