Kuba, czyli „wyspa jak wulkan gorąca”, to miejsce polecane miłośnikom wypoczynku na plaży. Jako że nie samą plażą i morzem żyje człowiek, przyjrzyjmy się kwestii gniazdek elektrycznych.
Standardem w tej części świata są wtyczki amerykańskie, z napięciem sieciowym w gniazdkach 110 V i częstotliwością 60 Hz. Adaptery (tzw. przejściówki) można wypożyczyć w hotelu lub kupić w sklepie elektrycznym. Niekiedy zdarzają się również gniazdka europejskie.
O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc do Republiki Kuby?
Oto garść przydatnych informacji
– Waluta
Na wstępie należy zaznaczyć, że na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC – peso wymienialne oraz CUP – peso niewymienialne. Peso wymienialne (CUC) stanowi oficjalną walutę Kuby, natomiast peso niewymienialne (CUP) jest walutą, którą zapłacimy m.in. na targu oraz w lokalnym autobusie.
– Jaką walutę zabrać na Kubę?
Najlepiej euro. Inne waluty, które wymienimy na wyspie to: dolary kanadyjskie (CAD), franki szwajcarskie (CHF), brytyjskie funty szterlingi (GBP), peso meksykańskie (MXN), dolary amerykańskie (USD) oraz jeny japońskie (JPY).
– Transport
Po kraju można poruszać się m.in. autobusami (przejazd między terminalami kosztuje zaledwie 1.00 CUP), taksówkami oraz wynajętym samochodem. Możliwości jest naprawdę wiele!
– Bezpieczeństwo
W ostatnich latach na Kubie wzrosła przestępczość pospolita (kradzieże damskich torebek, włamania do samochodów itp.). Taki stan rzeczy jest spowodowany znacznym zubożeniem społeczeństwa.
W związku z powyższym zaleca się, aby mieć baczenie na swoje rzeczy osobiste, a także nie podróżować samotnie w godzinach nocnych.
– Gdzie nabyć lokalne pamiątki?
Najlepiej w Starej Hawanie lub Trinidadzie de Cuba. Alkohol (np. rum) i kubańskie cygara warto kupić w sklepie.
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – językiem obowiązującym w Republice Kuby jest hiszpański. Niekiedy można natrafić na problemy z porozumieniem się w języku angielskim.