Gniazdka elektryczne na Kubie

2 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kuba, czyli „wyspa jak wulkan gorąca”, to miejsce polecane miłośnikom wypoczynku na plaży. Jako że nie samą plażą i morzem żyje człowiek, przyjrzyjmy się kwestii gniazdek elektrycznych.

Standardem w tej części świata są wtyczki amerykańskie, z napięciem sieciowym w gniazdkach 110 V i częstotliwością 60 Hz. Adaptery (tzw. przejściówki) można wypożyczyć w hotelu lub kupić w sklepie elektrycznym. Niekiedy zdarzają się również gniazdka europejskie.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc do Republiki Kuby?

Oto garść przydatnych informacji

– Waluta

Na wstępie należy zaznaczyć, że na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC – peso wymienialne oraz CUP – peso niewymienialne. Peso wymienialne (CUC) stanowi oficjalną walutę Kuby, natomiast peso niewymienialne (CUP) jest walutą, którą zapłacimy m.in. na targu oraz w lokalnym autobusie.

– Jaką walutę zabrać na Kubę?

Najlepiej euro. Inne waluty, które wymienimy na wyspie to: dolary kanadyjskie (CAD), franki szwajcarskie (CHF), brytyjskie funty szterlingi (GBP), peso meksykańskie (MXN), dolary amerykańskie (USD) oraz jeny japońskie (JPY).

– Transport

Po kraju można poruszać się m.in. autobusami (przejazd między terminalami kosztuje zaledwie 1.00 CUP), taksówkami oraz wynajętym samochodem. Możliwości jest naprawdę wiele!

– Bezpieczeństwo

W ostatnich latach na Kubie wzrosła przestępczość pospolita (kradzieże damskich torebek, włamania do samochodów itp.). Taki stan rzeczy jest spowodowany znacznym zubożeniem społeczeństwa.

W związku z powyższym zaleca się, aby mieć baczenie na swoje rzeczy osobiste, a także nie podróżować samotnie w godzinach nocnych.

– Gdzie nabyć lokalne pamiątki?

Najlepiej w Starej Hawanie lub Trinidadzie de Cuba. Alkohol (np. rum) i kubańskie cygara warto kupić w sklepie.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – językiem obowiązującym w Republice Kuby jest hiszpański. Niekiedy można natrafić na problemy z porozumieniem się w języku angielskim.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments