Jadąc na grecką Kretę, nie musimy zabierać ze sobą adaptera, czyli popularnej przejściówki. Na wyspie standardem są bowiem wtyczki typu C, D, E oraz F z napięciem sieciowym w gniazdkach 220 V i częstotliwością napięcia w sieci elektroenergetycznej 50 Hz.
O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc na Kretę?
Oto garść przydatnych informacji
Waluta na Krecie
Na Krecie (podobnie jak w Grecji kontynentalnej) oficjalną walutą jest euro (EUR). W obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,26 złotego polskiego (kurs z dnia 16. grudnia 2019 roku).
Kreta – paszport czy dowód?
Jako że Grecja należy do Unii Europejskiej, turyści z Polski mogą wjeżdżać do kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego. Paszport też jest mile widziany.
Inne dokumenty
Kierowcy zamierzający poruszać się po wyspie autem, muszą dysponować polskim prawem jazdy oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu.
Toalety
Kreta to wyspa, na której spotkamy bardzo słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe. Nie będzie więc zaskoczeniem fakt , że w całej Grecji obowiązuje całkowity zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowych.
Poruszanie się po wyspie
Po Krecie najlepiej poruszać się samochodem. Na miejscu można wypożyczyć zarówno niewielkie autko miejskie, jak i wygodny pojazd terenowy. Wypożyczalnie znajdziemy we wszystkich większych miejscowościach na wyspie.
Kiedy jechać na Kretę?
Osoby, które nie muszą grzać kości na plaży, powinny wybrać się na Kretę poza sezonem letnim. W maju i czerwcu lub we wrześniu ceny produktów i usług są dużo bardziej atrakcyjne.
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – jeśli jesteś studentem, koniecznie zabierz ze sobą legitymację. Na Krecie można zwiedzić wiele miejsc za darmo!