Gniazdka elektryczne na Cyprze

5 listopada 2020
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Na Cyprze standardem są wtyczki brytyjskie, z napięciem sieciowym w gniazdkach 240 V. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że w podróż na „Wyspę Afrodyty” trzeba będzie zabrać adapter podróżny, czyli tzw. przejściówkę.

Uwaga! Przejściówkę można kupić na miejscu (np. w supermarkecie) lub wypożyczyć w hotelu.

O czym jeszcze należy pamiętać jadąc do Republiki Cypryjskiej?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta Cypru

Oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym na Cyprze jest euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,26 złotego polskiego (kurs z dnia 16. grudnia 2019 roku).

Płatność kartą na Cyprze

W wielu miejscach na wyspie można płacić kartami kredytowymi. Wyjątkiem są jedynie muzea, historyczne atrakcje turystyczne, autobusy oraz małe (lokalne) sklepiki.

Godziny otwarcia sklepów na Cyprze

Sklepy zlokalizowane na terenie Cypru są zazwyczaj czynne od poniedziałku do niedzieli, od godz. 7:00 lub 8:00 do 21:00 lub 22:00. W niedziele pracują trochę krócej.

Sezon turystyczny na Cyprze

Sezon na Cyprze trwa od kwietnia do końca października. Dobrą informacją dla osób ciepłolubnych jest fakt, że w tej części świata słoneczna pogoda panuje przez blisko 340 dni w roku.

Transport na Cyprze

Po wyspie można podróżować autobusami. Trzeba jednak wiedzieć, że większość przystanków komunikacji miejskiej jest na żądanie. Bilety autobusowe nie należą do drogich.

Uwaga! Osoby, które zamierzają penetrować wyspę na własną rękę, powinny zdecydować się na wynajem samochodu.

Bezpieczeństwo na Cyprze

Republika Cypryjska stanowi najbezpieczniejsze miejsce w całym basenie Morza Śródziemnego. Brak napadów i kradzieży, zachęca do wspólnego zwiedzania wyspy.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Pamiętajcie o tym!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments