Gambia – szczepienia przed wakacjami

16 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 21 Average: 4]

Marzysz o wyprawie do Afryki, np. do Gambii? Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda,  ale pod warunkiem, że się dobrze do niej przygotujesz. Nie wolno zaniedbać m.in. spraw związanych ze zdrowiem – uczulani na to są wszyscy turyści udający się do tropikalnych krajów.

Gambia – potrzebne szczepienia?

Osoby wybierające się do Gambii muszą mieć na uwadze fakt, iż w kraju tym istnieje spore ryzyko zachorowania na kilka groźnych chorób tropikalnych. Najczęściej w tym kontekście padają takie nazwy jak: malaria, denga, gorączka zachodniego Nilu, żółta febra, filariozy, leiszmanioza, śpiączka afrykańska oraz ślepota rzeczna. Ponadto można również zarazić się chorobami przenoszonymi przez pożywienie i wodę – w Afryce zasad przestrzegania higieny w żadnym razie nie wolno lekceważyć, ponieważ wynikają z tego bardzo poważne konsekwencje, spośród których biegunka czy dolegliwości żołądkowe wydają się najmniejszym problemem. O jednej ważnej rzeczy musi pamiętać każdy, kogo interesuje Gambia – szczepienia przeciw wielu chorobom jak np. malaria czy denga nie istnieją, stąd tak ogromną wagę przykłada się do działań profilaktycznych. Stąd też niejednokrotnie pojawia się pytanie zadawane przez osoby, przez które na miejsce urlopu wybrana została Gambia: jakie szczepienia są nieodzowne i czy w ogóle istnieje obowiązek ich wykonywania?

Gambia – wymagane szczepienia

Ważna informacja dla tych, których jako cel podróży interesuje Gambia – szczepienia obowiązkowe to zagadnienie, w obszarze którego pojawiają się rozmaite rozbieżności. Na stronie polskiego MSZ nie ma komunikatu o obowiązkowych szczepieniach, natomiast Konsulat Republiki Gambii w Warszawie za pośrednictwem swojej strony informuje o konieczności posiadania aktualnego szczepienia przeciw żółtej febrze. Aktualne szczepienie to takie, które wykonane zostało nie później niż na 10 dni przed planowanym terminem wyjazdu do Gambii. Najlepiej zatem z odpowiednim wyprzedzeniem zadzwonić do konsulatu, aby osobiście dowiedzieć się, jak przedstawia się kwestia szczepień obowiązkowych.

Gambia – zalecane szczepienia

Standardowo zalecane są szczepienia przeciw:

-wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– cholerze.

Decyzję o doborze szczepień podejmuje lekarz medycyny tropikalnej. Podane w powyższym tekście informacje mają charakter poradnikowy – każdy podróżny przed wylotem do Gambii powinien zasięgnąć indywidualnych konsultacji medycznych.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments