Filipiny – co warto zobaczyć?

12 maja 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin, są malowniczym państwem wyspiarskim, położonym w południowo – wschodniej Azji, na Oceanie Spokojnym. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w skład terytorium państwa wchodzi aż 7 000 wysp. Egzotyczna roślinność, intrygujący mieszkańcy oraz niesamowite kontrasty społeczne sprawiają, że kraj ten zasługuje na miano godnego uwagi. Jeśli chcecie Państwo przekonać się o tym, koniecznie przeczytajcie tekst do końca.

Filipiny – ciekawe miejsca

– Luzon – największa, a także najbardziej na północ wysunięta wyspa archipelagu Filipin

Luzon jest wyspą o bardzo zróżnicowanym krajobrazie – na północy dominują góry, w środkowej części – płaskie równiny, natomiast na południu – wulkany oraz liczne jeziora. Największą atrakcją tej części Filipin jest Manila – stolica kraju, która wieczorami tętni życiem, pobudza zmysły oraz zaskakuje kontrastami.

Pozostałe atrakcje wyspy Luzon

• Tarasy ryżowe w Banaue – niesamowite, liczące około 2 000 lat tarasy rolne, które zostały wykute przy użyciu bardzo prymitywnych narzędzi.
• Wiszące trumny w Dolinie Echa – miejsce pochówków okolicznej ludności.
• Jaskinia Big Cave – prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mocnych wrażeń. Na zachętę warto dodać, że przejście przez labirynt korytarzy oraz tuneli wymaga zanurzenia się po szyję w wodzie.
• Vigan – kolonialne miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Manila – stolica Filipin, zlokalizowana na wyspie Luzon

Manila jest miastem, które wywołuje skrajne emocje wśród turystów. Z jednej strony przyciąga gwarnymi targowiskami i azjatycką atmosferą, z drugiej natomiast napawa smutkiem oraz melancholią. Jeśli jednak lubicie Państwo miejsca, w których nowoczesność miesza się z historią oraz lokalnymi zwyczajami, ta część Filipin będzie doskonałym wyborem. Najpierw jednak sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na Was w stolicy kraju.

A oto i one:

1). Kościół św. Augustyna (San Agustin Church) – jedna z najstarszych budowli w mieście, wzniesiona w 1607 roku.

2). Katedra – imponująca świątynia zbudowana przez Dominikanów.

3). Bazylika św. Sebastiana (Basilica Minore de San Sebastián) – jedyny wybudowany ze stali kościół w Azji.

4). Pałac Malacañang (Malacañang Palace) – miejsce pracy oraz zamieszkania prezydenta Filipin.

5). Cmentarz Chiński – jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.
Na zwiedzających czekają tam m.in. dzielnica umarłych oraz świątynia buddyjska.

6). Masjid Al-Dahab – Złoty Meczet zlokalizowany w muzułmańskiej części Manili.

7). Plaza Rajah Sulayman – plac ozdobiony fontannami oraz pomnikami. Uwielbiany przez turystów.

8). Rizal Park – prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników rozrywki.

9). Robinsons Place Manila – największe, a także najważniejsze centrum handlowe w mieście.

10). Kościół Quiapo – jedna z najpiękniejszych świątyń w Manili.

11). Muzeum Narodowe Filipin – imponujący gmach, w którym można odwiedzić Narodową Galerię Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Narodu Filipińskiego oraz Planetarium.

Manila – oto miejsca, które warto odwiedzić w okolicy miasta

• Wulkan Taal – najmniejszy wulkan na świecie.
• Mayon – czynny wulkan położony na wyspie Luzon.
• Ruiny Cagsawa – ruiny franciszkańskiego kościoła, który uległ zniszczeniu podczas erupcji wulkanu Mayon w 1814 roku.
• Jaskinia Callao – jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na wyspie Luzon.
• Kościół Paoay – świątynia wybudowana na początku XVIII wieku.

– Mindanao – druga pod względem wielkości wyspa Filipin

W Mindanao można zakochać się bez reszty… Jej przepiękna linia brzegowa, a także rzucająca się w oczy rafa koralowa, potrafią przenieść obserwatora do innego, nieznanego mu dotąd świata – świata spokoju, błękitu oraz majestatycznego piękna. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że na wyspie znajduje się najwyższy szczyt Filipin – wulkan Apo
(2 954 m n.p.m.).

– Davao – największe miasto na wyspie Mindanao

W Davao można poczuć prawdziwego ducha nowoczesności. W mieście znajdują się m.in. port morski oraz lotnisko, które zachęcają turystów do przybywania na wyspę. Ci, którzy przyjadą do Davao w odpowiednim czasie, natrafią na kolorowy Festival Kadayawan, który stanowi atrakcję dla wszystkich mieszkańców Filipin.

Czy wiedzieliście Państwo, że Davao – największe miasto na wyspie Mindanao, jest uznawane za jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast na kontynencie azjatyckim? Teraz już wiecie!

– Cebu – malownicza wyspa otoczona 167. mniejszymi wysepkami

Cebu („Królowa Południa”) leży w środkowej części Filipin, pomiędzy cieśninami Cebu oraz Tañon. Stanowi ona najgęściej zaludnioną wyspę Filipin, dlatego też trzeba liczyć się z dużymi korkami na ulicach. Ciekawą atrakcją Cebu są przepiękne plantacje, na których hoduje się m.in. kukurydzę, bawełnę, tytoń, trzcinę cukrową oraz palmy kokosowe. Ta najgęściej zaludniona wyspa kraju oferuje także dogodne warunki do nurkowania oraz opalania się na plaży.

– Palawan – jedna z najbardziej odizolowanych wysp archipelagu

Palawan jest wyspą, która wyróżnia się wydłużonym oraz wąskim kształtem. Pomimo dużej popularności wśród turystów, ta filipińska perełka zachowała swoją dziewiczość. Komu jest polecana? Głównie osobom, które są nastawione na nurkowanie oraz plażowy tryb życia.

– Mindoro – siódma pod względem wielkości wyspa Filipin

Mindoro leży na południowy – zachód od wyspy Luzon i dzieli się na dwie charakterystyczne prowincje: na Zachodnie Mindoro oraz Orientalne Mindoro. To właśnie w tej części Republiki Filipin znajduje się popularna plaża Puerto Galera, słynąca z przepięknych, rajskich plaż. Dodatkową atrakcją wyspy są wspaniałe plantacje cytrusów oraz orzeszków ziemnych.

– Siquijor – wyspa szamanów oraz rafy koralowej

Siquijor – brzmi intrygująco, prawda? W rzeczywistości jednak wyspa ta budzi w turystach bardzo skrajne emocje – jednych przyciąga oraz fascynuje, natomiast w innych wywołuje autentyczny strach. Czym jest to spowodowane? Z pewnością tym, że na wyspie mieszka kilka plemion szamańskich.

Uwaga! Osoby, które odwiedzą Siquijor w kwietniu, będą mogły wziąć udział w festiwalu szamańskim, który obfituje w rytuały magiczne oraz uzdrawiające.

5 rzeczy, które powinniście zrobić będąc na Filipinach

1). Odwiedźcie „apetyczne” Wzgórza Czekoladowe, stanowiące prawdziwą ucztę dla… oczu.

2). Zanurzcie się w głębinach Oceanu Spokojnego, by stanąć twarzą w twarz z mieszkańcami podwodnych czeluści (gratka dla miłośników nurkowania!).

3). Popływajcie z rekinami wielorybimi, największymi przedstawicielami rekinów (możliwe terminy: od stycznia do maja).

4). Spróbujcie przepysznych (nierzadko zaskakujących) potraw.

5). Odprężcie się na jednej z filipińskich plaż, np. na popularnej oraz uwielbianej przez turystów plaży Puerto Galera (na wyspie Mindoro).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments