Dominikana – szczepienia przed wakacjami

16 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 154 Average: 4.5]

Urlop na Dominikanie? Brzmi bajecznie, ale któż z nas nie chciałby wybrać się na Karaiby? Trzeba jednak uważać, aby problemy ze zdrowiem nie popsuły nam szyków – zwłaszcza że na Dominikanie dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony, a prywatna opieka medyczna jest kosztowna.

Dominikana – szczepienia, choroby

Dominikana leży w strefie klimatu równikowego, co ma niebagatelny wpływ na sytuację w obszarze zdrowotnym. Istnieją tu zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w związku z tym podczas pobytu na wyspie należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Przede wszystkim niezbędna jest profilaktyka antymalaryczna. Ważna rzecz, o której musi pamiętać każda osoba, którą interesuje Dominikana – szczepienia na malarię nie ma, dlatego w podróżnej apteczce nie może zabraknąć odpowiednich leków. Należy chronić się przed ugryzieniami komarów – przenoszą one nie tylko malarię, ale też m.in. wirus Zika niebezpieczny głównie dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. W latach 2015 i 2016 stwierdzono przypadki zarażenia tymże wirusem. Leki najlepiej zabrać je ze sobą, gdyż na Dominikanie słono zapłacimy za zakupy w aptece. Oprócz tego trzeba przestrzegać zasad higieny – w przeciwnym razie spore jest prawdopodobieństwo, że dopadną nas choroby układu pokarmowego. Do picia nadaje się wyłącznie fabrycznie butelkowana. Lepiej trzymać się z daleka od napojów z kostkami lodu, świeżych owoców i warzyw oraz jedzenia sprzedawanego w ulicznych budkach. Pojawia się tu istotna kwestia: Dominikana a szczepienia. Szczepić się czy nie?

Przeczytaj również:

Dominikana – wymagane szczepienia

Czy są obowiązkowe szczepienia przed Dominikana? Odpowiedź brzmi – nie, lecz nie jest to równoznaczne z rezygnacją ze szczepionek. Pozwalają one zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko zachorowań.

Dominikana – szczepienia zalecane

Ważne dla osób, przez które na miejsce spędzenia urlopu wybrana została Dominikana – potrzebne szczepienia standardowo zalecane przez lekarzy to szczepienia przeciw:

-wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– żółtej febrze,

– zapaleniu opon mózgowych typu A i C.

Dobór szczepień to sprawa indywidualna – decyzję podejmuje lekarz medycyny tropikalnej, do którego trzeba koniecznie się zgłosić na kilka tygodni przed planowanym terminem wyjazdu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments