Dominikana czy Zanzibar – gdzie polecieć na egzotyczne wakacje?

29 marca 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Dominikana i Zanzibar – dwa egzotyczne miejsca, które są coraz chętniej wybierane przez turystów z Polski. Pierwsze z nich znajduje się na Karaibach na wyspie Haiti, a oblewają ją wody Atlantyku. Drugie to wyspa należąca do Tanzanii, umiejscowiona na Oceanie Indyjskim, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od kontynentalnej Afryki. Sprawdź, co wybrać: Zanzibar czy Dominikanę i postaw tę destynację, która bardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom związanym z beztroskimi wczasami pod palmami.

Gdzie potrzebna jest wiza: Dominikana czy Zanzibar?

Polscy obywatele udający się do Dominikany w celach turystycznych na krócej niż 30 dni nie potrzebują wizy.

Wybierz się na wakacje do Dominikany: https://r.pl/dominikana

Przy wjeździe na Zanzibar trzeba natomiast wykupić wizę pobytową (wszystkie formalności załatwia się na lotnisku). Miejscowe władze imigracyjne robią każdemu zdjęcie i po chwili dostajemy wizę-wlepkę zajmującą całą stronę w paszporcie. Na jej podstawie można przebywać na terenie Tanzanii maksymalnie 90 dni. Koszt wizy to 50 USD.

Zanzibar czy Dominikana? Sprawdź prognozę pogody!

Dominikana leży w strefie klimatu równikowego charakteryzującego się wysokimi temperaturami przez cały rok (29-31°C) oraz obfitymi opadami. Wahania temperatury w ciągu doby są niewielkie – wynoszą maksymalnie 10°C. Najlepszym okresem na urlop w Dominikanie jest zima i wczesna wiosna.

Nieco inaczej sytuacja wygląda na Zanzibarze – klimat również cechują stosunkowo niewielkie zmiany temperatur dziennych – w najchłodniejszych miesiącach rzadko kiedy temperatura spada poniżej 26-27°C, a w najgorętszym okresie niewiele przekracza 30°C. Natomiast można tu wyraźnie wyróżnić dwie pory roku – deszczową i suchą. Na Zanzibar najlepiej wybrać się w okresie, kiedy trwa pora sucha (krótka przypadająca na styczeń i luty oraz długa między czerwcem a październikiem).

 

Hotele na Zanzibarze i w Dominikanie

Obie destynacje charakteryzują się dużym wyborem znakomitej bazy hotelowej z bezpośrednim dostępem do piaszczystych plaż i basenami, położone zazwyczaj pośród tropikalnej roślinności.

W Dominikanie znajdziemy przede wszystkim ogromne, liczące nawet 500 pokoi wioski hotelowe, w których jest wszystko, czego dusza zapragnie – kilka restauracji, barów, salony spa, rozmaite boiska sportowe, bogaty program animacyjny, wiele atrakcji dla dzieci, salony SPA itp.

Zanzibar stawia raczej na mniejsze, bardziej zaciszne i kameralne ośrodki, oferujące od 20 do 150 pokoi, często w formie bungalowów o tradycyjnej architekturze. Większe z nich prowadzą programy animacyjne i mają na swoim terenie sportową infrastrukturę. Te mniejsze stawiają głównie na wypoczynek w błogiej ciszy.

Loty na Zanzibar i Dominikanę

Obecnie żadne linie lotnicze nie mają w ofercie bezpośrednich połączeń z Polski ani do Dominikany, ani na Zanzibar. Natomiast do obu tych miejsc można polecieć samolotem czarterowanym przez biura podróży. Lot do Dominikany trwa 11 godzin, na Zanzibar zaś 9 godzin.

Dominikana – czy warto? Niech zdecyduje kuchnia!

Wczasy zarówno w Dominikanie, jak i na Zanzibarze to znakomita okazja do spróbowania lokalnej kuchni.

Kuchnia dominikańska to połączenie smaków hiszpańskich, Taino (rdzennych mieszkańców regionu), bliskowschodnich, afrykańskich, a także wenezuelskich, kubańskich czy portorykańskich. Większość lokalnych potraw zawiera ryż i mięso, popularnym składnikiem dań są również owoce morza, kukurydza, rośliny strączkowe, maniok i platany.

Na Tanzanii możemy natomiast spodziewać się dań stanowiących mieszkankę kuchni ludów Bantu, brytyjskiej, arabskiej, portugalskiej, indyjskiej i chińskiej. Podstawą wielu dań są natomiast znakomicie przyrządzone ryby i owoce morza.

Artykuł sponsorowany

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments