Zastanawiasz się, jaki region Polski odwiedzić w czasie wyjazdu wypoczynkowego? Bez względu na to, czy wybierasz się w podróż samotnie, czy też z rodziną lub znajomymi, z pewnością dobrym kierunkiem będzie Podkarpacie! Dlaczego warto spędzić urlop na Podkarpaciu? Poznaj nasze najciekawsze propozycje atrakcji tego regionu i zacznij pakować walizkę!
Niezwykłe zabytki Podkarpacia
Podkarpacie jest magicznym regionem Polski. Znajdziesz tutaj niespotykane nigdzie indziej zabytki, w tym wyjątkową architekturę drewnianą.
To właśnie tutaj, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, postawione są urokliwe, zabytkowe kościoły, cerkwie, ale też dworki, które powstały na bazie konstrukcji drewnianych. Wiele z takich obiektów zostało już wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Nie można także zapominać o murowanych zabytkach Podkarpacia, czyli obiektach wyjątkowych pod względem kulturowym i historycznym. Mowa tu, przede wszystkim, o Zamku w Łańcucie czy też o Dworze Kombornia w Korczynie, którego początki sięgają panowania króla Kazimierza Wielkiego! Warto również odwiedzić Ruiny Zamku Kamieniec.
Przyrodnicze zakątki na Podkarpaciu
Podkarpacie zachwyca nie tylko zabytkami. To rejon obfitujący w piękne, przyrodnicze zakątki urzekające turystów od pierwszego wejrzenia.
Co warto zobaczyć, wybierając się tutaj na urlop? Przede wszystkim na uwagę zasługują rezerwaty przyrody – na przykład Zwiezło czy Prządki. Ponadto, nie można zapominać, że Podkarpacie słynie z Bieszczad – czyli karpackich pasm górskich. Piękne szlaki zapewnią wielogodzinne okazje do wędrówek i podziwiania widoków.
Na Podkarpaciu znajdziesz coś jeszcze: to tutaj nadal żyją głębokie, stare puszcze, w których przy odrobinie szczęścia można spotkać dzikie zwierzęta czy podziwiać kilkudziesięcioletnie i starsze drzewa, dziko porośnięte leśne polany i ukryte wśród nich strumienie.
Schrony wojenne na Podkarpaciu
Miłośnikom historii polecić można natomiast schrony kolejowe budowane przez władze nazistowskie w trakcie II wojny światowej. To obiekty nadal mało znane wśród turystów, ale z pewnością warte bliższego poznania!
Dla turystów oddano do zwiedzania podziemny tunel w Strzyżowie, którego wielkość umożliwiała ukrycie nawet sporego składu kolejowego. Naziemnym schronem jest natomiast obiekt w Stępinie-Cieszynie. W obu przypadkach konstrukcje zostały doskonale zachowane i obecnie pozostają bezpieczne do zwiedzania. Chociaż związane są z jednym z trudniejszych okresów w historii Polski, z pewnością warto bliżej przyjrzeć się im by zrozumieć, z jaką machiną wojenną zmagał się nasz kraj!
Podkarpackie spływy z flisakami
San, rzeka Podkarpacia, okazuje się być równie ważnym, flisackim obszarem, jak Dunajec! To tutaj, w niewielkim Ulanowie, od kilkuset lat prężnie działają flisacy. Trudniący się pierwotnie spławem drewna czy zboża, Ulanów został też z czasem siedzibą Bractwa św. Barbary, zrzeszającego ludzi trudniących się tym trudnym fachem.
Historia wybrzmiewa tutaj wyjątkowo silnie – zainteresowani mogą skorzystać z organizowanych przez flisaków wycieczek, nie tylko po to, by podziwiać krajobrazy wokół, ale też w celu poznania niezwykle ciekawych opowieści o flisackim życiu. A po takim spływie dobrze jest zajrzeć do Muzeum Flisactwa Polskiego.
Podkarpacie jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, w którym łączy się wiele kultur, a bogactwo tak zabytków, jak i atrakcji przyrodniczych pozwala planować wyjazdy urlopowe pod dowolnym kątem – tak wypoczynkowym, jak i związanym ze zwiedzaniem i aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Takim miejscem jest Wioska Wakacyjna w Radawie, która oferuje szereg animacji i warsztatów dla całych rodzin, a także proponuje urokliwe i w pełni wyposażone domki wakacyjne.