Dlaczego Polańczyk stał się tak bardzo popularny?

13 czerwca 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Polańczyk to niewielka wieś o charakterze wczasowo-uzdrowiskowym, położona w województwie podkarpackim, a dokładniej w powiecie leskim, w gminie Solina. Wieś położona jest malowniczo na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Polańczyk funkcje uzdrowiskowe pełni od roku 1974, jednak oficjalne miano uzdrowiska wieś uzyskała dopiero w roku 1999. To miejsce jest istnym rajem dla kuracjuszy, bowiem znajduje się tu aż 1200 miejsc przeznaczonych do regeneracji organizmu i poprawy zdrowia. Dzięki ogromnej ilości atrakcji oraz doskonale rozbudowanej bazie noclegowej (warto przy tym dodać, że noclegi Polańczyk często są nie tylko nie drogie, ale również i niezwykle komfortowe). Uzupełnieniem tego jest atrakcyjna i bardzo zróżnicowana baza gastronomiczna.

Polańczyk, choć pod względem powierzchni jest niewielki, to jedna turystom ma do zaoferowania wiele ciekawych i zajmujących atrakcji. Okoliczni mieszańcy jak tylko mogą wykorzystują walory turystyczne Jeziora Solińskiego, oferując przybyłym turystom ich ulubione formy wypoczynku, zarówno tego biernego, jak i nieco bardziej aktywnego. Turyści chętnie korzystają tu przede wszystkim z :

– rejsów po Jeziorze Solińskim,

– miejsc wyznaczonych do połowów ryb,

– wycieczek na wyspy znajdujące na jeziorze,

– licznych kąpielisk.

Ze względu na niewielką powierzchnię, po Polańczyku można się spokojnie poruszać pieszo, odstawiając samochód i ciesząc się okoliczną przyrodą.

Polańczyk posiada niezwykle rozbudowaną bazę noclegową. Według portalu Meteor noclegi w Polańczyku to wiele prężnie dziłajacych pensjonatów, domów uzdrowiskowych, hoteli i całorocznych domków położonych tuż nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Oczywiście nie brakuje też gospodarstw agroturystycznych, oferujących turystom wypoczynek na łonie natury, w spokoju i ciszy, na świeżym nie skażonym zgiełkiem wielkiego miasta powietrzu. Ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię Polańczyka, z każdego miejsca noclegowego do centru jest niezwykle blisko.

Skąd taka popularność Polańczyka? Co roku pojawia się tam mnóstwo osób w bardzo różnym wieku. Wszystko ze względu na ogromne walory uzdrowiskowe. Znajdujące się tu ujęcie wody (co zostało udowodnione licznymi badaniami), choć lokalnym mieszkańcom znane jest już od bardzo dawna, to jednak formalnie ujęcie wody miano uzdrowiska ma dopiero od 1999 roku, dokładnie w momencie, w którym Polańczyk zyskał status miejscowości uzdrowiskowej. Jest to miejsce znane przede wszystkim z skuteczności leczenia zarówno licznych chorób układu oddechowego jak i chorób typowo kobiecych.

Polańczyk to nie tylko uzdrowisko, pozwalające na znaczące podreperowanie własnego zdrowia. To także miejsce, które z pewnością spodoba się miłośnikom aktywnego wypoczynku. W miejscowości znajduje się mnóstwo bardzo ciekawych tras rowerowych. Tu największa popularnością wśród turystów cieszą się Zielone Wzgórza nad Soliną czy Perła Polańczyka. Oczywiście korzystanie z tras spacerowych jest całkowicie darmowe.

Poza rozbudowaną bazą noclegową, Polańczyk pochwalić się może również rozbudowaną bazą gastronomiczną, oferującą przede wszystkim dania charakterystyczne dla kuchni bieszczadzkiej, choć oczywiście nie brakuje punktów gastronomicznych oferujących kuchnię polską czy nieco bardziej egzotyczną. Dzięki temu każdy będzie mógł zjeść coś, co lubi. Warto jednak będąc tu przynajmniej raz spróbować przysmaków kuchni lokalnej. Kuchnia bieszczadzka to bardzo typowa kuchnia góralska, stworzona z nie skomplikowanych składników i niezwykle rozgrywająca i sycąca (co szczególne znaczenie ma zimą).

Polańczyk to idealna miejscowość do wypoczynku przez cały rok. Latem i wiosną turyści mogą korzystać z uroków Jeziora Solińskiego, zimą natomiast można w ciszy i spokoju odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, ciesząc się urokami przyrody, ciszą i spokojem. Polańczyk ma bazę noclegową dostosowana idealnie do turystów zarówno przybywających tu latem, jak i odwiedzających uzdrowisko w nieco mniej ciepłe i słoneczne miesiące.

Odwiedzając Polańczyk warto zajrzeć do Muzeum Kultury Bojów. Ogromna ilość eksponatów powstała ze zbiorów pochodzących z Myczkowa, Polańczyka, Berezki, Bereżnicy Wyżnej, Woli Matiaszowej, Soliny, Wołkowyi, Terki oraz Bukowca. Jest to niezwykle ciekawa wystawa, na której można znaleźć zarówno przedmioty użytkowe czy ubrania, jak i wyposażenie czy wszystkie elementy stosowane w życiu codziennym. Niedaleko Polańczyka znajdują się Ustrzyki Dolne oraz Solina, miejscowości ciekawe i pełne atrakcji, które będąc w okolicy warto odwiedzić choćby na chwilę.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments