Djerba – co warto zobaczyć?

22 grudnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Djerba, tunezyjska „Wyspa Marzeń”, stale odkrywa przed nami swoje tajemnice… To właśnie w tej części świata, bo gdzie indziej mógłby, zatrzymał się legendarny grecki bohater Odyseusz. Ty też możesz odkryć piękno „Wyspy Marzeń”…

Djerba – ciekawe miejsca

– Houmt Souk – stolica, a także największe miasto na wyspie

Najciekawszą atrakcją Houmt Souk jest duży, zadaszony suk, na którym handluje się wyrobami ze skóry, biżuterią oraz lokalnymi pamiątkami. Największy targ – targ rybny, odbywa się jednak w poniedziałki oraz we czwartki.

Poznaj pozostałe atrakcje stolicy wyspy

Przemierzając Houmt Souk, nie sposób pominąć XV – wiecznej twierdzy Borj Ghazi Mustapha, z której rozpościera się przepiękny widok na port. Zapierające dech w piersiach krajobrazy są w stanie zrekompensować każdy wysiłek. Inną, równie ważną atrakcją miasta jest Place Hedi Chaker, główny punkt spotkań mieszkańców i turystów, naszpikowany klimatycznymi kawiarenkami oraz restauracjami. Na koniec warto jeszcze dodać, że Houmt Souk stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania niemal wszystkich zakątków wyspy.

Ciekawostka! W 1968 roku w Houmt Souk powstało Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji. W jego kolekcji znajdziemy m.in. biżuterię, tradycyjne stroje, drewniane szkatułki, a także zrekonstruowaną pracownię garncarzy oraz kuchnię pielgrzymów.

– Midoun – druga pod względem liczby ludności miejscowość na Djerbie

Midoun stanowi wyjątkowe połączenie tradycji i natury – to właśnie w tej części Djerby można spotkać malownicze sady owocowe, ogrody, a także gaje palmowe. Dobrą informacją dla turystów lubiących poznawać nowe smaki jest fakt, że co tydzień odbywa się tam targ (w piątki), na którym są sprzedawane wyroby prosto z gajów palmowych oraz oliwnych.

Ciekawostka! We wtorki można zobaczyć specjalnie przygotowaną dla turystów inscenizację tradycyjnego wesela, zwaną Fantasia.

To jednak nie wszystkie atrakcje wyspy. Poniżej znajduje się zbiór innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w trakcie pobytu na Djerbie.

Oto i one:

– Guellala – miejscowość znana z produkcji wyrobów garncarskich.

„Wioska Garncarzy”, bo tak często nazywa się Guellalę, może poszczycić się bardzo długą tradycją. Gliniane naczynia są tam wytwarzane w sposób tradycyjny, niezmieniony od wieków.

– Adżim – miasto portowe zlokalizowane w południowo – zachodniej części wyspy, zamieszkiwane głównie przez Berberów. Ciekawostką może być fakt, że od kontynentu afrykańskiego, czyli tunezyjskiego lądu, oddziela je Kanał Adżim.

– Synagoga La Ghriba, zwana również La Merveilleuse lub Gorgeous – sefardyjska synagoga zlokalizowana w Ar-Rijadzie.

– Sedouikech – wyspiarska wioska z charakterystyczną białą zabudową.

– Mennix – ruiny starożytnego miasta, które zostało prawdopodobnie założone w X w. p. n. e. przez Fenicjan.

Co oprócz zwiedzania można robić na Djerbie?

Można między innymi:

– wybrać się na niezapomniane safari;
– stanąć „oko w oko” z krwiożerczymi krokodylami (słynna farma krokodyli stanowi część Djerba Explore Park);
– zatopić stopy w delikatnym, białym piasku;
– wyruszyć w rejs statkiem pirackim;
– podpatrzeć, jak żyją różowe flamingi;
– przejechać się na grzbiecie wielbłąda lub osiołka;
– rozejrzeć się za lokalnymi pamiątkami;
– spróbować przepysznych, regionalnych specjałów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments