Czym jest udział własny w szkodzie w przypadku wynajętego auta?

31 grudnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Autocasco to ubezpieczenie, które chroni właściciela przed szkodami, które wynikają albo z jego winy, albo są efektem działania czynników naturalnych. AC dotyczy również sytuacji, w której samochód zostaje skradziony. Firmy ubezpieczeniowe oferują AC osobom prywatnym oraz firmom, w tym również wypożyczalniom samochodów. Aby obniżyć koszt składki, decydujemy się na udział własny w szkodzie, który w wypadku wynajmu przechodzi na najemcę. Czy w ramach wypożyczenia możliwe jest zniesienie udziału własnego? Odpowiadamy. 

Czym jest udział własny w szkodzie?

Inaczej mówiąc, udział własny w szkodzie to wyrażony procentowo (np. 10%) lub kwotowo udział kierowcy w likwidacji szkody. Najlepiej zapis ten zobrazować przykładem. Jeśli wartość szkody, która jest skutkiem działania kierowcy lub żywiołów, wynosi 6000 zł, a udział własny jest określony na 10%, to towarzystwo ubezpieczeniowego wypłaci kwotę 5400 zł (lub pokryje ją bezpośrednio w zakładzie mechanicznym). Gdy udział własny jest określony kwotowo, to wypłacone odszkodowanie będzie pomniejszone o tę kwotę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują to rozwiązanie, aby umożliwić obniżenie stawki ubezpieczeniowej, która w wypadku AC jest nierzadko znacznie wyższa niż gdy dotyczy obowiązkowego OC. 

Udział własny a wynajem

W przypadku wynajmu AC oraz OC opłaca oczywiście wypożyczalnia, jednak w trakcie wynajmu udział własny dotyczy najemcy. Zasada ta obowiązuje, gdyż jako firma wynajmująca samochody nie mamy możliwości, aby ocenić dotychczasową historię danego kierowcy (czy np. jeździ bezszkodowo od lat). Oznacza to, że jeśli dojdzie do szkody z winy najemcy, to zostanie on obciążony udziałem własnym w kwocie przewidzianej przez regulamin oraz tabelę opłat. Warto również pamiętać, iż wypożyczalnia odpowiada za szkody do wysokości ubezpieczenia AC. Za wszelkie szkody powyżej tej kwoty odpowiedzialność finansowa dotyczy najemcy. Dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo finansowe w Flex Rent umożliwiamy zniesienie udziału własnego. Więcej na ten temat poniżej. Sprawdź naszą ofertę!

Zniesienie udziału własnego w Flex Rent

Dla wielu kierowców obecność udziału własnego może być problematyczna. W zatłoczonych miastach, szczególnie tych mniej znanych, nietrudno o spowodowanie stłuczki, uszkodzenie opon czy lusterka. Ponadto szkody mogą wywołać np. spadające podczas silnego wiatru gałęzie czy osoby trzecie, które powodują zarysowania karoserii na parkingu. Niestety, w wielu wypadkach sprawca znika z miejsca zdarzenia, przez co najemca zostaje sam ze szkodą. W Flex Rent umożliwiamy zniesienie udziału własnego na dwa sposoby. Pierwszy z nich to standardowa opcja bez dodatkowych usług. 

Drugi sposób to wykupienie opcji Full Protection. To oferta, która nie tylko pozwala na zniesienie udziału własnego, ale także ubezpiecza szyby, opony oraz lusterka i obniża wysokość depozytu, który zabezpieczamy przed rozpoczęciem wynajmu. Oferta Full Protection wpływa na ostateczny koszt wynajmu, ale korzyści, które z niej wynikają, są warte rozważenia. 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments