Czy jest sens rozbierać samochód na części?

6 lutego 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Stary samochód nie zawsze da się sprzedać po korzystnej cenie. Wciąż jednak może być on wartościowy, ponieważ posiada części, które da się wykorzystać w innych pojazdach. Czy jednak można taki demontaż przeprowadzić samodzielnie?

Legalna kasacja samochodu

Rozebranie samochodu na części jest stosunkowo proste. Problemem jest jednak to, że taki demontaż nie jest legalny w świetle prawa. Auto rozbiera się po to, by pozyskać wymienne części, ale nie wszystko nadaje się do sprzedaży, a to, co zostało po rozbiórce, musi zostać odpowiednio zutylizowane. Rozebrany na części samochód może już fizycznie nie istnieć, ale i tak pozostanie w rejestrze pojazdów. Zniknie z niego dopiero po wyrejestrowaniu.

Prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty na przykład https://skupautzagotowke.net/skup-aut/strzelce-opolskie/. Kierowca nie musi się zajmować demontażem i szukaniem nabywców na części, to zadanie dla skupu, i to skup będzie później odpowiedzialny za utylizację wraku.

Co z niekompletnym autem?

Co jeśli kierowca wymontuje wartościowe części, a resztę odda na złomowisko? Teoretycznie da się to zrobić, bo stacje demontażu przyjmują także auta zdekompletowane, wystarczy, że pozostaną elementy umożliwiające identyfikację pojazdu. Jest jednak pewien haczyk w takim rozwiązaniu – stacja demontażu pobiera opłaty za brakujące kilogramy.

Oddawany do kasacji pojazd musi ważyć minimum 90 procent masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym, prócz tego za konkretne podzespoły doliczane są dodatkowe stawki. W efekcie może się więc okazać, że za złomowany pojazd kierowca nie dostanie nic, a nawet będzie musiał trochę dopłacić, dlatego taka operacja ma sens wyłącznie wtedy, gdy uda się z dużym zyskiem sprzedać wymontowane części, co pokryje straty naliczone przez stację demontażu. Sprzedając samochód do skupu, na przykład do https://skupautzagotowke.net/skup-aut/bochnia/, też trzeba się liczyć z tym, że auto bez cennych części osiągnie bardzo niską cenę.

Niektórzy kierowcy decydują się na oddanie niekompletnego auta na nielegalne złomowisko, ale pod kątem prawnym to niczego nie zmienia – kierowca nie dostanie od nielegalnej placówki zaświadczenia, czyli nie da się wyrejestrować samochodu, można za to spodziewać się bardzo wysokiej kary finansowej. Korzystając z oferty https://skupautzagotowke.net/skup-aut/chrzanow/ nie trzeba się takich konsekwencji obawiać, ponieważ to skup przejmuje całą odpowiedzialność za to, co dalej stanie się z samochodem.

 

 

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments