Czas wolny w Szwecji – jak spędzają go lokalni ludzie?

13 marca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Szwecja kojarzy Ci się z mięsnymi klopsikami, chłodną aurą oraz bardzo konkretnym stylem we wnętrzach? Ten kraj ma jednak do zaoferowania znacznie więcej! Wybierz się na wczasy do Szwecji lub choćby na krótką wycieczkę, by doświadczyć tego, jak żyją i spędzają wolny czas Szwedzi, a zakochasz się w ich ojczyźnie!

Jak spędzać wolny czas na łonie natury? Szwedzi to wiedzą!

Pisząc o spędzaniu wolnego czasu w Szwecji, nie sposób nie zacząć od tego, co kraj ten oferuje każdemu i to za darmo – pięknej przyrody! Liczne wyspy, lasy, jeziora, 30 parków narodowych raz jeszcze więcej rezerwatów przyrody czyni ze Szwecji wprost idealne miejsce dla miłośników życia w zgodzie z naturą. Te piękne okoliczności przyrody nadają się jednak nie tylko do podziwiania. Mieszkańcy Szwecji z chęcią uprawiają sporty wodne, od łowienia ryb po nurkowanie (np. we wspaniałym Parku Narodowym Kosterhavet, gdzie znajduje się jedna z dwóch znanych szwedzkich raf koralowych). Zimą nie lada gratką jest łowienie ryb w przeręblu, a jeśli ktoś woli pozostać na lądzie, zawsze może wybrać się na spacer w celu obserwacji jednego z pięciuset gatunków ptaków. Poruszanie się po terenach podmokłych w Szwecji może być wspaniałą rozrywką z jeszcze jednego powodu – przy odrobinie szczęścia można spotkać tam… łosia!

Zwiedzanie, w którym można się zatracić

Mieszkańcy Szwecji są bardzo dumni nie tylko ze swojej zachwycającej przyrody, ale także kultury. Aby się z nią zapoznać, nie trzeba podróżować daleko, wystarczy tylko zejść z pokładu promu w, położonej na 33 wyspach, Karlskronie. Najstarsza dzielnica miasta, czyli Björkholmen, już z daleka wita nas małymi, starymi, kolorowymi domkami. Prawdziwy okręt podwodny, HSM Neptun, w czasach zimnej wojny dzielnie służył szwedzkiej marynarce wojennej, a dziś czeka na turystów w Marinmuseum. Czas wolny można spędzić również na Wielkim Rynku (Stortorget), zwiedzając kościoły lub próbując pysznych lodów w słynnej lodziarni Glassiaren. Korzystną ofertę podróży z Gdyni do Karlskrony w komfortowych warunkach znajdziesz tutaj: https://www.stenaline.pl/do-szwecji. Na stronie StenaLine jest też wiele propozycji rejsów połączonych z zorganizowaniem zwiedzaniem. Wczasy w Szwecji to też jedyna w swoim rodzaju okazja, by spróbować autentycznej, lokalnej kuchni – warte uwagi są nie tylko tradycyjne bułeczki z cynamonem, ale też takie ciekawe potrawy, jak kiszone śledzie czy dostępne na północy kraju suszone mięso reniferów. Nie spróbujesz ich nigdzie indziej!

Lagom, czyli żyj jak mieszkańcy Szwecji

Wielu Szwedów zapytanych o to, co można robić w wolnym czasie, poradziłaby po prostu celebrowanie drobnych przyjemności. Duńska filozofia hygge opanowała cały świat, a w Szwecji spotkać się możemy też z jej lokalnym odpowiednikiem, czyli lagom. Oba te podejścia do życia skupiają się na podobnych wartościach – spokoju, wewnętrznej równowadze i szukaniu szczęścia w drobnych przyjemnościach życia codziennego. To taka szwedzka odmiana slow life – życie w zgodzie ze sobą i z naturą, pozornie stojąca w opozycji do dzisiejszych głośnych, szalonych czasów, a jednak pozwalająca się z nimi mierzyć na co dzień. Warto, aby wczasy w Szwecji były początkiem drogi przez całe życie a nie tylko na wakacje z tą filozofią. Dobre nawyki nabrane podczas wycieczki na pewno odmienią Twoje spojrzenie na świat i pozytywnie wpłyną na codzienność także po urlopie…

Doświadcz Szwecji!

Szwedzi mają mnóstwo pomysłów na to, jak spędzać wolny czas. Choć zdecydowanie przeciwstawiają się szalonemu tempu życia, absolutnie nie można powiedzieć, że wolę wieść nudne. Łowienie ogromnych szczupaków w jeziorze Boren, buldering w Västervik czy przemierzanie urokliwych tras na rowerach to tylko niektóre z ich codziennych aktywności. Jeśli Ty też chcesz przez chwilę poczuć się, jak prawdziwy mieszkaniec Szwecji i nauczyć się ich recepty na szczęście, już dziś zarezerwuj prom do Karlskrony i wybierz się na drugą stronę Bałtyku! Ta szwedzka przygoda z pewnością na długo zostanie w Twojej pamięci, a być może stanie się początkiem wielkiej miłości do tego niezwykłego kraju.

Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments