Co zabrać ze sobą na podróż jachtem ?

2 kwietnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Pierwszy rejs bez wątpienia wiąże się z wieloma emocjami, przede wszystkim z  ekscytacją, jest to nie tylko duże przeżycie  ale i nie lada wyzwanie. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować i zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Zanim jednak zaczniemy się pakować, powinniśmy zrobić sobie listę niezbędnych rzeczy, to z pewnością ułatwi cały proces przygotowań. Dowiedz się więcej o naprawie silników zaburtowych.

W jaki sposób spakować się na jacht?

Pierwszym etapem przygotowań do rejsu, jest przede wszystkim spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Co warto ze sobą zabrać a co jest zbędne? Oto lista rzeczy, o któych powinniśmy pamiętać:

Właściwa odzież

Jaka odzież jest najbardziej odpowiednia? Właściwie wiele zależy od pogody, w ciepłe dni najlepiej sprawdzi się wygodny zestaw – wystarczą krótkie spodenki oraz koszulka na krótki rękaw. W bardziej pochmurne oraz deszczowe dni, najbardziej odpowiednia będzie odzież żeglarska. Jeśli jednak jest to Twój pierwszy rejs, w zupełności wystarczy przeciwdeszczowa peleryna czy kurtka.

Bezpieczne obuwie

Niestety, odsłonięte stopy nie są najlepszym pomysłem na jacht. Pełne obuwie jest obowiązkowe, odsłonięta stopa jest bardzo narażona na wszelkie urazy. W zupełności wystarczą trampki bądź sandały, które posiadają zabudowany przód. Dodatkowo, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podeszwę obuwia, najważniejsze aby nie była śliska. Na deszczowe dni przydadzą się kalosze. 

Śpiwór

Mimo że latem bywa naprawdę gorąco, ciepły śpiwór może okazać się bardzo przydatny podczas chłodnych nocy. Możemy się nim nie tylko przykryć ale również może być formą posłania.

Niezbędne kosmetyki

Oprócz podstawowych kosmetyków których używamy na co dzień, warto pamiętać o środkach przeciw komarom a również o tych, które łagodzą ukąszenia. Tak samo potrzebny jest krem z odpowiednim filtrem słonecznym.

Apteczka

Podstawowa apteczka powinna znajdować się na jachcie, jednak powinniśmy pamiętać o wszystkich lekach które przyjmujemy na stałe. Dobrze jest również zabrać ze sobą wszystkie leki na popularne dolegliwości, które mogą nam się przytrafić.

Nakrycie głowy

W upalne dni, konieczne jest odpowiednie nakrycie głowy. Tak samo w chłodniejsze dni – bardzo przydatna jest gruba ciepła czapka. 

Pakowanie najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniej torby czy plecaka. Tego typu bagaż po rozpakowaniu bez problemu złożymy i schowamy, dzięki temu nie będzie zajmował wiele miejsca tak jak na przykład walizka.

Dodatkowo, warto pamiętać o innych dodatkowych przedmiotach takich jak latarka, scyzoryk czy rękawiczki żeglarskie. Nie są to rzeczy niezbędne, jednak mogą okazać się bardzo przydatne,  a lepiej jest być przygotowanym na wszystkie ewentualne sytuacje.

Zagrożenia podczas podróży jachtem ?

Podczas podróży jachtem mogą wystąpić różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Według artykułu na stronie powszechna-wiedza.pl, każdorazowe wypłynięcie w rejs wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych nieprzewidzianych sytuacji [1]. Ponadto, według artykułu na stronie Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, przed wyjazdem warto starannie zaplanować trasę podróży oraz przygotować potrzebne dokumenty i rzeczy podręczne, a także dokładnie zamknąć drzwi i okna oraz zakręcić kurki z gazem i wodą [2].

Podróż jachtem w krajach tropikalnych może wiązać się z ryzykiem zdrowotnym. Według artykułu na stronie mp.pl, pięć najczęstszych problemów zdrowotnych turystów powracających z dalekich podróży to biegunka, gorączka bez określonej przyczyny, zakażenia układu oddechowego (np. grypa), malaria oraz ukąszenia przez owady i pajęczaki [3].

Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przed wypłynięciem w rejs. Według artykułu na stronie CroLove, warto zadać sobie pytania dotyczące choroby morskiej, pogody, stanu technicznego jachtu, zasad ruchu drogowego na wodzie oraz wykupienia ubezpieczenia depozytu i skippera [4].

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments