Co zabrać latem w góry?

18 sierpnia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Gdy nadchodzi sezon wakacyjny z chęcią wybieramy się na krótsze lub dłuższe wycieczki. Wielu piechurów decyduje się na wyjście na górskie szlaki. Możliwości jest wiele, a polskie szczyty o każdej porze przyciągają miłośników pieszych wycieczek oraz zapierających dech w piersi widoków.

Wyprawa w góry może być wspaniałą przygodą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie wycieczki wymagają odpowiednich przygotowań kondycyjnych, zwłaszcza gdy zamierzamy zdobywać wyższe szczyty. Oprócz tego należy mieć ze sobą solidny ekwipunek.

Co musimy zabrać? Jakich sprzętów nie może zabraknąć w plecaku turysty, który planuje wyjście na górski szlak? Poniżej prezentujemy 10 najważniejszych elementów wyposażenia na wyprawę w góry – nie zapomnijcie zabrać ich ze sobą.

1.    Ciepła odzież

Góry bywają bardzo zdradliwe, a pogoda w nich zmienia się niczym w kalejdoskopie. W ciągu kilkudziesięciu minut piękne, słoneczne przedpołudnie potrafi przemienić się w burzę z piorunami. Momentalnie robi się zimno i nieprzyjemnie.

Dlatego zawsze, gdy wybieramy się na szlak, warto zapakować do plecaka ciepłą bluzę oraz odzież na zmianę. Przyda się, kiedy warunki atmosferyczne nagle ulegną diametralnej zmianie.

2.    Peleryna przeciwdeszczowa

Skoro pogoda zmienia się tak nagle i gwałtownie, oprócz odzieży musimy mieć przy sobie także pelerynę przeciwdeszczową.

W czym jest ona lepsza od zwykłej kurtki? Pozwala uchronić również plecak i sprzęt przed opadami deszczu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednio duży rozmiar i okryć się nią szczelnie. Pozwoli przejść w miarę suchą nogą przez nawet najgorsze ulewy na górskich szlakach.

3.    Woda i gorąca herbata

Intensywny wysiłek fizyczny podczas zdobywania szczytów wiąże się ze sporymi stratami wody. Z tego względu zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę wody, która pomoże uzupełnić płyny i utrzymać ciało w dobrej kondycji przez całą drogę.

Jeśli planujemy dłuższą wyprawę lub wędrujemy w okresie, gdy bywa naprawdę chłodno, oprócz wody przydaje się termos z gorącą, słodką herbatą. Dodaje energii, rozgrzewa i sprawia, że dalsze maszerowanie staje się zdecydowanie przyjemniejsze.

4.    Jedzenie

Wędrowcy zawsze powinni mieć przy sobie prowiant. Na szlakach można oczywiście kupić gorące posiłki w schroniskach, jednak są one rozlokowane nierównomiernie, a dystanse między nimi bywają naprawdę znaczące.

Dlatego warto zabrać kanapki i owoce, zapakowane tak, żeby nie uległy uszkodzeniu podczas drogi. Sprawdzają się praktyczne i lekkie pudełka śniadaniowe, w których bez trudu zmieścimy ulubione przysmaki.

5.    Czekolada

Wielu specjalistów i zaprawionych piechurów nieustannie powtarza, że na górskie szlaki warto zabierać tabliczkę czekolady. Powinny mieć ją przy sobie nawet osoby odchudzające się.

Dlaczego czekolada bywa przydatna? Przede wszystkim jest to cenne źródło energii, która jest niezbędna do pokonywania często bardzo trudnych odcinków górskich. Produkt ten dodaje sił, pomaga pokonać słabości oraz oczywiście poprawia nastrój.

Wyprawa górska to zatem czas na dyspensę, gdy każdy bez wyrzutów sumienia może sięgać po ten typ słodkości.

6.    Środki przeciw ukąszeniom komarów

Na szlakach górskich chcemy rozkoszować się pięknem przyrody. Czasami jednak przeszkadzają nam w tym ukąszenia owadów. Choć najczęściej nie są one niebezpieczne, to potrafią być bardzo uciążliwe.

Dlatego warto mieć zawsze przy sobie skuteczne środki na ugryzienia komarów. Wiele osób wybiera maści antyhistaminowe, Fenistil żel lub preparaty na bazie hydrokortyzonu.

Wszyscy, którzy z jakichś powodów nie chcą jednak używać środków farmaceutycznych, mogą natomiast wykorzystać Bite Away.

Co to takiego? To certyfikowane urządzenie medyczne, które wykorzystuje terapię skoncentrowanym ciepłem. Końcówka Bite Away nagrzewa się do temperatury 51 stopni Celsjusza. Przykłada się ją do ranki po ukąszeniu na 3 lub 6 sekund (w zależności od wybranego trybu). Temperatura nie uszkadza skóry, a w zamian natychmiast aktywuje procesy lecznicze. Objawy ukąszenia takie, jak ból, świąd i zaczerwienienie, szybko ustępują, a my możemy bez przeszkód kontynuować naszą wędrówkę.

Więcej na temat urządzenia oraz terapii można przeczytać tutaj.

7.    Telefon i powerbank

Góry bywają zdradzieckie. Nigdy nie wiemy, co może się wydarzyć na szlaku. Dlatego koniecznie musimy mieć zawsze ze sobą naładowany telefon. W wielu sytuacjach może on uratować nam zdrowie lub życie, w razie wystąpienia nieprzewidzianych wypadków, jak choćby upadek, zagubienie się.

Pamiętajmy jednak, że smartfony bywają zawodne i potrafią się rozładować w najmniej odpowiednim momencie. Jak można sobie poradzić z tym problemem w górach? Warto zabrać oprócz samego telefonu również powerbank, który w razie potrzeb pozwoli doładować telefon.

8.    Mapa

Wielu z nas korzysta obecnie głównie z technologii cyfrowej i nawigacji w urządzeniach mobilnych. Jest ona wielkim wsparciem oraz udogodnieniem przydatnym również na górskich szlakach.

Warto jednak zawsze mieć w plecaku także tradycyjną mapę. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy podczas drogi. Technika bywa zawodna, urządzenie może się rozładować lub zepsuć. W takiej sytuacji papierowa mapa bywa najlepszą kopią bezpieczeństwa.

9.    Plastry i mini apteczka

Wyprawa w góry niesie ze sobą ryzyko mniejszych bądź większych kontuzji, do których może dojść na szlaku. Dlatego warto zapakować do plecaka niewielką apteczkę.

Powinny się w niej znaleźć bandaże elastyczne, plastry na otarcia i odciski, środki dezynfekujące ranę oraz przeciwbólowe. Dzięki nim bez trudu poradzimy sobie w rozmaitych sytuacjach.

10.                   Latarka

Wędrowanie po górskich szczytach niekiedy trwa godzinami. Nie zawsze udaje się też prawidłowo przeliczyć czas przejścia trasy. Wówczas zdarza się, że schodzimy ze szlaku już przy zapadającym zmroku. Z tego powodu w naszym plecaku zawsze musi się znajdować latarka oraz zestaw zapasowych baterii do niej.

Przy jej pomocy bez trudu znajdziemy trasę oraz dotrzemy bezpiecznie do najbliższego schroniska, w którym spokojnie spędzimy noc.

***

Wędrowanie po górskich trasach to pasjonujące hobby, które naprawdę uzależnia. Zdobywanie szczytów daje olbrzymi zastrzyk adrenaliny oraz pozytywnej energii.

Żeby czerpać z wyprawy w góry jak najwięcej, warto przygotować się do niej i zabrać wszystkie potrzebne przedmioty ze sobą. A Wy, czy już zapakowaliście swoje plecaki na wycieczkę na górskie szlaki?

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments