Co trzeci Polak wybiera wakacje w Grecji

23 maja 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Biuro podróży Rainbow przygotowało raport na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego na grupie ponad 1100 respondentów, którzy odwiedzili Grecję co najmniej raz w życiu. Dowiadujemy się z niego między innymi, dlaczego Polacy wybierają Grecję za cel wakacyjnych podróży, z kim najczęściej się do niej udają, jak spędzają wolny czas na wakacjach oraz jaką formę podróżowania preferują. Uzyskane dane pokazują, że nasi rodacy decydują się na wczasy w Grecji z uwagi na liczne atrakcje turystyczne i niską cenę wyjazdu oraz pobytu na miejscu, a osoby, które raz odwiedziły ten kraj, chętnie do niego wracają.

W 2018 roku ponad 30% turystów z Polski w okresie urlopowym wybrało Grecję na miejsce letniego wypoczynku. Przewaga Grecji nad pozostałymi chętnie odwiedzanymi krajami utrzymuje się od kilku lat, a w ubiegłym sezonie jako niekwestionowanego lidera rankingu wybrało ją prawie 32% osób korzystających z ofert biur podróży.

Polacy lubią wracać do Grecji

Trzech na czterech ankietowanych wybrało wczasy w Grecji dwa i więcej razy. Blisko 82% Polaków podróżujących do tego kraju zdecydowało się skorzystać z usług biura podróży, zaś 15% wybrało organizację wyjazdu i pobytu na własną rękę. Wśród osób, które odwiedziły Helladę za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive.

Wyniki badania pokazują, że Republika Grecka, naprawdę potrafi rozkochać w sobie turystów. Ponad połowa ankietowanych (53%) odpowiedziała, że odwiedziła ten piękny kraj co najmniej trzy razy. Minimum dwa razy odwiedziło Helladę 20% osób ankietowanych, zaś 27% miała okazję być w niej tylko raz.

Atrakcje turystyczne i niska cena przyciągają Polaków

Uczestnicy badania, w pytaniu wielokrotnego wyboru, wypowiadali się o powody, dla których chętnie podróżują do Grecji. Aż 84,5% respondentów przyznało, że najważniejszym argumentem
za wyborem wycieczki do tego konkretnie kraju są jego atrakcje turystyczne. Nieco mniej niż połowa ankietowanych (48%) zwróciła również uwagę na stosunkowo niskie koszty wyjazdu i pobytu. Kolejną często pojawiającą się
odpowiedzią była bliska odległość Polski, którą zaznaczyło 21% uczestników badania, a także bogata oferta wycieczek organizowanych na miejscu. Tę odpowiedź zaznaczyło 19% odpowiadających. Ankietowani zwracali także uwagę na takie czynnik jak: dobre jedzenie, przyjazna atmosfera, mili i gościnni ludzie, bezpieczeństwo oraz gwarancja dobrej pogody, piękne krajobrazy i ciepła woda.

Nie tylko wyspy…

Ponad połowa respondentów (53%) zwiedzała zarówno kontynent, jak i wysypy, 36% osób zdecydowała się jedynie na część wyspiarską, a niewiele ponad 10% odpowiadających odwiedziła wyłącznie kontynent. W top 5 najczęściej odwiedzanych przez wysp znalazły się Kreta, na którą wybrało się 58% badanych. Popularne destynacje to także: Rodos, Zakynthos oraz Korfu (swoją obecność na choć jednej z nich potwierdziło we wszystkich trzech przypadkach ponad 35% respondentów) oraz Santorini (25% odwiedzających turystów). Polacy chętnie zwiedzają również wyspy: Kos, Kefalonia, Thassos, Lefkada oraz Mykonos.

Plażowanie, zwiedzanie zabytków, wycieczki z przewodnikiem

86% ankietowanych zadeklarowało, że plażowanie to dla nich najbardziej atrakcyjna opcja podczas urlopowego wypoczynku. Niewiele mniej uznało zwiedzanie zabytków jako najbardziej atrakcyjną dla siebie formę spędzania wolnego czasu (82% ankietowanych). Jedynie co piąta osoba jest zainteresowana górskimi wycieczkami i uznała tę formę aktywności za ciekawą. Wycieczki z przewodnikiem i rejsy statkiem lub promem cieszą się nieco mniejszą popularnością, zaś wypoczynek na terenie hotelu jest najbardziej atrakcyjną opcją dla 41% ankietowanych.

 

Grecja z biurem podróży i All Inclusive

Badanie wykazało, że Polacy udający się na wczasy do Grecji zdecydowanie bardziej preferują wycieczki organizowane przez biura podróży (blisko 82% respondentów) niż te na własną rękę. Turyści z kraju nad Wisłą cenią sobie wygodę. Wśród osób, które wybrały wycieczkę z biurem podróży,
aż 72% zdecydowało się na ofertę All Inclusive, z czego 59,7% respondentów zaznaczyło, że wybierało tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 24,9% prawie za każdym razem.

Z oferty All Inclusive najchętniej korzystały osoby w wieku 45-54 lata (30% odpowiadających mieściło się w tej grupie wiekowej), 27% mieściło się w przedziale 35-44 lata, zaś najmniejszy odsetek stanowiły osoby, które nie przekroczyły 24. roku życia.

Uczestnicy przygotowanego przez biuro podróży Rainbow badania „Zwyczaje Polaków związane
z podróżami do Grecji”, odpowiadali w nim również na szereg innych pytań, dotyczących m. in. form spędzania czasu podczas, towarzyszy podróży czy też korzystania z tzw. ofert Last Minute.

Cały raport znajduje się pod adresem https://r.pl/do-pobrania/raporty/wyjazdy_polakow_do_grecji_raport_RAINBOW.pdf

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments