Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

19 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wkrótce udajesz się na urlop? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym i sprawdź, co powinno ono zawierać.

Bezpieczeństwo w podróży

Podróżowanie stało się trendy i cool, linie lotnicze i pozostali przewoźnicy realizują coraz więcej połączeń, a ceny biletów wciąż spadają. Z tego powodu każdego roku więcej Polaków wybiera się na urlop, bardzo często są to też miejsca za granicą. Warto tu zastanowić się, czego tak naprawdę potrzeba, aby uznać urlop za udany? Oczywiście niezwykle istotny jest cel podróży, towarzystwo, standard hotelu czy pogoda. W rzeczywistości jednak zwykle zapominamy o najważniejszym czynniku decydującym o udanych wakacjach – czyli po prostu bezpieczeństwie.

O tej kwestii należy pomyśleć jeszcze na długo przed samym wyjazdem. Nikt nie zna przyszłości i nie da się przewidzieć, co dokładnie może się zdarzyć podczas urlopu – nawet jeśli ten ogranicza się do zażywania kąpieli słonecznych na plaży. Zgodnie ze starym porzekadłem: „gdybym wiedział, że się przewrócę, to bym się położył”. Aby jednak zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę na wypadek różnorodnych, nieprzewidzianych zdarzeń, najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Choć przy podróżach do wielu krajów nie jest ono obowiązkowe, pamiętaj, że jadąc na urlop bez ubezpieczenia, narażasz w ten sposób siebie oraz swoich bliskich.

Jak dobrać ubezpieczenie turystyczne?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć kilka czynników, wśród których kluczowymi są:

  • cel urlopu,
  • długość urlopu,
  • planowane aktywności.

To jedne z pierwszych elementów, o jakie zapyta firma ubezpieczeniowa. Wynika to z faktu, że innej opieki potrzebują urlopowicze wygrzewający się na plaży, a innej osoby planujące trekking w Himalajach. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej pakietu ubezpieczeniowego, warto sprawdzić zawartość oferty oraz porównać ją z propozycjami innych biur ubezpieczeniowych. Pamiętaj też, że niektóre kraje odgórnie narzucają swoje wymogi dotyczące tego, co powinna obejmować polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie turystyczne – co MUSI mieć?

Bez względu na to, jaką formę wypoczynku preferujesz, twoja polisa ubezpieczeniowa powinna zawierać trzy podstawowe elementy. Są to:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – dotyczy możliwości pokrycia kosztów leczenia takich jak wizyta u lekarza, transport medyczny, leczenie ambulatoryjne czy zakup niezbędnych lekarstw oraz środków opatrunkowych wskazanych przez lekarza,
  • ubezpieczenie assistance (czyli pomoc w podróży w nagłych wypadkach) – obejmuje usługi takie jak organizacja i finansowanie kosztów transportu medycznego do kraju lub transport zwłok do kraju, pokrycie kosztów kontynuacji leczenia po powrocie do kraju oraz pomoc medyczno-informatyczną przy konsultacjach w innym języku,
  • ubezpieczenie NNW (czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – obejmuje wypłatę świadczeń w sytuacji doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. po złamaniu kończyny wypłacony zostanie procent od trwałego uszczerbku jako procent całkowitej sumy ubezpieczenia.

Co jeszcze może zawierać polisa turystyczna?

Troski o bezpieczeństwo nigdy nie za wiele, warto więc rozszerzyć swoje ubezpieczenie o dodatkową ochronę. Zależnie od oferty, twoja polisa może posiadać również:

  • ubezpieczenie bagażu – gwarantuje wsparcie w sytuacji zgubienia bagażu oraz wypłatę odszkodowania, jeśli bagaż zostanie skradziony, zniszczony lub uszkodzony. Pamiętaj, aby koniecznie zwrócić uwagę na to, jaką zawartość bagażu obejmuje polisa,
  • ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru itp. – zwykle firmy ubezpieczeniowe takie okoliczności wpisują jako wyłączenie odpowiedzialności, lepiej więc taką polisę dokupić osobno,
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa z wyjazdu lub jego skrócenia – jeśli dojdzie do takiej sytuacji z powodu np. choroby bliskiej osoby lub śmierci członka rodziny, firma ubezpieczeniowa wypłaci właściwą rekompensatę,
  • ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych – stanowi poszerzenie standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia.

Nie można także zapomnieć o miłośnikach aktywnego wypoczynku. Jeśli planujesz spędzić urlop w sposób, który grozi odniesieniem kontuzji lub innymi konsekwencjami zdrowotnymi, powinieneś zainteresować się dodatkowym rozszerzeniem polisy o ochronę w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów lub sportów wysokiego ryzyka. Dobrze także nabyć ubezpieczenie OC, które zabezpieczy cię na wypadek konieczności wypłaty odszkodowania osobom trzecim. Przy wyborze polisy tego typu, zawsze zwracaj uwagę na możliwe do wypłacenia kwoty – im są wyższe, tym szerszy zakres leczenia pokryje biuro ubezpieczeniowe.

Wybierając się na urlop, zawsze wykup wcześniej ubezpieczenie turystyczne. Dobrze przejrzeć wcześniej dostępną ofertę towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu najlepiej dobierzesz polisę do swoich potrzeb. Bo przecież udany urlop to przede wszystkim bezpieczny urlop.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments