Zimową stolicą Polski niezmiennie od wielu lat pozostaje Zakopane, położone u podnóża Tatr. Oferuje liczne atrakcje turystom, na dodatek o każdej porze roku. Niezależnie więc, czy przyjeżdżamy do Zakopanego latem, czy zimą, albo wczesną wiosną i jesienią, nie sposób się tu nudzić. Przedstawiamy 8 największych atrakcji Zakopanego.
- Morskie Oko
Najpiękniejsze jezioro w polskich Tatrach – Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego. Leży w Dolinie Rybiego Potoku, w odległości około 25 km od Zakopanego, ale śmiało można je zaliczyć do atrakcji miasta. Dojeżdża się samochodem lub busem do Palenicy Białczańskiej, a później 8 km pokonuje się pieszo lub bryczką.
- Giewont
Masyw górski w Zakopanem doskonale widoczny z Krupówek to Giewont – śpiący rycerz, który według legendy obudzi się i będzie bronił Polski, jeśli pojawi się groźny najeźdźca. Giewont ma 1894 m n.p.m. wysokości i 2,7 km długości. Jego wierzchołek to Wielki Giewont.
- Kasprowy Wierch
Nad Zakopanem, oprócz Giewontu góruje wyższy szczyt – Kasprowy Wierch, mający 1987 m n.p.m. , na który można wspiąć się jedną z tras turystycznych, albo skorzystać z kolejki, która działa tu od 1936 roku. Jedzie się nią niecały kwadrans, ale jest bardzo popularna wśród turystów. Zimą pozwala na dotarcie na szczyt, z którego wiedzie w dół atrakcyjna trasa zjazdowa dla narciarzy, Z Kasprowego Wierchu można ruszyć na spacer w dół, do Zakopanego lub rozpocząć wędrówkę po Tatrach. Najbliżej z Kasprowego na Giewont, choć trasę nie można uznać za najłatwiejszą.
- Gubałówka
W samym Zakopanem znajduje się stosunkowo niewielkie wzniesienie- Gubałówka. Wjedziemy na nią kolejką, a przy sprzyjającej pogodzie nawet mali turyści nie powinni mieć większych problemów z dotarciem na szczyt o własnych siłach. Czeka tam na nich restauracja i bary. Z Gubałówki rozciąga się przepiękny widok na całe miasto, można też dostrzec Giewont i Kasprowy Wierch.
- Sanktuarium na Krzeptówkach
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej czyli Sanktuarium na Krzeptówkach wybudowano w Zakopanem jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Opiekę nad sanktuarium sprawują księża pallotyni.
- Dolina Chochołowska
Największą i najdłuższą doliną polskich Tatr jest Dolina Chochołowska, znajdująca się w Tatrach Zachodnich. Na wiosnę można tu podziwiać zachwycające zjawisko – pola około 14 milionów krokusów.
Niedaleko Doliny Chochołowskiej można zapewnić sobie ekskluzywny nocleg w jednym z apartamentów polecanych na stronie www.goralpoleca.pl – blisko Zakopanego, ale z dala od tłoku, jaki w wysokim sezonie letnim i zimowym panuje w mieście. To bardzo dobrej jakości apartamenty Zakopane.
- Krupówki
Najsłynniejszą trasą spacerową i deptakiem, prawdopodobnie w całej Polsce, są Krupówki. Niezależnie od pory roku zawsze widoczne są tutaj tłumy. Turyści przechadzają się po Krupówkach, korzystają z mocno zróżnicowanej oferty handlowej i gastronomicznej. Można zobaczyć tu zabytkowy dworzec czy odwiedzić Muzeum Tatrzańskie. Przy Krupówkach znajduje się również postój dorożek.
- Śladami Witkiewicza
W Zakopanem wiele budynków ma specyficzną architekturę. Mówi się o stylu zakopiańskim, a jego twórcą był nie kto inny, tylko Stanisław Witkiewicz. Esencję tego stylu można podziwiać w Wili Koliba, czyli w jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, które stanowi ważną atrakcję Zakopanego. Obok słynnej Willi Koliba turyści mogą podziwiać Chatę Góralską przy Drodze do Rojów, która jest przykładem kultury ludowej, źródłem stylu zakopiańskiego.
Podobnie wygląda to w przypadku Willi Atma czy Willi Oksza, w której znajduje się Galeria Sztuki XX wieku. To najbardziej multimedialna filia Muzeum Tatrzańskiego, gdzie na ścianach można zobaczyć zdjęcia i portrety ze słynnej zakopiańskiej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza.
Ciekawym zabytkiem, zbudowanym na bazie projektu Witkiewicza na początku XX wieku, jest Kaplica w Jaszczurówce p.w. Najświętszego Serca Jezusa. Do jej budowy nie użyto żadnych gwoździ i znajduje się ona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
- Wielka Krokiew
W Zakopanem wybudowana została duża skocznia narciarska, na której rozgrywane są zawody w skokach, m.in. wchodzące w skład Pucharu Świata. Latem również skaczą tu skoczkowie, ale jeśli akurat nie ma treningu lub turnieju, można wspiąć się na górę i wyobrazić sobie, co też mogą czuć skoczkowie przed wykonaniem swojej próby skoku.