Szczyrk to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Kurort przyciąga pięknymi widokami, unikalnym mikroklimatem oraz szeregiem atrakcji, które znajdziemy w samym Szczyrku i jego bezpośredniej okolicy.
Turystyka piesza i rowerowa
W okresie wiosenno-letnim Szczyrk jest miejscem tak samo atrakcyjnym, jak zimą, kiedy działają tu liczne stoki narciarskie. Dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej polecane są wówczas szlaki turystyczne, które wiodą przez okoliczne grzbiety górskie, takie jak Skrzyczne, Klimczok, Skalite czy pasma Kotarza.
W drodze na szlak można nie tylko podziwiać widoki, ale też dostarczyć sobie solidną dawkę adrenaliny, np. jadąc Przełęczą Salmopolską na wysokości 934 m n.p.m., przez którą prowadzi szosa ze Szczyrku w kierunku Wisły.
Ścieżka pieszo-rowerowa nad Żylicą to kolejna propozycja dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. W ostatnich latach Szczyrk zmodernizował deptak biegnący nad wspomnianą rzeką. Ta ścieżka pieszo-rowerowa stała się piękną wizytówką miasta. Służy przez cały rok turystom i mieszkańcom jako miejsce rekreacji. Wiedzie od Urzędu Miasta, wzdłuż Żylicy, do placu w Centrum Szczyrku, jak i dalej pod skocznią „Skaliste” oraz do Centralnego Ośrodka Sportu i Buczkowic.
Obiekty sakralne w Szczyrku i okolicy
Na wzgórzu, nad Szczyrkiem, góruje przepiękne Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Znajduje się ono przy ul. Kolorowej. To najstarszy i zarazem najcenniejszy zabytek Szczyrku. Zgodnie z przekazami historycznymi drewnianą świątynię św. Jakuba wzniesiono w 1800 roku. Leży ona na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Drugim ciekawym zabytkiem sakralnym jest Sanktuarium na Szczerkowej Górce. Zbudowano je w miejscu, gdzie 12-letniej Juliannie Peździe oraz jej dwóm koleżankom objawiła się w konarach buka Matka Boska, prosząc dzieci o modlitwę i wybudowanie w tym miejscu kaplicy. Zdarzenie to upamiętnia Kaplica Objawienia w Sanktuarium na Szczerkowej Górce, która jest miejscem lokalnego kultu Matki Bożej.
Atrakcje dla narciarzy
W Szczyrku, przy ul. Sosnowej działa ogólnodostępna, malownicza trasa narciarstwa biegowego, licząca 1,85 km długości. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Zimą nie brakuje tu narciarzy, natomiast poza sezonem narciarskim trasa jest użytkowana jako crossowy tor rowerowy. Spełnia ona wymogi Polskiego Związku Kolarskiego, dlatego można tu rozgrywać zawody.
Szczyrk jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych. Narciarze przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, aby skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne oraz szusować po około 60 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Na Skrzyczne wozi turystów kolej linowa – wyciąg krzesełkowy działa przez cały rok i składa się z dwóch odcinków:
- na Jaworzynę – wjeżdża się w 20 minut, na kanapach 2-osobowych,
- na Skrzyczne – wjeżdża się w 15 minut, na zmodernizowanych kanapach 4-osobowych.
W szczyrku mieści się Centralny Ośrodek Sportu, przy którym działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Można tu skorzystać z wyciągów orczykowych czy trenować na skoczniach narciarskich. Poprowadzono 14 km tras narciarskich. Latem z kolei turyści mogą tu korzystać z boisk sportowych, kortów tenisowych czy krytej pływalni.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski – Czyrna-Solisko także zasługuje na uwagę, ponieważ jest to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Składa się z 2 stacji:
- Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.),
- Solisko (Pośredni 990 m n.p.m).
Ośrodek dysponuje 13 wyciągami orczykowymi i taką samą liczbą tras narciarskich o długości 25 km. Dwie z nich posiadają homologację FIS. Dla fanów snowboardu przygotowano z kolei Snow Park Juliany i Las Park.
Schroniska turystyczne
Szczyrk jako kurort górski w Beskidzie Śląskim, oferuje dla miłośników turystyki pieszej przepiękne, góralskie schroniska, w których można odpocząć po ciężkim dniu na szlaku, czy przenocować. Wśród najciekawszych schronisk w okolicy Szczyrku wymienić należy:
- Schronisko Skrzyczne,
- Chatę Wuja Toma,
- Schronisko Klimczok.
Gospoda Polska w Szczyrku
Dobrze zjeść w Szczyrku można m.in. w Gospodzie Polskiej, której wystrój utrzymany jest w tradycyjnym, folkowym stylu. Położona jest ona na trasie od Wisły do centrum Szczyrku, około 500 m przed dolną stacją kolejki na Skrzyczne. To drewniana chata, która sama w sobie, dzięki góralskiej architekturze, przyciąga wzrok turystów. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z bogatej oferty nowoczesnych hoteli takich jak http://www.hotelskalnyszczyrk.pl, które poza wspaniałą kuchnią zapewniają również szereg innych atrakcji.