Co koniecznie musimy wiedzieć o EKUZ?

6 lipca 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na pewno EKUZ jest kartą, która wybawi nas w wielu sytuacjach z problemów. Co jak co, ale tego możemy być pewni. Osoby bez tej karty, które wyjeżdżają na urlop i na dodatek nie mają żadnego innego ubezpieczenia, są niestety bardzo nieodpowiedzialne. Tak nie można. Jest to zbyt duże ryzyko. Musimy mieć to na względzie. A czy gdy wyjeżdżamy za granicę do pracy, to również wystarczający jest EKUZ? Sprawdźmy to.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę

Co jak co, ale Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, jest coraz więcej. Myśleliśmy, że troszkę ta fala się zmniejszyła, ale nic bardziej mylnego. Niestety w naszym kraju nie dzieje się zbyt dobrze i trudno jest utrzymać całą rodzinę. Bez dwóch zdań poza granicami lepiej się zarabia.

Czy w momencie podjęcia decyzji o wyjeździe do pracy za granicę EKUZ nam wystarczy? Raczej nie, ale musimy wspomnieć o tym, że:

– z EKUZ mogą korzystać osoby wykonujące pracę przygraniczną,

– wyjeżdżające jako bezrobotne, aż do podjęcia pracy na stałe.

Jeśli nie wyjeżdżamy jako bezrobotni, czy też nie będziemy wykonywać obowiązków przygranicznych, to musimy się liczyć z tym, że konieczne będzie dla nas pełen ubezpieczenie, takie, które w danym kraju obowiązuje. Nieco więcej na ten temat możemy poczytać tutaj: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/.

W jakich krajach obowiązuje EKUZ?

Warto byłoby się także dowiedzieć, w jakich krajach obowiązuje EKUZ. Mówi się, że karta EKUZ obowiązuje na terenie krajów, które należą do Unii Europejskiej. Jest to prawda, ale na przykład Norwegia pomimo tego, że do Unii Europejskiej nie należy, to kartę EKUZ respektuje. O tym z kolei warto poczytać nieco tutaj https://ekuz.com.pl/ekuz-w-norwegii/.

Jak widzimy na powyższym, w różnych krajach inaczej się podchodzi do EKUZ. Musimy także wiedzieć, w jakim celu za granicę wyjeżdżamy. Gdy jest to stricte praca zarobkowa, to musimy pamiętać, że EKUZ nie wystarczy. Było już mnóstwo przypadków, w których niektóre osoby myślały, że EKUZ jest wystarczające, ale jednak się rozczarowali. Niestety, nie ma co oszczędzać na takich ważnych rzeczach, jak właśnie ubezpieczenie. Musimy mieć to na względzie.

Czasami wydalibyśmy kilkadziesiąt złotych i mielibyśmy problem z głowy, ale z własnej głupoty ryzykujemy, czy też chcemy zaoszczędzić i finalnie wychodzi tak, że jeszcze bardziej na tym tracimy. Jest to dla nas sytuacja w żadnym wypadku nie do zaakceptowania.

W temacie ubezpieczeń warto jednak posłuchać się ekspertów. Oni mają większą wiedzę od nas i na pewno nam doradzą. Szczególnie jest to ważne, gdy dopiero pierwszy raz wykupujemy ubezpieczenie. Gdy robimy to, któryś z kolei raz, to w ubezpieczeniach już na pewno bardziej się odnajdujemy. Można nawet powiedzieć, że ubezpieczenia nie mają przed nami żadnych tajemnic. Każdy chyba zdaje sobie z tego sprawę. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o EKUZ oraz z zakresu dodatkowego ubezpieczenia, które można wykupić u agentów, bądź w pośrednictwie ubezpieczeń.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments