Zdrowie powinno być dla nas priorytetem nawet, a może zwłaszcza podczas zagranicznych wyjazdów. O ile jednak w kraju możemy swobodnie udać się do lekarza bez okazywania żadnych dodatkowych dokumentów (konieczne jest jedynie posiadanie dokumentu tożsamości), o tyle skorzystać z pomocy medycznej zagranicą możemy jedynie, gdy posiadamy kartę EKUZ. Co każdy powinien o niej wiedzieć?
Darmowa karta dla każdego ubezpieczonego
Karta EKUZ uprawnia do tego, aby na terenie krajów Unii Europejskiej, a także na terenie:
- Islandii,
- Lichtensteinu,
- Szwajcarii,
- Norwegii,
korzystać z darmowej opieki medycznej, dzięki której możliwe będzie uratowanie zdrowia bądź życia. Dokument ten wydawany jest za darmo każdemu, kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź w inny sposób nabył prawo do świadczeń. Jak wyrobić kartę EKUZ? Wystarczy udać się do dowolnego oddziału NFZ (od kilku lat nie obowiązuje już rejonizacja) i złożyć odpowiedni wniosek. Co ciekawe, ekuz online na https://ekuz.com.pl/ można uzyskać bez wychodzenia z domu, za pomocą wniosku składanego przez internet.
Dlaczego warto wyrobić EKUZ?
Wyjeżdżając poza granice kraju, często zdarzy nam się zapomnieć o tym, by wyrobić sobie kartę EKUZ. W rzeczywistości jednak warto ją zabierać ze sobą na każdą, nawet krótką, weekendową wycieczkę. Jest to dokument, na podstawie którego możemy otrzymać bezpłatną pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Każdy kraj honorujący kartę EKUZ we własnym zakresie określa, które usługi medyczne czy refundacje są z niej wyłączone. Więcej na temat tego, jak funkcjonuje EKUZ w Wielkiej Brytanii, można przeczytać na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-wielkiej-brytanii/. Ponadto, posiadacz karty nie może liczyć na:
- zwrot kosztów leczenia w prywatnych ośrodkach,
- transport medyczny,
- transport powrotny do kraju.
Pomimo tego dobrze jest wyrobić sobie EKUZ, ponieważ dzięki karcie możemy ograniczyć do minimum wydatki na leczenie w momencie, gdy będąc poza granicami kraju, konieczne stanie się wdrożenie odpowiedniej terapii. Mowa tutaj o sytuacjach nagłych, na przykład takich, jak złamanie kończyny czy wyrostek robaczkowy – nie można wtedy czekać na podjęcie stosownych kroków aż do powrotu do kraju. Tymczasem opłacenie pomocy medycznej we własnym zakresie okazuje się być bardzo kosztowne, nawet przy leczeniu niegroźnego schorzenia.
Jak długo ważna jest karta EKUZ?
Kartę EKUZ mogą wyrobić także dzieci, młodzież czy osoby, które są ubezpieczone przez innych członków rodziny, na przykład rodziców, żonę lub męża. Karta wydawana jest na różne okresy, w zależności od tego, na jakiej podstawie ubezpieczony nabył prawo do świadczeń. I tak karta EKUZ ważna jest przez:
- 5 lat – dla osób pobierających świadczenia emerytalne,
- 12 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą bądź dla studentów i członków rodzin osób ubezpieczonych,
- 6 miesięcy – dla nieubezpieczonych kobiet w ciąży,
- 2 miesiące – dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.
W momencie, gdy karta straci ważność, pacjent ma prawo do ponownego jej wyrobienia, o ile oczywiście pozostaje on ubezpieczony.