Ciekawe miejsca dla miłośników historii i zwiedzania w Trójmieście

16 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Gdańsk to przepiękne, naznaczone historią miasto, położone niemalże u ujścia Wisły, na południowym brzegu Bałtyku. Zaprasza turystów do odwiedzin o każdej porze roku licznymi atrakcjami i zabytkami. Założony jako gród obronny przez pomorskie plemiona Słowian, należał kolejno do Księstwa Pomorskiego i Królestwa Polskiego, powoli przejmowanych przez żywioł niemiecki, obecnie stara się przyciągnąć do siebie krajowych i zagranicznych turystów za pomocą pieczołowicie odrestaurowanych zabytków, dzięki cyklicznym wydarzeniom sportowym oraz eventom kulturalnym. Rzecz jasna, by zintensyfikować ruch turystyczny, równie ważna jak warstwa kulturalna i rozrywkowa, jest także infrastruktura hotelarska. By przybywający na festiwal, mecz lub na gruntowne zwiedzanie tego dawnego hanzeatyckiego miasta miał się gdzie zatrzymać, organizm miejski takiej rangi musi oferować apartamenty w Gdańsku lub hotel w centrum Gdańska.

Wydarzenia „must see” w Gdańsku

Wynajmując hotel w centrum Gdańska, z pewnością będziemy chcieli wybrać się choć na jedną z wielu imprez cyklicznych, jakie zwłaszcza w okresie letnim są organizowane w mieście, będącym niegdyś „złotą bramą” do Królestwa Polskiego. Zacznijmy więc od tego, co możemy w Gdańsku usłyszeć i zobaczyć. Od lat 70`tych XX wieku w Gdańsku organizowany jest Festiwal Jazz Jantar, gdzie spotkać można koryfeuszy polskiego i zagranicznego jazzu. Obok tego odbywającego się w klubie Żak na przełomie października i listopada festiwalu, warto wybrać się w miesiącach letnich na imprezy na świeżym powietrzu. I tak, Park Oliwski zaprasza na odbywające się w drugiej połowie sierpnia spotkania melomanów muzyki poważnej podczas Festiwalu Mozartiana. Zachęca do przybycia zarówno tych dorosłych, jak i całkiem małych, bowiem oprócz koncertów kameralnych i symfonicznych, jednym z punktów programu są teatrzyki lalkowe, oczywiście na podstawie oper Mozarta.

Kolejnym bardzo interesującym wydarzeniem, przestrzennie rozrzuconym po uliczkach i placach miasta jest organizowany od 1997 roku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i Plenerowych Feta. Warto na niego zarezerwować apartamenty w Gdańsku, bowiem większość przedstawień odbywa się w urokliwej scenerii miejskiej starówki. Okazało się, że pierwsza Feta – głosem plebiscytu przeprowadzonego wśród teatrów francuskich – znalazła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych wydarzeń artystycznych roku i dzięki temu zajęła na stałe miejsce w lipcowym kalendarzu gdańskich wydarzeń kulturalnych. Zaraz potem, bo na przełomie lipca i sierpnia ma miejsce międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, najważniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej impreza grupująca inscenizacje dramatów Szekspira w jednym miejscu. Odbywa się w nowo wybudowanym Teatrze Szekspirowskim.

Gdynia kusi nie tylko plażami. Rok kulturalny w polskim „oknie na świat”

Dzięki świetnym połączeniom autobusowym i kolejowym tzw. Szybką Koleją Miejską, dotarcie z Gdańska do Sopotu i Gdyni, nie powinno nastręczać większych kłopotów tym, którzy wynajęli hotel w centrum Gdańska. Od 2005 roku Gdynia zaprasza na – odbywający się na pięknych nadmorskich łąkach Kolibek – festiwal muzyki świata i etnicznej Globaltica. Można tam usłyszeć artystów z niszy „world music” z całego niemal świata; od piasków Sahary, przez muzyków słowiańskich, aż do gorących rytmów latynoamerykańskich.

Innym głośnym wydarzeniem jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, goszczący w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej oraz pobliskim Gdyńskim Centrum Filmowym. Co ciekawe, w latach 1974–1986 odbywał się w Gdańsku, stąd główną nagrodą pozostają Złote Lwy. Mówiąc o Gdyni, trudno nie wspomnieć o Open’er Festival, najbogatszym chyba w różnorodny repertuar i gwiazdy muzyczne, a także jednym z największych pod względem liczby widzów, festiwalu na świeżym powietrzu w Europie Środkowej. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie na torze Stegny, następne w Gdyni i na łąkach gminy Kosakowo.

Dobry hotel ze Spa w Gdańsku

Wybierając hotel w centrum Gdańska lub też wynajmując apartamenty w Gdańsku możemy zyskać bardzo dogodny punkt wypadowy do wszystkich zakątków Trójmiasta, by poznać jego główne zabytki i zwiedzić najważniejsze muzea. Dobrym punktem orientacyjnym jest, położony w centrum Gdańska Hotel Grano. Wśród kościołów wędrówkę warto rozpocząć w gdyńskiej dzielnicy Oksywie (tej niedaleko koncertów Open`era), gdzie znajduje się najstarszy kościół w Trójmieście Kościół św. Michała Archanioła z 1224 roku. Potem przenieśmy się do Gdańska, gdzie zanim udamy się do bazyliki Mariackiej koniecznie trzeba zajrzeć do Bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, która ostateczny kształt przybrała w drugiej połowie XIV wieku.

Najważniejsze jednak budynki sakralne i świeckie Gdańska znajdują się na Głównym Mieście i wzdłuż tzw. Drogi Królewskiej, czyli w okolicach ulicy Długiej, a są to m. in.: Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, dom niemieckich kupców z rodu Uphagen oraz wspomniana już Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Ta podobno trzecia największa pod względem objętości gotycka świątynia mimo, iż zniszczona w trakcie ostatniego etapu II Wojny Światowej, nadal zachwyca swym ogromem i potęgą.

Na zabytkowych budynkach zwiedzanie Trójmiasta jednak się nie kończy. Każdy szanujący się turysta musi odwiedzić choć kilka z bogatych w zbiory muzeów. Dla fanów militariów i II Wojny Światowej gratką będzie położone tuż przy Bulwarze Nadmorskim im F. Nowowiejskiego, Muzeum Marynarki Wojennej. Siostrzaną placówką jest powołane w roku 2008 roku Muzeum II Wojny Światowej, okazały nowoczesny budynek niemalże tuż nad sama Motławą, który zamieszkuje od marca 2017 roku.

Opuszczając hotel w centrum Gdańska i wybierając się w dalszą zabytkoznawczą wędrówkę nad Motławę, czyli na dawne tereny portowe i handlowe tuż obok słynnego dźwigu załadunkowego, czyli tzw. „żurawia” znajdziemy nieduży, lecz nowoczesny oddział Narodowego Muzeum Morskiego, czyli Ośrodek Kultury Morskiej. Dowiemy się tam dużo o specyfice gospodarczej samego Gdańska i regionu od czasów najwcześniejszych. Znakomitym uzupełnieniem będzie zacumowany po drugiej stronie statek-muzeum Sołdek – również oddział NMM.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments