Republika Chorwacji jest krajem położonym na pograniczu Europy Środkowej oraz Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Trzeba również wspomnieć, że jej zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także interesujące zabytki, każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Poniżej znajduje się zbiór kilkunastu porad, które mogą ułatwić Nam przygotowanie się do wyjazdu. Poznajmy je już teraz.
Napiwki w Chorwacji
Napiwki w Republice Chorwacji są akceptowane, nie są jednak oczekiwane. Dobra rada! Przed ewentualnym daniem napiwku sprawdź, czy ten nie został wliczony w rachunek.
Alkohole w Chorwacji
Republika Chorwacji jest rajem dla miłośników win oraz likierów. Jeśli jesteś otwarty na nowe doświadczenia, a także lubisz próbować lokalnych specjałów, koniecznie sięgnij po chorwackie wina, rakiję lub przepyszne likiery, zwłaszcza po likier gruszkowy bądź żurawinowy.
Komunikacja miejska w Chorwacji
Autobus jest najczęściej używanym środkiem transportu publicznego w Republice Chorwacji. Należy pamiętać, że autobusy międzymiastowe stanowią najtańszy sposób przemieszczania się po kraju. A ceny? Ceny biletów zależą od przewoźnika, nie są jednak zanadto wygórowane.
Republika Chorwacji – pozostałe porady
1). Pamiętaj, aby odpowiednio spakować walizkę podróżną – to, co na co dzień wydaje się mało potrzebne, w podróży może okazać się niezastąpione. Sprawdź, jakie rzeczy powinieneś zabrać na urlop.
Oto nasza lista.
– Dokumenty tożsamości – bez nich ani rusz.
Należy wiedzieć, że dokumentami podróży uprawniającymi do przekroczenia granicy, a także pobytu na terytorium Republiki Chorwacji są paszport lub dowód osobisty (ten drugi w zupełności wystarczy).
– Pieniądze – najlepiej euro. Euro (EUR) na kuny chorwackie (HRK) można wymienić w bankach lub licznych kantorach.
Uwaga! Chorwaci nie mają w zwyczaju targować się.
– Apteczka podróżna, czyli zestaw najpotrzebniejszych farmaceutyków. W jej skład powinny wchodzić: leki stosowane w chorobach przewlekłych (jeśli leczysz się na jakąś chorobę), leki przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe, tabletki przeciwbólowe, środki przeciw poparzeniom, materiały opatrunkowe (plastry opatrunkowe, bandaże rurkowe itp.), woda utleniona (na skaleczenia), wapno (na ukąszenia), węgiel (na zatrucia), elektrolity (na wzmocnienie organizmu), spraye na owady, żele na ukąszenia, a także maść z antybiotykiem na skaleczenia.
– Przybory higieniczne (żel pod prysznic, szampon do włosów, mgiełka do włosów z filtrami UV, szczoteczka oraz pasta do zębów, mydło – najlepiej w kostce, nawilżający balsam do ciała, krem do twarzy, kosmetyki do codziennego makijażu oraz demakijażu, tonik do twarzy, chusteczki nawilżane, szczotka lub grzebień do włosów, ręczniki do osuszania twarzy oraz ciała).
– Ubrania (zarówno te na ciepłe, jak i chłodne dni).
– Zestaw plażowy (strój do kąpieli, ręcznik plażowy, klapki, krem z filtrem UV, olejek oraz balsam do opalania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, parasol plażowy, buty do wody, sprzęt do nurkowania – płetwy, maska, rurka, okulary do pływania, czasopisma itp.).
– Elektronika (telefon komórkowy/smartfon, aparat fotograficzny, ładowarki, przejściówki itp.).
– Akcesoria dla osób, które wybierają się na kemping (namiot, materace, śpiwory, latarki, przedłużacz, zapalniczki, scyzoryk, butla gazowa/kuchenka turystyczna, sznurek do wieszania bielizny, klej, mapa oraz przewodniki po kraju, rozmówki polsko – chorwackie, igła z nitką, stolik turystyczny oraz krzesełka, czajnik elektryczny, talerze, kubki, sztućce, kawa, herbata, produkty żywnościowe, grill – w zależności od upodobań).
2). Jeśli planujesz podróż samochodem, koniecznie zaopatrz się w apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, komplet żarówek zapasowych, bezpieczniki, ubezpieczenie assistance, KL, NNW, książkę gwarancyjną samochodu, winietki, kompresor do pompowania kół/materacy, klucz do kół, bagażnik dachowy, a także zapasowe kluczyki do samochodu.
3). Nie spędzaj czasu w hotelu lub namiocie.
Republika Chorwacji, często nazywana „Skarbem Bałkanów”, oferuje tak wiele możliwości spędzania wolnego czasu, że nie warto leżeć „plackiem” na plaży. Zamiast wylegiwać się na leżaku lub przy basenie, lepiej wyruszyć na poszukiwanie pięknych miejsc – a tych nie brakuje w Chorwacji.
Uwaga! Wśród najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Chorwacji należy wymienić: Park Narodowy Krka, zlokalizowany w południowej części Dalmacji, Park Narodowy Jezior Plitwickich (chor. Nacionalni Park Plitvička jezera), Dubrownik – miasto położone w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim, a także Split – drugie pod względem wielkości chorwackie miasto.
4). Zawsze sięgaj po lokalne produkty.
Winogrona, figi, orzechy oraz oliwę z oliwek warto kupować na lokalnych targach lub straganach. Wyroby „od chłopa” zawsze smakują lepiej niż jedzenie kupione w markecie.
5). Zapisz sobie najważniejsze numery telefonów.
– 112 – numer alarmowy.
– 94 – pogotowie ratunkowe.
– 93 – straż pożarna.
– 92 – policja.
6). Nie obawiaj się kranówki.
Woda z kranu w Chorwacji jest zdatna do picia – możesz śmiało napić się jej, umyć w niej owoce, a także wypłukać nią usta.
7). Chorwacja słynie z przepięknej, ręcznie wykonywanej biżuterii. Jeśli zamierzasz przywieźć sobie (lub bliskiej Ci osobie) oryginalną pamiątkę, zastanów się nad zakupem ażurowego naszyjnika, lśniących kolczyków lub prześlicznej zawieszki z maszkaronkami.
8). Chroń się przed wszędobylskimi owadami.
Jeżeli zamierzasz spędzać wieczory na tarasie lub pod gołym niebem, koniecznie nazbieraj lawendy, rozmarynu oraz szałwii – komary, a także pozostałe insekty bardzo nie lubią ich zapachu.
9). Pamiętaj o uiszczeniu tzw. opłaty klimatycznej.
Opłata klimatyczna jest pobierana przy zakwaterowaniu, natomiast jej wysokość wynosi około 1,00 – 2,00 EUR za osobę na dzień. Młodzież w wieku 12 – 18 lat obejmuje zniżka 50% od tej kwoty, zaś dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z opłaty.
10). Nie zostawiaj rzeczy bez opieki.
Republika Chorwacji jest bezpiecznym krajem, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu ogólno przyjętych zasad. Rzeczy wartościowe (takie jak: dokumenty, pieniądze, biżuteria, elektronika itp.) powinieneś zawsze nosić przy sobie.
11). Zawsze uśmiechaj się do tubylców.
Chorwaci są niezwykle przyjacielskim narodem – chętnie uśmiechają się, a także żartują z turystami. Zdarza się również, że częstują darmowymi brzoskwiniami.
12). Sięgaj po lokalne potrawy.
Będąc na wakacjach w Chorwacji, nie odmawiaj próbowania lokalnych specjałów. Musisz wiedzieć, że Chorwaci rozsmakowują się w daniach rybnych, a także daniach przygotowanych na bazie owoców morza.
13). Przebywając na kempingu, nie rozpalaj ogniska.
Chorwacja jest krajem zagrożonym pożarami (w okresie letnim), dlatego też obwiązuje całkowity zakaz palenia ognisk.
14). Uważaj na… wszędobylskie żmije.
Spacerując w plenerze należy zawsze patrzeć pod nogi – żmije to częsty widok w Chorwacji.