Chorwacja poza utartym szlakiem – mniej znane atrakcje bałkańskiego kraju

8 października 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Chorwacja, znana większości Polaków perła Adriatyku, kusi nie tylko przejrzystym morzem i malowniczymi miasteczkami, ale również mniej znanymi atrakcjami, które skrywa poza utartym szlakiem. W tym bałkańskim kraju znajdziesz zarówno elementy dzikiej przyrody, jak i niesamowite zabytki historyczne, które pozwalają na podróż w czasie.

Półwysep Pelješac

Chorwacja to zdecydowanie więcej niż tylko Dubrownik czy Split, które przyciągają turystów z całego świata. Tymczasem warto zabrać mapę, chwycić za kierownicę i ruszyć w podróż po mniej znanych zakątkach tego kraju. Morze i góry, dalmatyńskie wyspy i kontynentalne plenery – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdy zdecydujesz się na odkrywanie Chorwacji nieco poza utartym szlakiem.

Jako pierwszy punkt naszej niezwykłej podróży warto wskazać na półwysep Pelješac, który zdaje się być nieco zapomniany przez turystów. Znajdziemy tutaj autentyczną, nieskażoną masowym turystyką Chorwację. Utrzymane w dawnym stylu wioski rybackie pełne są uroku, a lokalne winnice oferują degustacje wyśmienitych chorwackich win. Pelješac to także miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Szlaki rowerowe, ścieżki trekkingowe i możliwość uprawiania sportów wodnych stanowią tylko część propozycji.

Wyspa Cres

Kolejnym etapem naszej podróży po mniej znanych atrakcjach Chorwacji jest Cres. Ta spokojna i urokliwa wyspa zachwyca niesamowitymi plażami i bogactwem przyrody. Największa miejscowość na wyspie, miasteczko Cres, to prawdziwa perełka dla miłośników historii. Starożytne uliczki i uroczy rynek tworzą miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

A gdy zechcesz odpocząć, zawsze możesz skierować się do jednego z lokalnych barów przy plaży i cieszyć się niepowtarzalnym widokiem na Adriatyk. Do każdego z tych miejsc dostaniesz się łatwo i szybko, jednak mimo to przed wyruszeniem w drogę warto zapoznać się z przydatnymi poradami, m.in. formalnymi i organizacyjnymi. Wiele z nich znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-chorwacji-potrzebny-jest-paszport/.

Slawonia

Następnie zapraszamy do odkrycia Slawonii, regionu w kontynentalnej części Chorwacji. Rozległe pola, winnice i malownicze wsie to jej najważniejsze walory krajoznawcze. Region ten jest znany z produkcji wina, a jego słońce i urodzajne gleby sprzyjają hodowli winorośli. Przyjeżdżający tutaj turyści mają możliwość degustacji lokalnych szczepów, a także uczestnictwa w procesie produkcji trunku. Slawonię polecamy również miłośnikom przyrody – tutaj znajduje się Park Narodowy Kopački Rit, jedno z największych mokradeł w Europie, będące domem dla wielu gatunków ptaków.

Istria

Na koniec naszej podróży po mniej znanych atrakcjach Chorwacji warto odwiedzić Istrię, będącą prawdziwym skarbem tego kraju. Istria to region pełen kontrastów – od malowniczych miasteczek, przez górzyste krajobrazy, po urocze nadmorskie miejscowości. W Istrii znajdziesz również wiele fascynujących zabytków, takich jak amfiteatr rzymski w Puli czy kościół św. Eufemii w Rovinj. Z kolei miłośnicy dobrej kuchni powinien mieć świadomość, że Istria jest znana jedno z najlepszych miejsc na świecie do zjedzenia trufli.

Jak widzisz, Chorwacja oferuje znacznie więcej niż tylko znane wszystkim atrakcje. Poza utartym szlakiem czekają prawdziwe skarby, które warto odkryć. Rozpocznij swoją podróż od mniej znanych miejsc i daj się zaskoczyć! A po więcej przydatnych informacji dla podróżników zajrzyj do sekcji poradnikowej w serwisie https://paszporty.com.pl/.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments