Chorwacja – paszport czy dowód osobisty?

27 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4]

Chorwacja, Republika Chorwacji, to europejskie państwo zlokalizowane na pograniczu Europy Środkowej oraz Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami, natomiast od północy – ze Słowenią. Stolicą kraju jest Zagrzeb.

Chorwację można odwiedzać o każdej porze roku – zarówno latem, jak i zimą. Ważne jest jednak, aby w danym momencie (czyli w momencie przekraczania granicy) dysponować ważnym dokumentem tożsamości. Sprawdźmy więc, jaki dokument będzie wymagany na granicy.

Paszport czy dowód osobisty?

Każda osoba przekraczająca granicę (w tym także dziecko), musi posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość oraz obywatelstwo – paszport lub dowód osobisty. Ważną informacją jest fakt, że do lądowego przekroczenia granicy chorwackiej wystarczy posiadanie jedynie dowodu osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że sąsiadujące z Chorwacją państwa, m.in. Serbia, wymagają już posiadania ważnego paszportu. Każdy więc, kto zamierza udać się z Chorwacji do sąsiedniego państwa (np. w ramach wycieczki fakultatywnej), musi
dysponować paszportem.

Bez wiz do 90. dni

Na terytorium Republiki Chorwacji można przebywać bez wiz do 90. dni w okresie półrocznym. Bardzo ważne jest jednak, aby tuż przed wyjazdem do „Perły Adriatyku” – bo tak często mówi się o Chorwacji, sprawdzić ważność dokumentów – paszportu oraz dowodu osobistego.

Ciekawostka

Republika Chorwacji jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments