Chile – paszport czy dowód osobisty?

16 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obywatele polscy, którzy wybierają się do Chile w celach turystycznych, nie potrzebują wiz wjazdowych. Jedynym dokumentem podróży, który uprawnia ich do bezwizowego wjazdu i pobytu w kraju jest aktualny paszport.

Uwaga! Dokument paszportowy (paszport) musi być ważny minimum sześć miesięcy. Maksymalny czas pobytu w Chile to trzy miesiące (90 dni).

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Chile.

Kontynent: Ameryka Południowa.

Stolica: Santiago (potocznie Santiago de Chile).

Powierzchnia: 756 950 kilometrów kwadratowych.

Ludność: 18,05 miliona (dane pochodzą z 2017 roku).

Klimat: bardzo zróżnicowany. Na północy Chile panuje klimat zwrotnikowy, wybitnie suchy, w części środkowej – podzwrotnikowy, natomiast na południu – klimat wilgotny oceaniczny.

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta: peso chilijskie (CLP).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +56.

Większe miasta: Puente Alto – drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Viña del Mar (w środkowym Chile), Antofagasta (w północnym Chile), Valparaíso (w środkowym Chile), San Bernardo (w środkowym Chile), Temuco (w środkowym Chile).

Największe atrakcje turystyczne: Pustynia Atakama – jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie, Park Narodowy Torres del Paine, Humberstone – opuszczone miasto w północnej części Chile, Jezioro (Lago) Chungará oraz wulkan Parinacota, gejzery El Tatio – wspaniała atrakcja na pustyni Atakama, Arica – miasto portowe w północnym Chile, Los Lagos, przylądek Horn, Paso Internacional Los Libertadores (Tunel Chrystusa Zbawiciela) – przełęcz w Andach pomiędzy Argentyną i Chile, Wyspa Wielkanocna – jedno z najbardziej intrygujących miejsc na świecie.

Najciekawsze pamiątki: chilijskie wina, lokalne rękodzieło, ręcznie tkane dywany, naczynia, torby i torebki, srebrna oraz kamienna biżuteria, wyroby z wełny.

Republika Chile – praktyczne informacje dla obcokrajowców

– Językiem urzędowym w Chile jest hiszpański, jednak w dużych miastach oraz centach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim.

– Supermarkety zlokalizowane na terenie kraju są czynne od poniedziałku do niedzieli, w godz. 8.00 – 22.30.

– Osoby, które wybierają się w długą podróż do Republiki Chile, powinny zaszczepić się przeciwko żółtaczce, tężcowi oraz żółtej febrze.

– Kierowcy są zobowiązani do posiadania zarówno polskiego, jak i międzynarodowego prawa jazdy.

– Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej, dlatego śmiało można wybrać się tam z całą rodziną.

– Turyści powinni spożywać wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments