Chalkidiki – co warto zobaczyć na półwyspie? 5 najlepszych atrakcji

2 kwietnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Półwysep Chalkidiki od lat pozostaje ulubionym kierunkiem turystów spragnionych odpoczynku po całorocznej pracy. Cudowne plaże, błękitne morze i piękne krajobrazy – to tylko część atrakcji, z których słynie omawiany grecki rejon. Na miejscu poczujesz mistyczny spokój! W przerwie od opalania możesz na własne oczy zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, legendarne miasta i unikalne pomniki przyrody. Poznaj 5 najlepszych atrakcji na Półwyspie Chalkidiki!

Chalkidiki – wakacje na greckim półwyspie

Chalkidiki to słynny półwysep położony u wybrzeży Morza Trackiego, na południowy wschód od miasta Saloniki. Rejon ten złożony jest z trzech cypli, tworzących charakterystyczny „trójząb”. Kassandra, Sithonia i Athos pozwalają na osobiste doświadczenie każdego oblicza półwyspu, wyróżniającego się wilgotnym, subtropikalnym klimatem.

Półwysep Chalkidiki słynie przede wszystkim z krystalicznie czystych plaż i bujnej roślinności. Pomimo tego na turystów czekają liczne zabytki z czasów rzymskich, tureckich i bizantyjskich. Poznaj najlepsze atrakcje Chalkidiki!

Saloniki – antyczne centrum greckiego półwyspu

Zwiedzanie Półwyspu Chalkidiki warto rozpocząć od Salonik! Greckie miasto na każdym kroku zaskakuje przenikającymi pozostałościami kultur i wpływami religijnymi. Na miejscu zwiedzisz historyczne zabytki i pozostałości z czasów Bizancjum. Saloniki słyną z Białej Wieży, pomnika Aleksandra Macedońskiego, Łuku Triumfalnego i Bazyliki św. Dymitra. Po całodniowym zwiedzaniu można poznać nocną stronę miasta w jednym z lokalnych barów.

Greckie meteory

Chalkidiki to nie tylko zabytki pozostałe po słynnych okresach historycznych. Półwysep słynie z meteorów – porywających formacji skalnych z monastyrami umieszczonymi na szczytach. Zwiedzanie wspomnianych pomników przyrody można połączyć z plażowaniem na Sithonii. Najwyższe meteory wyrastają na wysokość ponad 500 metrów, a niezwykłe formacje docenili m.in. twórcy „Gry o tron” i filmu „Tylko dla Twoich oczu”.

Antyczna Stagira

Po zwiedzaniu niezwykłych meteorów warto powrócić do antycznego dziedzictwa półwyspu. Stagira jest miastem zlokalizowanym na wybrzeżu Tracji, założonym w roku 655 p.n.e. przez jońskich osadników. Obecnie miejsce słynie z fundamentów dawnych murów obronnych, usytuowanych około 25 km od węzła autostrady Egnatia Odos. Stagira znana jest również jako miejsce urodzenia słynnego myśliciela – Arystotelesa.

Jaskinia Petralona

Punktem obowiązkowym na mapie Półwyspu Chalkidiki jest Jaskinia Petralona! Odkryta dopiero w roku 1959 zaskakuje porywającymi naciekami – stalaktytami i stalagmitami. Depozyt paleontologiczny Jaskini Petralona zawiera szczątki takich zwierząt jak lwy jaskiniowe, hieny jaskiniowe, konie, jelenie, a nawet nosorożce włochate. Rok po odkryciu wgłębienia skalnego zidentyfikowano nawet ludzką czaszkę uwięzioną pod jednym z nacieków.

Olint – starożytne miasto

Olint to już drugie miasto na liście atrakcji półwyspu. Nazwa rejonu wywodzi się od imienia królewicza trackiego Olintosa – syna króla Styrmonasa. Najważniejszą kolonię grecką poznać można dzięki licznym wykopaliskom archeologicznym prowadzonym na miejscu. Ze względu na doskonałe pozostałości aglomeracji miejskiej Olint przypadnie do gustu wszystkim pasjonatom starożytności. Prace badawcze pozwoliły na dokładną rekonstrukcję obrazu miasta greckiego z IV w. p.n.e.

Chcesz odwiedzić więcej historycznie ciekawych miejsc? Poznaj najlepsze oferty na lato 2023 z biurem podróży Exim Tours!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments