Ceny złota w Turcji. Czy warto kupić złoto w Turcji? Ile kosztuje 1 gram?

23 marca 2024
Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.4]

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali. Powszechnie wykorzystuje się ten kruszec do produkcji biżuterii, prócz tego zakup złota może być traktowany jako inwestycja na przyszłość. Cena złota zależy od bardzo wielu czynników, dlatego w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej jego cena spada bądź rośnie.

W niektórych krajach złoto można kupić po wyjątkowo okazyjnych cenach, i tak właśnie jest w Turcji, jednym z ważniejszych rynków złota na świecie. Mieszkańcy Turcji bardzo chętnie lokują swoje oszczędności w złocie, a jeśli chodzi o turystów, to są oni szczególnie zainteresowani zakupem złotej biżuterii. Czy to się rzeczywiście opłaca?

Czy w Turcji złoto jest tanie?

W ostatnim kwartale 2023 roku cena za 1 gram złota w Turcji wynosiła ok. 58 usd. Podobne stawki obowiązywały także w innych rozwiniętych krajach. Rozpatrując zakup złota inwestycyjnego w Turcji trzeba koniecznie wziąć pod uwagę aktualny kurs liry. Turecka lira (TRY) to oficjalna waluta w Turcji, o wartości ok. 0,13 zł. W przeliczeniu na dolary amerykańskie, 1 lira to 0,033 USD.

Z drugiej strony, tureckie złoto można często kupić taniej ze względu na niższe koszty pracy w porównaniu do krajów zachodnich. Ta zasada dotyczy jednak głównie złotej biżuterii, a nie czystych sztabek.

Czy w Turcji można kupić tanią biżuterię ze złota?

Ceny tureckiej biżuterii są wyjątkowo atrakcyjne, zarówno ze względu na niskie koszty pracy, jak i dużą liczbę kopalni cennych kruszców oraz łatwy dostęp do różnego rodzaju kamieni szlachetnych. Turcja może się pochwalić bardzo długą tradycją w produkcji biżuterii. Ma wielu uzdolnionych i doświadczonych jubilerów, a miejscowe wyroby wyróżniają się pięknym, unikalnym wzornictwem. Wyroby złotnicze rzeczywiście da się kupić w Turcji za nieduże pieniądze, a na targach można dodatkowo targować ceny złota.

W przypadku biżuterii, ceny w Turcji zmieniają się w zależności od lokalizacji – w popularnych kurortach turystycznych jest zwykle sporo drożej, dlatego warto kupować złoto na mniejszych targach. Trzeba też pamiętać, że podróbki w Turcji nie są wcale rzadkością, a najłatwiej się na nie naciąć w miejscach nastawionych głównie na zagranicznych turystów.

Wybór biżuterii jest bardzo szeroki. Jubilerzy mają w swojej ofercie kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, broszki w niemal każdym stylu, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Turcja słynie z wyrafinowanego wzornictwa, dlatego większość biżuterii jest bogato zdobiona i wysadzana kolorowymi kamieniami. Przed zakupami warto wymienić własną walutę na liry – w ten sposób zapłacimy za biżuterię mniej, poza tym nie wszystkie sklepy akceptują obce waluty, zwłaszcza gdy płatność jest kartą. Pieniądz można wymienić online, w internetowym kantorze, zaraz po tym, jak zarezerwujemy lot do Turcji.

Gdzie kupować złoto w Turcji?

Sklepy ze złotem działają w całym kraju, również w małych miejscowościach. Swoje wyroby sprzedają nie tylko lokalni złotnicy, ale również duże, międzynarodowe marki jubilerskie. A co kupić w Turcji, jeśli nie interesuje nas biżuteria? Dla inwestorów przygotowano sztabki czystego złota z renomowanych rafinerii. Złoto inwestycyjne można zamówić online, z dostawą do kraju zamieszkania, lub kupić na miejscu. Najpewniejszym miejscem na taką transakcję jest jeden z tureckich banków.

Oprócz sztabek dostępne są także monety bulionowe i wyroby kolekcjonerskie. Mimo że spadek cen nie omija złota, to wciąż jest to kruszec skutecznie chroniący majątek przez inflacją, a złoto jest takim towarem, które można przechowywać bezpiecznie przez wiele lat.

Gdzie sprzedać złoto w Turcji?

W Turcji jest wysoki popyt na złoto, dlatego nie powinno być problemu z jego sprzedażą. Sztabki złota oraz złotą biżuterię można oddać do jubilera lub na straganie, np. Grand Bazaar w Stambule. Stawki podlegają negocjacjom, warto jednak pamiętać, że cena złota w Turcji stale się zmienia i przed transakcją dobrze jest sprawdzić aktualną sytuację na rynku.

Zakup złota w Turcji – porady dla kupujących

Wśród złotników trafiają się również tacy, którzy żerują na niewiedzy kupujących, dlatego lepiej nie szukać produktów inwestycyjnych u sprzedawców o kiepskiej renomie, nawet jeśli oferują oni na pozór bardzo korzystne stawki. Zawsze powinno się prosić o certyfikat autentyczności złota, bo bez tego jest spore ryzyko trafienia na podróbki albo wyroby pochodzące z kradzieży. Sprzedawca musi też podać, ile karatów ma złoto oraz jakich kamieni szlachetnych użyto do produkcji biżuterii.

Podsumowanie

Co zabrać do Turcji, jeśli w planach jest zakup złota? Na pewno odpowiednio dużą ilość gotówki, chyba że transakcja odbędzie się w banku – wtedy wystarczy karta kredytowa z opcją przewalutowania. Opłacalność inwestycji zależy od tego, co konkretnie zamierzamy nabyć, bo złoto inwestycyjne nie odbiega cenami od stawek w innych krajach, natomiast wyraźnie tańsza jest złota biżuteria. Warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i wziąć pod uwagę przepisy związane z nabyciem złota za granicą i wwozem go do innego kraju.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments