Buty podejściowe – co to takiego i czym się różnią od butów trekkingowych?

4 maja 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Buty podejściowe cieszą się coraz większą popularnością, choć obecnie ich przeznaczenie odbiega od pierwotnego założenia. Jaki jest rodowód tego obuwia, na czym polega jego fenomen i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Czym tak naprawdę różni się od butów trekkingowych? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o butach podejściowych.

Pierwsze buty podejściowe powstały z myślą o… wspinaczach. W obuwiu wspinaczkowym nie sposób przejść drogi z parkingu pod skałę, dlatego producenci zaprojektowali niski, wygodny i przede wszystkim lekki model. Taki, który później nie obciąży plecaka i zajmie w nim niewiele miejsca. Szybko okazało się jednak, że fanów tego typu obuwia szybko przybywa. A wraz z rosnącą liczbą użytkowników zwiększał się zakres zastosowań tych modeli. Tak oto buty podejściowe zaczęły niepodzielnie królować na nizinach i łatwych górskich trasach.

Buty trekkingowe? Podejściowe? Na czym polega różnica? Widać ją już na pierwszy rzut oka! Najważniejszą cechą odróżniającą te rodzaje butów jest ich wysokość – trekkingowe są wysokie, a podejściówki mają kołnierz kończący się poniżej kostki. Tym samym buty podejściowe są lekkie, często ważą od 200 do 500 gramów, w czasie gdy buty trekkingowe rzadko bywają lżejsze niż kilogram. Pamiętać należy również o ich odmiennym przeznaczeniu. Buty trekkingowe ubieramy na wymagające trasy, gdzie przydaje się dodatkowe usztywnienie kostki. Buty podejściowe, jak już była mowa, można wybrać na wypad w Karkonosze czy Beskidy, gdzie szlaki bywają łagodniejsze.

Buty podejściowe męskie oraz damskie czerpią wiele inspiracji ze swoich wspinaczkowych odpowiedników. Głęboki system wiązania sięgający okolic palców pozwalający precyzyjnie dopasować but do stopy to jedna z nich. Kolejną jest tzw. climbing zone na podeszwie, czyli zastosowanie gładkiej gumy pod palcami, aby lepiej wyczuwać teren pod stopą.

Buty podejściowe damskie

Buty podejściowe damskie projektowane są tak, by lepiej dopasowywały się do smukłej stopy. Często producenci starają się również ograniczyć ich wagę, by łatwiej było paniom pokonywać obraną trasę. Przykładowo, buty podejściowe damskie Scarpa Zodiac GTX ważą naprawdę niewiele, a służą świetną amortyzacją i przyczepnością. Są też bardzo wytrzymałe i nadają się na trudne podejścia oraz via ferraty.

Jakie wybrać buty podejściowe damskie? Ranking może Ci ułatwić to zadanie. Pamiętaj tylko, by zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z którego wykonana została cholewka, stopień amortyzacji oraz wagę. Wielu producentów stawia na wszechstronność obuwia, by móc z niego korzystać nie tylko na szlaku, ale też w mieście.

Buty podejściowe męskie

Buty podejściowe męskie doskonale dopasowują się do szerszej stopy. Na bardziej wymagające trasy zwykle wykonywane są z solidnej skóry zamszowej uzupełnionej wodoodporną membraną. Dlatego powszechne staje się określanie ich jako buty trekkingowe podejściowe

Może Cię zadziwić, jak wielu producentów proponuje buty podejściowe męskie. Ranking jednoznacznie wskazuje jednak kilku faworytów. Wśród nich znajdziesz La Sportiva buty podejściowe, a także takie marki jak Scarpa czy Salewa.

Buty podejściowe Scarpa, La Sportiva czy Salewa – jaką markę wybrać?

Oto jest pytanie! I cóż… nie sposób na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, czy jesteś zagorzałym wielbicielem jednej marki, czy podczas zakupów kierujesz się opiniami innych klientów. Przykładowo, buty podejściowe Scarpa Mojito są na tyle uniwersalne, że często ich użytkownicy opuszczają w nich górskie szlaki i chodzą w nich na spacery po lesie czy podczas codziennej bieganiny w mieście.

Buty podejściowe Salewa MTN Trainer są modelem bardziej zaawansowanym. W nich możesz liczyć nie tylko na dobrą amortyzację, ale również stabilizację stopy dzięki wykorzystaniu stalowej żyłki w technologii 3F. W nich śmiało ruszyć możesz na nieco trudniejszy szlak! Buty podejściowe La Sportiva nie zapominają o wspinaczkowym rodowodzie i dlatego w każdym modelu znajdziesz nie tylko głębokie wiązanie oraz climbing zone, ale także pętle umożliwiające przymocowanie ich do uprzęży (jak na przykład w modelu TX4 GTX).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments