Brazylia – co warto zobaczyć?

20 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Brazylia jest miejscem kojarzonym z…? No właśnie, z czym? Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, a także spektakularny karnawał w jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Warto jednak zauważyć, że to nie wszystkie atrakcje Federacyjnej Republiki Brazylii – jest ich znacznie więcej. Sprawdźmy więc, które z atrakcji zasługują na szczególną uwagę.

Brazylia – ciekawe miejsca

– Brasilia – stolica kraju

Brasilia jest miastem, które nie może poszczycić się wielowiekową tradycją – powstała dopiero w 1960 roku. Projektantami „Największej Utopii Architektonicznej XX wieku” – bo tak często nazywa się Brasilię, byli dwaj brazylijscy architekci – Lúcio Marçal Ferreira Ribeiro Lima Costa oraz Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho. Ciekawostką może być również fakt, że ten pierwszy był jednym z twórców nowoczesnej architektury w Ameryce Południowej.

Atrakcje Brasilii

Przemierzając „Największą Utopię Architektoniczną XX wieku” nie sposób nie odwiedzić siedziby parlamentu, prezydenta oraz Sądu Najwyższego przy placu Trzech Władz, pałacu prezydenckiego oraz pomnika budowniczych Os Candangos.

– Rio de Janeiro – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie

Rio de Janeiro jest drugim – zaraz po São Paulo, największym miastem Brazylii. Co ciekawe, do 1960 roku pełniło funkcję stolicy kraju.

Cristo Redendor

Najbardziej charakterystycznym symbolem „Cudownego Miasta” („Cidade Maravilhosa”) – bo tak często mówi się o Rio de Janeiro, jest posąg Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redendor) górujący nad miastem. Warto zauważyć, że Cristo Redendor nie jest zwyczajnym pomnikiem jakich wiele – ta 38 – metrowa statua umiejscowiona na szczycie granitowej góry Corcovado, stanowi autentyczny przejaw wiary mieszkańców Brazylii. Ciekawostką może być również fakt, że Statua Chrystusa Zbawiciela została wykonana we Francji, a dopiero później przetransportowana drogą morską do Rio de Janeiro (aż w 50 elementach).

– Salvador – rozsmakuj się w mieszance przeszłości oraz teraźniejszości

São Salvador da Bahia de Todos os Santos jest przepięknym miastem położonym we wschodniej Brazylii, nad Oceanem Atlantyckim. Miejsce to charakteryzuje się obecnością nowoczesnych budowli (m.in. stadionu Fonte Nova), a także historycznej części miasta. Warto zauważyć, że ta żywo kontrastująca ze sobą mieszanka przeszłości oraz teraźniejszości, jest w stanie odurzyć każdego przybysza z innego kontynentu. Czy warto dać ponieść się egzotycznemu Salvadorowi? Oczywiście, że warto…

Największe atrakcje São Salvador da Bahia de Todos os Santos

Podczas spaceru po Salvadorze nie można pominąć następujących obiektów: zabytkowego fortu Santo Antonio, latarni morskiej, dzielnicy Pelourinho – przepełnionej krętymi, brukowanymi uliczkami, Mercado Modelo – hali targowej pochodzącej z czasów kolonialnych, a także tunelu Americo Sima – łączącego Górne Miasto (starą część) z Dolnym Miastem (nowszą częścią).

Lista najpiękniejszych zielonych miejsc Brazylii

– Amazonia – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, charakteryzujący się dzikością oraz dziewiczym, szlachetnym pięknem.
– Park Narodowy Brasilia – miejsce, w którym żyją rozmaite gatunki ptaków, mięsożerne pancerniki, małpy, a także wilki.
– Ilha do Mel – wyspa zlokalizowana na południowym wschodzie Brazylii, naszpikowana dużą ilością grot, bezludnych plaż oraz naturalnych basenów.
– Fernando de Noronha – archipelag położny na Oceanie Atlantyckim, stanowiący autentyczny raj dla zapalonych amatorów nurkowania, a także pływania z płetwami oraz fajką.
– Wodospady Iguazu – kaskady będące jednym z Siedmiu Nowych Cudów Natury.
– Rezerwat Sooretama – miejsce, w którym można spotkać ponad 360 gatunków ptactwa.

Poznaj najciekawsze obiekty sakralne w Brazylii

– Kościół Conceicao da Praia – świątynia przywieziona we fragmentach z Portugalii (znajduje się Salvadorze).
– Kościół Nosso Senhor do Bonfim – brazylijski kościół cudów oraz uzdrowień (znajduje się Salvadorze).
– Kościół św. Franciszka z Asyżu (znajduje się Salvadorze).
– Kościół Dom Bosco z wnętrzem w dwunastu odcieniach błękitu (znajduje się w Brasilii).
– Catedral Metropolitana de Nossa Senhora Aparecida – miejsce poświęcone patronce Brazylii (znajduje się w Brasilii).

Zapoznaj się z najpiękniejszymi plażami Brazylii

– Praia do Forte – plaża znajdująca się pod ochroną prywatnej fundacji. Warto zauważyć, że jej charakterystycznym elementem są palmy kokosowe, a właściwie – tysiące palm.
– Praia Pajuçara – region słynący z krystalicznie czystej, szmaragdowej wody.
– Lopes Mendes Beach – plaża charakteryzująca się obecnością drobnego, białego piasku.

Historia Brazylii w pigułce – poznaj najciekawsze atrakcje historyczne kraju

– Petrópolis – miejscowość założona w latach 40. XVIII w. przez cesarza Pedro II.
– Congonhas (Congonhas do Campo) – miejsce, w którym można zobaczyć najciekawsze prace Aleijadinho – brazylijskiego architekta oraz rzeźbiarza inspirującego się sztuką rokoko.
– Ouro Preto – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
– Paraty – miasto, a także gmina w Brazylii, w stanie Rio de Janeiro – to właśnie tutaj odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali literackich na świecie.
– Pelourinho, nazywane również Pelô – miejsce znajdujące się na terenie Historycznego Centrum, posiadające najlepiej zachowany zespół XVII- oraz XVIII-wiecznych budynków kolonialnych w obu Amerykach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments