Botswana – paszport czy dowód osobisty?

29 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przy wjeździe do Botswany jest wymagane posiadanie aktualnego dokumentu paszportowego (paszportu). Paszport powinien być ważny minimum sześć miesięcy.

Uwaga! Przy pobytach turystycznych (do 90. dni) nie potrzebujemy wizy.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Botswany.

Kontynent: Afryka (Afryka Południowa).

Stolica: Gaborone – największe miasto kraju.

Powierzchnia: 600 370 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: angielski.

Waluta: jest pula (BWP), która dzieli się na 100 thebe. W oficjalnym obiegu znajdują się monety o nominałach: 5 thebe, 10 thebe, 25 thebe, 50 thebe oraz 1 pula, 2 pula i 5 pula, a także banknoty o nominałach: 10 pula, 20 pula, 50 pula i 100 pula. 1 BWP to około 0,363284638 złotego polskiego (kurs z dnia 25. września 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +267.

Klimat: zwrotnikowy – ciepły i suchy.

Duże miasta: Francistown – drugie co do wielkości miasto kraju, Molepolole, Maun – piąte pod względem wielkości miasto w kraju, Mogoditshane, Serowe.

Największe atrakcje turystyczne: Delta Okawango, Park Narodowy Chobe (Chobe National Park) – najstarszy park narodowy Botswany, Park Narodowy Makgadikgadi Pans – raj dla wszystkich miłośników dzikich zwierząt, Moremi Game Reserve – idealne miejsce na safari, Tsodilo – stanowiska archeologiczne, Gaborone.

Najciekawsze pamiątki: lokalne wyroby, m.in. instrumenty muzyczne, maski, kosze i szkatułki.

Kiedy jechać? Najlepiej w okresie od maja do października.

Co zabrać w podróż? Nakrycie głowy (np. czapkę z daszkiem lub kapelusz), okulary przeciwsłoneczne z filtrem o wysokim stopniu ochrony (kategorie 3. lub 4.), krem z filtrem UV, wygodne obuwie, sprzęt do robienia zdjęć.

Republika Botswany – praktyczne informacje dla turystów

– Osoby, które zamierzają spędzić dłuższy urlop w Botswanie, nie są zobowiązane do przeprowadzenia szczepień ochronnych.

– Pieniądze można wymieniać w bankach oraz kantorach – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

– Botswana jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów. Trzeba jednak pamiętać, że wszędzie – także i tu – można trafić na złodzieja.

– Miłym zwyczajem (często codziennością) jest zostawianie napiwków za wykonaną usługę. Drobne bonusy wręcza się zazwyczaj kierowcom, lokalnym przewodnikom, pracownikom restauracji oraz personelowi hotelowemu.

– Kierowcom nie zaleca się prowadzenia samochodu po zmroku – w tej części Afryki żyje dużo zwierząt i łatwo o kolizję lub wypadek.

– Czy w Botswanie można targować się ze sprzedawcami? Tak, ale tylko na lokalnych targach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments