Botswana – paszport czy dowód osobisty?

29 września 2019

Przy wjeździe do Botswany jest wymagane posiadanie aktualnego dokumentu paszportowego (paszportu). Paszport powinien być ważny minimum sześć miesięcy.

Uwaga! Przy pobytach turystycznych (do 90. dni) nie potrzebujemy wizy.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Botswany.

Kontynent: Afryka (Afryka Południowa).

Stolica: Gaborone – największe miasto kraju.

Powierzchnia: 600 370 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: angielski.

Waluta: jest pula (BWP), która dzieli się na 100 thebe. W oficjalnym obiegu znajdują się monety o nominałach: 5 thebe, 10 thebe, 25 thebe, 50 thebe oraz 1 pula, 2 pula i 5 pula, a także banknoty o nominałach: 10 pula, 20 pula, 50 pula i 100 pula. 1 BWP to około 0,363284638 złotego polskiego (kurs z dnia 25. września 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +267.

Klimat: zwrotnikowy – ciepły i suchy.

Duże miasta: Francistown – drugie co do wielkości miasto kraju, Molepolole, Maun – piąte pod względem wielkości miasto w kraju, Mogoditshane, Serowe.

Największe atrakcje turystyczne: Delta Okawango, Park Narodowy Chobe (Chobe National Park) – najstarszy park narodowy Botswany, Park Narodowy Makgadikgadi Pans – raj dla wszystkich miłośników dzikich zwierząt, Moremi Game Reserve – idealne miejsce na safari, Tsodilo – stanowiska archeologiczne, Gaborone.

Najciekawsze pamiątki: lokalne wyroby, m.in. instrumenty muzyczne, maski, kosze i szkatułki.

Kiedy jechać? Najlepiej w okresie od maja do października.

Co zabrać w podróż? Nakrycie głowy (np. czapkę z daszkiem lub kapelusz), okulary przeciwsłoneczne z filtrem o wysokim stopniu ochrony (kategorie 3. lub 4.), krem z filtrem UV, wygodne obuwie, sprzęt do robienia zdjęć.

Republika Botswany – praktyczne informacje dla turystów

– Osoby, które zamierzają spędzić dłuższy urlop w Botswanie, nie są zobowiązane do przeprowadzenia szczepień ochronnych.

– Pieniądze można wymieniać w bankach oraz kantorach – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

– Botswana jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów. Trzeba jednak pamiętać, że wszędzie – także i tu – można trafić na złodzieja.

– Miłym zwyczajem (często codziennością) jest zostawianie napiwków za wykonaną usługę. Drobne bonusy wręcza się zazwyczaj kierowcom, lokalnym przewodnikom, pracownikom restauracji oraz personelowi hotelowemu.

– Kierowcom nie zaleca się prowadzenia samochodu po zmroku – w tej części Afryki żyje dużo zwierząt i łatwo o kolizję lub wypadek.

– Czy w Botswanie można targować się ze sprzedawcami? Tak, ale tylko na lokalnych targach.

Zobacz Również

Komentarze