Biwakowanie – fantastyczny sposób na udany wypoczynek na łonie natury

24 maja 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kiedy zbliża się upragniony czas urlopu, większość osób pragnie spędzić go w komfortowych i wygodnych warunkach, najchętniej w dalekich krajach. Ci, którzy lubią kontakt z naturą i aktywne spędzanie czasu, z pewnością jednak docenią biwakowanie. Wyprawa do lasu, nad jezioro czy w góry często kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kiedy ta forma wypoczynku z rodziną była niesamowitą przygodą i dobrą zabawą. Pobudka wśród pachnącego świeżością lasu, z dala od zgiełku miast, czas, który „zwalnia” i daje możliwość skupienia się na rodzinie lub znajomych pozwalają cieszyć się beztroskim wypoczynkiem.

Udany biwak musi być doskonale zaplanowany i przygotowany. Poczynając od wyposażenia, takiego jak namiot, śpiwory, stolik i składane krzesła turystyczne czy niezbędne akcesoria kuchenne, skończywszy na latarce i odpowiednio dobranej odzieży.

Komfortowy sen na biwaku

Kompletowanie sprzętu na biwakowanie zależy przede wszystkim od miejsca, w które zamierzamy wyruszyć i od pory roku. Najprzyjemniejszy czas na komfortowy wyjazd przypada na okres, kiedy temperatury w nocy są wyższe, a dnie nie są wyjątkowo upalne. Dobrej jakości namiot pozwoli na komfort termiczny, uchroni przed deszczem i wiatrem, a także będzie odporny na działanie ognia. Moskitiery w przedsionku i linki fluorescencyjne dobrze widoczne w nocy, są przydatnymi dodatkami do namiotu.

Śpiwór dostosowujemy do aury i panujących temperatur. Szeroka oferta jest dostępna w kilku kategoriach – od letnich po zimowe.

Odpowiednie usytuowanie namiotu warto rozpocząć od znalezienia gładkiej, płaskiej powierzchni pozbawionej kamyczków, szyszek i patyków. Dla zwiększenia komfortu spania można wykorzystać karimatę lub dmuchany materac.

Posiłki w warunkach biwakowania

Ognisko podczas biwaku jest niezbędnym elementem. Wprowadza wyjątkową atmosferę i nastrój, jest źródłem ciepła w chłodniejsze wieczory, może służyć do przyrządzania potraw. Zdecydowanie wygodniejsze do gotowania będą jednak zwykła kuchenka turystyczna lub palnik turystyczny. Zaplecze kulinarne podczas biwaku będą stanowiły:

  • zestaw naczyń (czajnik, garnek, patelnia, kubki i talerze),
  • pomysłowy spork, czyli łyżka połączona z nożem i widelcem,
  • niewielka lodówka turystyczna,
  • przyprawy,
  • woda pitna,
  • worki na śmieci,
  • prowiant.

Dogodne warunki do jedzenia posiłków oraz spędzania błogiego czasu przy ognisku zagwarantują niewielki stolik oraz krzesła turystyczne składane. Najczęściej zabieramy je, kiedy wyruszamy na biwak samochodem, biwakujemy w kamperach lub przyczepach kempingowych.

Krzesła tego typu występują w wielu modelach. Są lekkie, niewielkich rozmiarów, wykonane z mocnych materiałów i niezwykle wygodne. Po nieskomplikowanym złożeniu i schowaniu do pokrowców są łatwe w transporcie. Korzystający z nich miłośnicy czytania na łonie natury, biesiadowania przy ognisku czy spokojnego wędkowania przyjemnie spędzą czas, dając wytchnienie plecom. Komfortowe podłokietniki, wyposażone w specjalny uchwyt na ulubiony napój, są dodatkowym udogodnieniem.

Źródła światła i drobiazgi przydatne podczas biwaku

Płonące ognisko i blask księżyca tworzą romantyczną scenerię, jednak bezpieczeństwo i komfort podczas biwakowania są najważniejsze. Dlatego warto zabrać ze sobą latarkę, którą można wykorzystać na przykład jako źródło światła w namiocie. Bardzo wygodna i przydatna będzie również latarka czołowa, tzw. czołówka. Jeżeli koniecznie musimy mieć kontakt z „cywilizacją” i chcemy korzystać z telefonu, to przyda się powerbank. Wodoodporne pokrowce ochronią telefon przed deszczem i wilgocią. Przydadzą się także do zabezpieczenia zapałek, zapalniczki czy dokumentów.

Odpowiednio dobrana odzież i inne akcesoria

Na czas biwakowania z pewnością należy zabrać zróżnicowane ubrania i buty, które przygotują nas do zmiennych warunków pogodowych. Niezbędna jest kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza i wygodne, najlepiej nieprzemakalne, spodnie turystyczne. Pamiętając, że noce mogą być bardzo chłodne, warto zadbać o ciepłą piżamę, grube skarpety i bieliznę. Jeśli chodzi o obuwie, to przydadzą się buty sportowe, wodoodporne buty turystyczne i klapki.

Dobrym wyborem na wyjazd będzie szybko schnący ręcznik, który zazwyczaj nie zajmuje dużo miejsca, mydło w płynie, krem z filtrem UV oraz środek chroniący przed komarami i kleszczami. Zabierzmy także płyn do mycia naczyń, gąbkę, ręczniki papierowe, np. do wytarcia stolika, oraz oczywiście środki higieniczne.

Wyjeżdżając na biwak, pamiętajmy o zabraniu apteczki. Podstawowe jej wyposażenie to:

  • tabletki przeciwbólowe,
  • lek na biegunkę,
  • płyn do przemywania i odkażania ran,
  • plastry,
  • leki antyalergiczne.

Zasady obowiązujące podczas biwakowania w lesie

Zazwyczaj na miejsce rekreacji i przyjemnego odpoczynku wybieramy lasy, czy to nad szumiącymi strumykami, jeziorami, czy to w górach lub po prostu biwakujemy w zielonej kniei.

Jeśli planujemy rozpalać ognisko, to tylko w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, które znajdują się na obrzeżach lasów. Pamiętajmy o odpowiedniej, bezpiecznej odległości od namiotu i o wygaszeniu ogniska, kiedy udajemy się na spoczynek. Nie wybierajmy na miejsce biwakowania głębokiego lasu, jeśli nie dysponujemy nawigacją GPS lub mapą. Pamiętajmy o pozostawieniu miejsca biwakowania w czystości.

Biwakowanie jest niesamowitą przygodą, którą warto przeżyć w doborowym towarzystwie. Spanie pod rozgwieżdżonym niebem, bliskość natury, jej spokój i pachnące żywicą okolice przyniosą ogromną radość i wytchnienie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments