Birma – paszport czy dowód osobisty?

6 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu na teren Birmy (Mjanmy) jest aktualny dokument paszportowy. Paszport powinien być ważny nie mniej niż sześć miesięcy. A wiza? Ta oczywiście jest wymagana. O wizę turystyczną (do 28. dni) lub tranzytową do (24. godzin) można ubiegać się w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Birmy. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Dobra informacja jest również taka, że pisemne zezwolenie na pobyt można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej. Link poniżej.

http://www.evisa.moip.gov.mm.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Związku Mjanmy.

Kontynent: Azja.

Stolica: Naypyidaw.

Powierzchnia: 676 575 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: birmański.

Waluta: kiat (także: kyat; MMK), który dzieli się na 100 pia.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +95.

Napięcie w sieci: 230 V/50 Hz.

Duże miasta: Rangun – największe miasto kraju, Mandalaj – drugie pod względem wielkości miasto w kraju, Mulmejn (w południowej Birmie), Pegu (w środkowej Birmie), Munywa (w zachodniej Birmie).

Atrakcje turystyczne: Rangun – największe miasto Mjanmy, jezioro Inle z pływającymi ogrodami, spektakularne wodospady Dat Daw Kyaing, 114 – metrowa, złota pagoda Shwemawdaw Paya w mieście Bago, Mount Popa – wygasły wulkan w centralnej części kraju, Mandalay, Kalaw – małe górskie miasteczko, Pindaya – miasto, w którym znajdują się jaskinie kryjące tysiące świętych posągów Buddy, góra Kyaiktiyo – jedno z najświętszych miejsc w Birmie.

Najciekawsze pamiątki: słodycze, przyprawy, alkohole, cygara, wyroby z bambusa, produkty rękodzielnicze, biżuteria.

Kiedy jechać? W okresie od listopada do lutego.

Co zabrać w podróż do Azji? Apteczkę podręczną, wygodne obuwie, japonki, okulary przeciwsłoneczne z filtrem o wysokim stopniu ochrony, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, moskitierę.

Republika Związku Mjanmy – praktyczne informacje dla turystów

Szczepienia.

Na terenie Birmy (Mjanmy) nie występują większe zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, nie ma również obowiązku szczepień.

– Prowadzenie auta.

Od kierowców wymaga się posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

– Internet.

Internet jest dostępny we wszystkich większych miasta. Trzeba jednak przygotować się na drobne przerwy w dostępie do sieci.

Meldunek.

Nie ma obowiązku meldunkowego. Ważną informacją jest natomiast fakt, że obcokrajowcy zakwaterowani w hotelu są zobowiązani do szczegółowego wypełnienia karty rejestracyjnej.

– Bezpieczeństwo.

Birma jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na niektórych obszarach kraju trwają konflikty na tle etnicznym.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments