Bieszczady na weekend – najciekawsze pomysły dla (mało)aktywnych 

22 marca 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ludzie dzielą się na miłośników morza oraz gór. Ci drudzy z pewnością spędzają czas aktywniej, ponieważ tereny górskie niejako do tego zobowiązują. Nie jest jednak powiedziane, że odwiedzając np. Bieszczady w weekend, należy wyłącznie chodzić po górach. Jak spędzić weekend w Karpatach? Co robić w pojedynkę, w parze lub całą rodziną? Najciekawsze propozycje znajdziesz poniżej.

Hej ho, hej ho, w góry by się szło!

Bez wątpienia Bieszczady to mekka zarówno podróżników, jak i turystów. Góry te, jak i ich okolice, każdego roku, odwiedzane są masowo bez względu na porę roku. Co przyciąga ludzi w te strony? Z pewnością przyroda inna niż wszystkie, dziewicze, godne uwagi miejsca oraz górskie szczyty, z którymi zwolennicy wyzwań chcą się zmierzyć. Czy Bieszczady na weekend to pomysł dla każdego? Z pewnością tak!

Osoby, które są bardzo aktywne i w ten właśnie sposób chcą spędzić dwa wolne dni, mogą rozpocząć swoją górską przygodę od zdobycia jednego z 28 szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski. Mowa oczywiście o Tarnicy. Znajduje się ona na wysokości 1 346 m n.p.m. Mimo że nie jest to najwyższe wzgórze na liście KGP, stanowi najwyższy szczyt Bieszczadów i województwa podkarpackiego. Nieco niższe niż Tarnica jest Bukowe Berdo oraz Połonina Caryńska. Oba szczyty nadadzą się na spokojną wędrówkę. Czas wejścia na górę wynosi ok. 2h dla zaawansowanych oraz ok. 3h dla osób, które chcą dodatkowo napawać się pięknymi widokami. Odhaczyć można również wizytę na pozostałych bieszczadzkich wzniesieniach. Należą do nich: Rozsypaniec, Halicz, Mała i Wielka Rawka, Krzemieniec, Połonina Wetlińska i Smerek.

Bieszczady na weekend dla mniej aktywnych

Nie samymi górami człowiek żyje. Bieszczady to nie tylko górskie szczyty, weryfikowanie swojej wytrzymałości czy wstawanie o świcie, aby zobaczyć wschód słońca i ruszyć na szlak przed wszystkimi. W górach można także spędzić czas, korzystając z szerokiej gamy rozrywki kulturowej. Co warto zobaczyć? Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych, Muzeum Turystyki Górskiej PTTK, Ekspozycję muzealną Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej czy Zamek Królewski w Sanoku. Od niedawna nad Soliną funkcjonuje także kolej gondolowa. Można z niej podziwiać okoliczne szczyty, a także ogromną zaporę, oddzielającą rzekę od jeziora. To właśnie po nim, czyli Jeziorze Solińskim warto popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym. Już sam spacer zaporą dostarczy wielu emocji i ładnych widoków, dlatego, jeśli nie po drodze Ci z dodatkowymi atrakcjami, z pewnością możesz na tym poprzestać.

Dla spacerowiczów godny polecenia jest także rynek w Sanoku. Został wytyczony przez władze austriackie po przebudowie miasta w 1786 roku. W jego pobliżu znajduje się ratusz, mała synagoga, kilka zabytkowych kamienic i kościół Franciszkanów. Ich obejrzenie będzie gratką dla miłośników historii, ale też osób ciekawych świata. Niewątpliwie istnieją osoby wśród rodzimych mieszkańców Bieszczad, które części z tych zabytków nie widziały.

Bez względu na to, czy przyjeżdżasz w Bieszczady na weekend sam, czy z rodziną, znajdziesz tu moc atrakcji, dopasowaną do aktywności ruchowej, pogody czy budżetu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments