Bezpieczne wakacje. 5 spraw, o które musisz zadbać przed wyjazdem

29 lipca 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym rozliczne dłuższe i krótsze wyjazdy wypoczynkowe. Bez względu na to, czy czeka cię podróż na weekend, czy na kilka tygodni już wcześniej postaraj się zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i współtowarzyszy podróży. Poznaj kilka rad, które pomogą ci to zrobić.

1.    Sprawdź opinie o miejscu pobytu

Gdy będziesz wybierał miejsce, w którym planujesz zostać na noc w obcym dla ciebie kraju lub regionie, koniecznie wcześniej poczytaj w sieci opinie innych użytkowników na temat pobytu w danej kwaterze, hotelu czy kempingu. Może się okazać, że warunki oferowane przez usługodawcę nie są takie, jak zostały opisane na stronie internetowej czy w folderze. Jeśli podróżujesz na własną rękę, wtedy zweryfikuj też faktyczne odległości z podanego adresu noclegowni do interesujących cię punktów, np. do centrum miasta. Może się okazać, że w danej kulturze zwrot „blisko do przystanku metra” oznacza coś innego niż dla ciebie, a trasa będzie prowadziła przez niezbyt bezpieczne ulice, w których nie chciałbyś znaleźć się wraz z rodziną.

2. Zadbaj o odpowiednią polisę

Kiedy już sprawy transportu i noclegu masz załatwione, zastanów się nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Gdy podróżujesz z biurem podróży, być może zaoferowano ci zbiorową polisę. Jednak przed wyjazdem poproś organizatora, aby dostarczył ci opis tego świadczenia. Może się okazać, że obejmuje on zupełnie minimalne szkody i nie będzie tak atrakcyjne, jak indywidualne ubezpieczenie turystyczne, o którego zakresie możesz sam zdecydować.

3. Zabezpiecz swój bagaż

Nie zapomnij też co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem sprawdzić stan swoich bagaży. Jeśli lecisz samolotem w długą podróż, koniecznie zweryfikuj, czy twoje walizki nie są porwane ani popękane. Przetestuj też dodatkowe zabezpieczenia, o ile twoje bagaże zostały w takie wyposażone. Warto mieć w domu walizkę z systemem TSA – Travel Sentry® Approved, który stanowi międzynarodowy standard bezpiecznego podróżowania. To dzięki niemu Twój bagaż na lotnisku będzie w stanie otworzyć jedynie służba celna lub Ty.

4. Przygotuj się na nieprzewidziane

Jeszcze przed wyjazdem postaraj się przemyśleć cały plan podróży. Na wszelki wypadek spisz w notatniku dane kontaktowe do polskich placówek dyplomatycznych znajdujących się w kraju, do którego się wybierasz. Wcześniej postaraj się też wyrobić kartę EKUZ, dzięki której, w razie potrzeby otrzymasz bezpłatną, podstawową pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia NFZ. Nie zapomnij też zostawić danych kontaktowych i adresowych bliskim osobom, które zostają w miejscu zamieszkania na czas Twojego wyjazdu. Dbając o takie szczegóły, w razie potrzeby zorganizowania akcji ratunkowej, możesz zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

5. Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania

Gdziekolwiek wyjeżdżasz, zawsze zachowaj zwyczajną ostrożność. Choć dobrze jest być otwartym na nowych ludzi czy kulturę, pamiętaj, że łatwo jest kogoś urazić tylko dlatego, że nie znałeś lokalnego zwyczaju. Z tego powodu, będąc jeszcze w domu, postaraj się jak najlepiej poznać kulturę panującą w miejscu, w którym planujesz spędzić wakacje.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wykupując ubezpieczenie turystyczne (link) oraz stosując się do pozostałych, wyżej wspominanych wskazówek, aby twój wyjazd był mniej stresujący. Niech inspiracją będzie dla ciebie polskie przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments