Oman (często nazywany „Oazą Spokoju na Bliskim Wschodzie”, „Ukrytym Skarbem Półwyspu Arabskiego” oraz „Krainą Kadzidła”) uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych państw Bliskiego Wschodu. Sułtanat Omanu leży w Azji, na Półwyspie Arabskim, a także nad Morzem Arabskim oraz przepiękną Zatoką Omańską. Kraina graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską, a także Jemenem. Stolicą Omanu jest Maskat – miasto zlokalizowane w północnej części kraju.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na turystów w Omanie?
Jak już zostało wcześniej napisane, Oman stanowi jedno z najbardziej przyjaznych państw Bliskiego Wschodu. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy„Ukrytego Skarbu Półwyspu Arabskiego” są zawsze uśmiechnięci, a także pozytywnie nastawieni do turystów. Najwięcej niebezpieczeństw grozi turystom ze strony omańskiej przyrody – bardzo porywczej, nierzadko gwałtownej. W tej części świata często występują powodzie, których następstwem jest osuwanie się ziemi.
Węże oraz owady
Kolejnym niebezpieczeństwem mogą okazać się jadowite węże żyjące na pustyni – warto na nie uważać, gdy będziemy przebywali w strefie pustynnej. Uwaga! W Omanie nie spotkamy natomiast groźnych insektów, które roznoszą niebezpieczne choroby, a także wirusy.
Omańskie tradycje
Oman jest krajem arabskim, dlatego przebywając na jego terenie należy (a wręcz trzeba) dostosować się do panujących tam zwyczajów. Kobiety powinny pamiętać o stosownym stroju, adekwatnym do omańskiej kultury. Uwaga! Strój nie powinien zanadto odkrywać nóg, ramion, a także dekoltu. W czasie ramadanu (przypadającego w sezonie wakacyjnym), należy unikać spożywania posiłków oraz napojów na zewnątrz pomieszczeń. Nie należy także samodzielnie chodzić do meczetów.
Warto również zaznaczyć, że w Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą. Można zatem czuć się bezpiecznie.