Czy Republika Kostaryki to bezpieczny kraj dla turystów? Tak, pod warunkiem, że zastosujemy się do ogólnie przyjętych zasad. Jakie to zasady? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania “Szwajcarii Ameryki Środkowej”? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.
Kostaryka – szczepienia obowiązkowe i zalecane
Na wstępie mamy dla Państwa świetną wiadomość – nie musicie wykonywać żadnych szczepień obowiązkowych. Inną kwestią są natomiast szczepienia zalecane, które – dla własnego bezpieczeństwa – warto zrealizować przed podróżą. Poniżej przedstawiamy Wam pełną listę zalecanych szczepień ochronnych – przyjrzyjcie się jej i podejmijcie samodzielną decyzję.
– Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A).
– Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).
– Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
– Szczepienie przeciwko błonicy.
– Szczepienie przeciwko tężcowi.
– Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Leki – czy powinniśmy zabrać je ze sobą?
Odpowiedź jest prosta, tak! Apteczkę pierwszej pomocy warto mieć przy sobie na wypadek nagłej choroby lub skaleczenia się – w kolano, palec etc. Przypominamy, że ceny w Kostaryce są stosunkowo wysokie, dlatego lepiej posiadać własne środki przeciwbólowe.
Kolejną ważną rzeczą są leki przyjmowane w chorobach przewlekłych (na stałe). Tabletki, inhalatory czy inne lekarstwa należy kupić tuż przed podróżą – wszystko po to, aby nie straciły ważności.
W dalszym ciągu nie wiecie, jakie farmaceutyki spakować do apteczki podręcznej? Spokojnie, mamy dla Was małą podpowiedź. Oto TOP 7 najpotrzebniejszych środków medycznych na wakacjach:
- środki stosowane przy zatruciach pokarmowych;
• tabletki przeciwbólowe (np. na ból głowy); - lekina bólemenstruacyjne;
- materiały opatrunkowe i odkażające (bandaże, plastry, żele, woda utleniona itp.);
• preparaty łagodzące oparzenia słoneczne;
• repelenty (a trzeba wiedzieć, że w Kostaryce komary mogą być naprawdę uciążliwe); - środki dezynfekcyjne do odkażania wody (najlepiej, jeśli nie będziemy spożywali wody prosto z kranu).
Opieka medyczna w Kostaryce
W dużych miastach i kurortach Kostaryki z łatwością znajdziemy szpitale oraz przychodnie. Żeby jednak móc skorzystać z tutejszej opieki medycznej, trzeba wcześniej wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Pamiętajmy o tym!
Uwaga na kieszonkowców!
W Kostaryce, podobnie jak w innych miejscach na świecie, można paść ofiarą drobnego kieszonkowca. Mając świadomość istnienia tego typu zagrożenia, warto być czujnym na każdym kroku. Po pierwsze, nie należy zostawiać cennych rzeczy bez opieki. Pieniądze, dokumenty czy kosztowności lepiej ukryć w hotelowym sejfie. Po drugie, nie warto afiszować się „grubym” portfelem czy drogim sprzętem. Czasami po prostu lepiej nie rzucać się w oczy…
Bezpieczeństwo na plaży
Kostaryka to piękny i bardzo gorący kraj. Przez cały rok panują tu wysokie temperatury powietrza, dochodzące do około 30. stopni Celsjusza. Ważne jest zatem, aby na wakacjach dbać o skórę i nie zapominać o nawadnianiu organizmu. Krem z filtrem UV, kapelusz, woda mineralna, balsam do ciała, okulary przeciwsłoneczne – te proste rzeczy ułatwią Wam odpoczynek pod palmą.
Drogi w Kostaryce – jak uniknąć wypadku?
Kostarykańskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych na świecie. Wąskie, dziurawe, często w złym stanie technicznym – nie zachęcają do samodzielnego podróżowania. Dodatkowym utrudnieniem jest również fakt, że lokalni kierowcy przemieszczają się w dość szybki, czasem agresywny sposób. Jak zatem poruszać się po Kostaryce? Najlepiej unikać jazdy po nocy, a także korzystać z usług regionalnych przewoźników.
Czy warto podróżować z dzieckiem po Kostaryce?
Oczywiście! Hotele w Kostaryce zapewniają Gościom wysoki poziom wypoczynku oraz są przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Baseny, zjeżdżalnie, animacje, zabawy – to wszystko czeka na Wasze pociechy w “Szwajcarii Ameryki Środkowej”. Nic tylko rezerwować!