Bezpieczeństwo w Izraelu

27 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 204 Average: 4.4]

Czy wycieczka do Izraela to gra warta świeczki? Zdecydowanie tak! Izrael ma do zaoferowania wiele atrakcji. Egzotyczna roślinność, unikalne na skalę światową zabytki, rafy koralowe – to tylko niektóre z zalet tego kraju. Do tego nie sposób nie wspomnieć o ważnych miejscach trzech największych religii. Pytanie tylko: czy tam jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Izraelu – jak wygląda sytuacja?

Kwestie związane z bezpieczeństwem w Izraelu wzbudzają mnóstwo emocji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie – bardzo dużo w tym kontekście mówi się m.in. o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Wszelakie wątpliwości są zatem jak najbardziej uzasadnione. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że media prezentują tylko wybiórcze informacje – wiadomo, że nasycone dramatyzmem informacje po prostu dobrze się sprzedają. W telewizji nie mówi się chociażby o tym, że nastawienie mieszkańców Izraela do turystów jest bardzo przyjazne i że rozmaite potyczki pomiędzy narodowościami, które się wzajemnie zwalczają, nie są skierowane przeciwko turystom.

Komunikaty MSZ – bezpieczeństwo w Izraelu

Oczywiście nie  oznacza to wcale, że można czuć się bezkarnie. Bez względu na to, jakie miejsce się odwiedza, ostrożności nigdy za wiele. Nie da się ukryć, iż Izrael to kraj pełen konfliktów, dlatego też warto osoby zainteresowane przyjazdem tutaj powinny śledzić komunikaty wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort stosuje następujące ostrzeżenia:

  1. Zachowaj zwykłą ostrożność.
  2. Ostrzegamy przed podróżą.
  3. Nie podróżuj.
  4. Opuść natychmiast.

Ostanie ostrzeżenie „nie podróżuj”, w którym odradzano wyprawy do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu, było wydane przez polski MSZ w grudniu 2017 r. Miało ono związek z wypowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Jednakże kilka dni później komunikat został zmieniony na „ostrzegamy przed podróżą”.

Bezpieczeństwo w Izraelu 2018 – ważne kwestie

Podczas pobytu w Izraelu trzeba też pamiętać o poniższych sprawach:

– zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych,

– odradza się noszenia przy sobie dużej ilości gotówki czy kart kredytowych – kieszonkowcy są czujni, więc każdy może paść ich ofiarą.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments