Belgia – paszport czy dowód osobisty?

21 lipca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tego powodu nie potrzebują oni wiz wjazdowych, aby móc wjechać na terytorium Królestwa Belgii. Jedynymi dokumentami podróży, które uprawniają ich do bezwizowego przekroczenia granicy, a także pobytu w kraju są aktualny paszport lub dowód osobisty.

Turysto pamiętaj! Twój dokument tożsamości (paszport lub/i dowód osobisty) nie może nosić żadnych śladów zniszczeń.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Królestwo Belgii.

Kontynent: Europa.

Stolica: Bruksela.

Powierzchnia: 30 688 km².

Ludność: 11,35 miliona (2017).

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna.

Języki urzędowe: francuski, niderlandzki (holenderski) i niemiecki.

Waluta: Euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro.

W Unii Europejskiej: od 1. stycznia 1958 roku.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +32.

Numer alarmowy (w nagłym przypadku): 112.

Klimat: umiarkowany ciepły, morski.

Większe miasta: Antwerpia – położona w północnej Belgii, Gandawa, Charleroi.

Największe atrakcje turystyczne: Wielki Plac w Brukseli, Manneken pis – słynna figurka-fontanna wykonana z brązu, Atomium – model cząstki żelaza powiększony aż 160 milionów razy, Markt – atrakcja i główny plac Brugii, Katedra Notre-Dame w mieście Tournai, The Grand Hornu – kopalnia wraz z miasteczkiem robotniczym.

Najciekawsze pamiątki: belgijskie piwo, smakowite czekoladki i praliny, komiksy (coś dla fanów historyjek obrazkowych), belgijska bielizna, magnesy na lodówkę, kubki do kawy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Belgię? Oczywiście poza sezonem.

Belgia – informacje praktyczne

– Sklepy zlokalizowane na terytorium Królestwa Belgii są czynne od poniedziałku do soboty, zazwyczaj do godz. 21:00. Małe sklepy i sklepiki mogą być również czynne w niedziele.

– Belgijska komunikacja miejska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Bilety kolejowe nie są drogie, zaś w wagonach panuje ład i porządek.

– Osoby, które lubią przemieszczać się, a także odwiedzać nowe miejsca i obiekty, powinny zdecydować się na zakup karty turystycznej, zapewniającej zniżki oraz darmowe wejścia do wielu lokalnych atrakcji.

– W Królestwie Belgii, podobnie jak w Polsce, miłym zwyczajem jest zostawianie napiwku obsłudze hotelowej oraz kelnerom. Zazwyczaj wynosi on 5 – 10% wartości rachunku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments