Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tego powodu nie potrzebują oni wiz wjazdowych, aby móc wjechać na terytorium Królestwa Belgii. Jedynymi dokumentami podróży, które uprawniają ich do bezwizowego przekroczenia granicy, a także pobytu w kraju są aktualny paszport lub dowód osobisty.
Turysto pamiętaj! Twój dokument tożsamości (paszport lub/i dowód osobisty) nie może nosić żadnych śladów zniszczeń.
Informacje ogólne o kraju
Oficjalna nazwa: Królestwo Belgii.
Kontynent: Europa.
Stolica: Bruksela.
Powierzchnia: 30 688 km².
Ludność: 11,35 miliona (2017).
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna.
Języki urzędowe: francuski, niderlandzki (holenderski) i niemiecki.
Waluta: Euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro.
W Unii Europejskiej: od 1. stycznia 1958 roku.
Międzynarodowy numer kierunkowy: +32.
Numer alarmowy (w nagłym przypadku): 112.
Klimat: umiarkowany ciepły, morski.
Większe miasta: Antwerpia – położona w północnej Belgii, Gandawa, Charleroi.
Największe atrakcje turystyczne: Wielki Plac w Brukseli, Manneken pis – słynna figurka-fontanna wykonana z brązu, Atomium – model cząstki żelaza powiększony aż 160 milionów razy, Markt – atrakcja i główny plac Brugii, Katedra Notre-Dame w mieście Tournai, The Grand Hornu – kopalnia wraz z miasteczkiem robotniczym.
Najciekawsze pamiątki: belgijskie piwo, smakowite czekoladki i praliny, komiksy (coś dla fanów historyjek obrazkowych), belgijska bielizna, magnesy na lodówkę, kubki do kawy.
Kiedy najlepiej odwiedzić Belgię? Oczywiście poza sezonem.
Belgia – informacje praktyczne
– Sklepy zlokalizowane na terytorium Królestwa Belgii są czynne od poniedziałku do soboty, zazwyczaj do godz. 21:00. Małe sklepy i sklepiki mogą być również czynne w niedziele.
– Belgijska komunikacja miejska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Bilety kolejowe nie są drogie, zaś w wagonach panuje ład i porządek.
– Osoby, które lubią przemieszczać się, a także odwiedzać nowe miejsca i obiekty, powinny zdecydować się na zakup karty turystycznej, zapewniającej zniżki oraz darmowe wejścia do wielu lokalnych atrakcji.
– W Królestwie Belgii, podobnie jak w Polsce, miłym zwyczajem jest zostawianie napiwku obsłudze hotelowej oraz kelnerom. Zazwyczaj wynosi on 5 – 10% wartości rachunku.