Bali – co warto zobaczyć?

22 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bali (niejednokrotnie nazywana „Wyspą Tysiąca Świątyń”, „Wyspą Szczęśliwych”, „Klejnotem Tropików” oraz „Rajem na Ziemi”) jest niewielką, tropikalną wyspą – „perełką”, położoną w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Należy zaznaczyć, że Bali jest jedną z 17. tysięcy indonezyjskich wysp, rozciągniętych od Półwyspu Malajskiego, aż po północne rubieże Australii.. Stolicą „Wyspy Tysiąca Świątyń” jest Denpasar.

Bali – ciekawe miejsca

– Ubud – najładniejsze miasteczko na Bali

Ubud jest bez wątpienia turystyczną „perełką” wyspy, zlokalizowaną w jej centralnej części. Na miejscu panuje prawdziwie balijski klimat, przepełniony rytmem tradycyjnych obrzędów, niezwykłością hinduistycznych ceremonii, a także pięknem ryżowych pól. Ubud oraz jego okolice słyną głównie z rzemiosła, warsztatów, a także galerii artystycznych. Można tu m.in. odpocząć, wyciszyć się, wybrać się na jogę lub do SPA oraz skorzystać z medycyny alternatywnej. Ubud jest także uznawana za jedną z najbardziej romantycznych miejscowości na „Wyspie Tysiąca Świątyń”.

Dzień w Sacred Monkey Forest Sanctuary

Osoby, które kochają egzotyczne zwierzęta, mają możliwość spędzenia kilku wolnych chwil w Sacred Monkey Forest Sanctuary – niezwykłym małpim lesie w Ubud.

Ciekawostka! Miasteczko Ubud stało się scenerią znanego na całym świecie filmu „ Jedz, módl się, kochaj” („Eat, pray, love”). Warto również dodać, że główną rolę w produkcji zagrała znakomita Julia Roberts.

– Kuta – główny kurort Bali

Kuta jest miejscem, które szczególnie upodobali sobie miłośnicy surfingu, a także przepięknych zachodów słońca.

Wieczór na plaży…

Pod wieczór (na balijskiej plaży) będziemy świadkami ekscytującego zjawiska, a ściślej rzecz ujmując – zachwycającego połączenia odpływu wody, zachodu słońca oraz mokrego, błyszczącego piasku. Intensywny „taniec” kolorów spowoduje, że świat stanie się jeszcze piękniejszy.

– Balijskie świątynie

Wśród najważniejszych obiektów kultu na Bali znalazły się:

– Pura Besakih – najważniejszy, a także największy kompleks świątynny na Bali. Pura Besakih leży w miejscowości Besakih – we wschodniej części indonezyjskiej wyspy.

– Pura Tanah Lot – jedna z najważniejszych, a także najczęściej fotografowanych świątyń na wyspie. Pura Tanah Lot została zbudowana w XVI wieku, na niewielkim fragmencie skały wystającym z morza. Warto zaznaczyć, że świątynię można oglądać jedynie z brzegu – turyści nie mają bowiem wstępu na teren sanktuarium.

– Pura Luhur Uluwatu – jedna z najstarszych oraz najważniejszych świątyń na wyspie. Należy podkreślić, że Pura Luhur Uluwatu jest jedną z siedmiu balijskich świątyń morskich, poświeconych bogom morza. Ciekawostką może być fakt, że obiekt jest umieszczony na krawędzi skalnego klifu, osiemdziesiąt metrów nad falami oceanu.

– Pura Ulun Danu Bratan – największa atrakcja regionu Bedugul.
Świątynia Pura Ulun Danu Bratan jest położona na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza, a także otoczona pięknym, perfekcyjnie zadbanym ogrodem. Warto wiedzieć, że Pura Ulun Danu Bratan jest jedną z najbardziej charakterystycznych oraz najczęściej fotografowanych budowli na „Wyspie Tysiąca Świątyń”.

– Pura Tirta Empul – świątynia położona w bliskiej odległości od Ubud. Pura Tirta Empul („Święte Źródła”) składa się z tzw. „petirtaan”, czyli części kąpieliskowej, która jest znana ze swoich świętych, oczyszczających wód. Warto również wiedzieć, że „Świątynia Świętej Wody” należy do grupy sześciu najważniejszych sanktuariów na indonezyjskiej Bali.

– Pałace wodne

• Pałac Wodny w Ujung (znajdujący się we wschodniej części wyspy) jest wspaniałym, perfekcyjnie zadbanym pałacem, pamiętającym dawne królewskie czasy. Pałac w Ujung został wybudowany na początku XX wieku (1919 rok), za przyzwoleniem króla Karangasem. Warto zaznaczyć, że rezydencja była wielkim marzeniem króla Karangasem, który pragnął posiadać wspaniały, luksusowy pałac nad połacią wody. W skład kompleksu pałacowego wchodzą: misternie wykonany pałac, zachwycające, wspaniale wypielęgnowane ogrody, a także dwa duże stawy, po których śmiało można pływać łodzią.

Ciekawostka! Pałac Wodny w Ujung uległ zniszczeniom spowodowanym wybuchem wulkanu w 1963 roku, a później zniszczeniom na skutek trzęsienia ziemi w 1979 roku.

• Pałac Wodny Tirta Gangga (znajdujący się we wschodniej części indonezyjskiej Bali) jest (w rzeczywistości) ponad hektarowym parkiem wodnym, otoczonym wspaniale zachowanym, bujnym ogrodem, a także dużą ilością posągów oraz rzeźb. Na samym środku basenu został ulokowany pałac, do którego można dotrzeć przez dwa kamienne mosty. Warto dodać, że cały park stanowi intrygującą plątaninę (labirynt) fontann oraz basenów. Ciekawostką może być również fakt, że Tirta Gangga w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Wodę z Gangesu”. Pałac Tirta Gangga został wybudowany w 1948 roku przez króla Karangasem. Jak głoszą podania, woda znajdująca się w parku posiada cudowne właściwości.

– Tarasy ryżowe na Bali – autentyczny cud natury

Tarasy ryżowe znajdujące się na terytorium indonezyjskiej Bali stanowią zapierające dech w piersiach ryżowe kaskady, wspaniale prezentujące się na zdjęciach tworzonych przez turystów. Należy wiedzieć, że ryż jest najpopularniejszą, a także najczęściej spożywaną rośliną na „Wyspie Tysiąca Świątyń”. Uwaga! Najsłynniejsze oraz najintensywniej zielone tarasy ryżowe znajdują się w pobliżu wioski Tegalalang – to właśnie one zazwyczaj pojawiają się na widokówkach oraz kartkach pocztowych.

Inne kaskady ryżowe znajdziemy w okolicy wioski Jatiluwih. Na miejscu będzie można zobaczyć m.in. “żywą tradycję” związaną z uprawami, a także przesądami na temat ryżu, kapliczki, strachy na wróble, pasące się krowy oraz uśmiechniętych rolników.

– Waterbom – park wodny położony w centrum Kuty

Waterbom stanowi największą atrakcję turystyczną na Bali. Warto wiedzieć, że miejsce rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów z różnych zakątków świata, a także zapewnia wspaniałą zabawę oraz szereg niezapomnianych wrażeń. Waterbom jest parkiem wodnym przeznaczonym zarówno dla małych, jak i dużych urlopowiczów. Na miejscu można m.in. zjeść wspaniałe dania kuchni lokalnej, oddać się w doświadczone ręce masażystów, a także pozjeżdżać na wymyślnych, pokręconych zjeżdżalniach. Uwaga! Waterbom jest numerem 1 wśród aquaparków w Azji.

Sekumpul Waterfall – najwyższy wodospad na Bali

Sekumpul Waterfall składa się aż z siedmiu wodospadów, z których najwyższy ma osiemdziesiąt metrów. Aby móc dostać się na miejsce, należy przejść około 2. km. Dostęp do wodospadów jest utrudniony, jednakże wspaniałe widoki rekompensują wszelkie trudy.

Co jeszcze można robić przebywając na indonezyjskiej Bali? Można między innymi:

– Zobaczyć wschód słońca ze szczytu wulkanu. Uwaga! Na Bali znajdziemy dwa główne szczyty: mniejszy Gunung Batur (1717 m n.p.m.) oraz wyższy Gunung Abang (2151 m n.p.m).

– Popływać z żółwiami na wyspach Gili. Żółwie można najczęściej zobaczyć podczas nurkowania z rurką oraz przy „Plaży Żółwi”. Dodajmy, że „Plaża Żółwi” jest położona na północno-wschodnim krańcu wyspy Gili Trawangan.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments