Azory – paszport czy dowód osobisty?

19 lutego 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W związku z powyższym nie potrzebują oni wiz, aby móc dostać się na teren Azorów. Przy wjeździe do kraju zostaną natomiast poproszeni o okazanie aktualnego paszportu lub dowodu osobistego.

Uwaga! Bez wizy można przebywać na Azorach do 90. dni.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Region Autonomiczny Azorów.

Kontynent: Europa.

Stolica: Ponta Delgada.

Powierzchnia: 2 346 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: portugalski.

Waluta: euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,37003095 złotego polskiego (kurs z dnia 2. października 2019 roku).

Klimat: łagodny (pogoda jest bardzo nieprzewidywalna).

Największe atrakcje turystyczne: São Miguel, plaże w São Miguel, Lagoa do Fogo – jezioro kalderowe w środkowej części Sao Miguel, Caldeira Velha – park krajobrazowy z gorącymi źródłami oraz jeziorem termalnym, Moinho do Pico Vermelho – wspaniale odrestaurowany wiatrak, miasto Ribeira Grande i jego plaża Santa Barbara, Sete Cidades – olbrzymi masyw wulkaniczny i najczęściej fotografowane miejsce na Azorach, Vila Franca do Campo (dosłownie Wolne Miasto na Prowincji) – malownicze azorskie miasteczko.

Najciekawsze pamiątki: herbaty pakowane w ozdobne pudełeczka (zazwyczaj metalowe), przybory do parzenia herbaty, magnesiki na lodówkę, pachnące mydełka.

Azory – praktyczne informacje dla turystów

– Prowadzenie auta.

Kierowcy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Muszą oni jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach: po pierwsze – na Azorach obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich oraz tylnych siedzeniach, po drugie – nie wolno rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy (za niezastosowanie się do tegoż przepisu grozi wysoki mandat) i po trzecie – maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila.

– Bezpieczeństwo.

Turystom zaleca się, aby unikali mało uczęszczanych miejsc, nie spacerowali samotnie po zmierzchu, a także chronili swoje dobra materialne (dokumenty, pieniądze, kosztowności itp.). Warto również zaznaczyć, że najwięcej kradzieży kieszonkowych ma miejsce na dworcach oraz w środkach komunikacji.

– Wymiana pieniędzy.

Gotówkę można wymienić zarówno w banku, jak i kantorze. Za tego typu usługę pobiera się niewielką prowizję.

Karty kredytowe.

Karty kredytowe i płatnicze są w powszechnym użyciu.

– Toalety publiczne.

Ważną informacją dla wszystkich podróżnych jest fakt, że toalety publiczne na Azorach są za darmo. Nawet w małych miejscowościach korzystanie z WC jest bezpłatne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments