Do Azerbejdżanu wjedziemy na podstawie paszportu (termin ważności dokumentu nie powinien być krótszy niż 3 miesiące) oraz wizy. O wizę można ubiegać się za pośrednictwem biura podróży lub platformy internetowej E-TOURIST VISA. Poniżej link do strony.
https://www.evisa.gov.az/en/
Informacje ogólne o kraju
Oficjalna nazwa: Republika Azerbejdżanu.
Kontynent: Azja.
Stolica: Baku – największe miasto kraju.
Ustrój polityczny: republika.
Powierzchnia: 86 600 kilometrów kwadratowych.
Język urzędowy: azerski (azerbejdżański).
Waluta: manat azerbejdżański (AZN), który dzieli się na 100 gapików. Aktualnie w obiegu występują monety o wartościach: 1, 3, 5, 10, 20 i 50 gapików oraz banknoty o wartościach: 1 manat, 5 manatów, 10 manatów, 20 manatów, 50 manatów, 100 manatów i 200 manatów. Jeden manat azerbejdżański (AZN) to około 2.3543 złotego polskiego (kurs z dnia 25. września 2019 roku).
Międzynarodowy numer kierunkowy: +994.
Duże miasta: Gandża – drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Sumgait – trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju, Mingeczaur, Xırdalan, Szyrwan.
Największe atrakcje turystyczne: Baku, Park Narodowy Qobustan (we wschodniej części kraju), Quba – magiczna kraina Azerbejdżanu, pomarańczowe góry, wulkany błotne, Yanar Dag („Płonąca Góra”), Xınalıq – niewielka miejscowość z widokiem na Kaukaz, Naftalan – miasto słynące z ropy naftowej.
Najciekawsze pamiątki: herbata azerska, koniak, wino, kawior, chałwa, sok z grantów, tradycyjny dywan.
Kiedy jechać? Wiosną lub jesienią.
Republika Azerbejdżanu – praktyczne informacje dla turystów
– Jadąc do Azerbejdżanu, nie musimy posiadać obowiązkowych szczepień. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w tej części świata istnieje ryzyko zarażenia się żółtaczką pokarmową.
– Po kraju można poruszać się m.in. autobusami, metrem (w Baku), marszrutkami oraz pociągami (komunikacja kolejowa jest jednak dość ograniczona).
– Z Polski do Baku nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Bezpośrednio do stolicy Azerbejdżanu dostaniemy się natomiast z Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Moskwy, Kijowa, Rygi lub Stambułu.
– Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez dostępu do Internetu, mogą skorzystać z kafejki internetowej. Ta zazwyczaj nosi nazwę Internet Klub.
– Sklepy w Azerbejdżanie są czynne codziennie i pracują do późnych godzin nocnych.