Azerbejdżan – paszport czy dowód osobisty?

29 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Do Azerbejdżanu wjedziemy na podstawie paszportu (termin ważności dokumentu nie powinien być krótszy niż 3 miesiące) oraz wizy. O wizę można ubiegać się za pośrednictwem biura podróży lub platformy internetowej E-TOURIST VISA. Poniżej link do strony.

https://www.evisa.gov.az/en/

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Azerbejdżanu.

Kontynent: Azja.

Stolica: Baku – największe miasto kraju.

Ustrój polityczny: republika.

Powierzchnia: 86 600 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: azerski (azerbejdżański).

Waluta: manat azerbejdżański (AZN), który dzieli się na 100 gapików. Aktualnie w obiegu występują monety o wartościach: 1, 3, 5, 10, 20 i 50 gapików oraz banknoty o wartościach: 1 manat, 5 manatów, 10 manatów, 20 manatów, 50 manatów, 100 manatów i 200 manatów. Jeden manat azerbejdżański (AZN) to około 2.3543 złotego polskiego (kurs z dnia 25. września 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +994.

Duże miasta: Gandża – drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Sumgait – trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju, Mingeczaur, Xırdalan, Szyrwan.

Największe atrakcje turystyczne: Baku, Park Narodowy Qobustan (we wschodniej części kraju), Quba – magiczna kraina Azerbejdżanu, pomarańczowe góry, wulkany błotne, Yanar Dag („Płonąca Góra”), Xınalıq – niewielka miejscowość z widokiem na Kaukaz, Naftalan – miasto słynące z ropy naftowej.

Najciekawsze pamiątki: herbata azerska, koniak, wino, kawior, chałwa, sok z grantów, tradycyjny dywan.

Kiedy jechać? Wiosną lub jesienią.

Republika Azerbejdżanu – praktyczne informacje dla turystów

– Jadąc do Azerbejdżanu, nie musimy posiadać obowiązkowych szczepień. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w tej części świata istnieje ryzyko zarażenia się żółtaczką pokarmową.

– Po kraju można poruszać się m.in. autobusami, metrem (w Baku), marszrutkami oraz pociągami (komunikacja kolejowa jest jednak dość ograniczona).

– Z Polski do Baku nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Bezpośrednio do stolicy Azerbejdżanu dostaniemy się natomiast z Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Moskwy, Kijowa, Rygi lub Stambułu.

– Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez dostępu do Internetu, mogą skorzystać z kafejki internetowej. Ta zazwyczaj nosi nazwę Internet Klub.

– Sklepy w Azerbejdżanie są czynne codziennie i pracują do późnych godzin nocnych.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments