Austria – paszport czy dowód osobisty?

10 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że mogą oni wjechać do Austrii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Uwaga! Dokument stwierdzający tożsamość (paszport lub/i dowód osobisty) nie może nosić śladów zniszczeń.

Austria – informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Republika Austrii.

Kontynent: Europa.

Stolica: Wiedeń.

Powierzchnia: 83 879 km².

Ludność: 8,773 miliona (2017).

Ustrój polityczny: republika federalna.

Język urzędowy: niemiecki.

Waluta: Euro (EUR), które dzieli się na 100 centów.

Data przystąpienia do Unii Europejskiej: 1. stycznia 1995 r.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +43.

Napięcie w gniazdkach: 230V.

Czas trwania lotu (Warszawa – Wiedeń): ok. 1 godz. i 20 min.

Klimat: Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego.

Większe miasta: Salzburg, Graz – drugie pod względem wielkości miasto w kraju, Innsbruck, Linz, Klagenfurt am Wörthersee – szóste pod względem wielkości miasto Austrii.

Największe atrakcje turystyczne: zabytki Wiednia, jezioro Achensee – największe jezioro Tyrolu, Ahornboden – płaskowyż porośnięty klonami, Alpejskie Zoo w Innsbrucku, „dom do góry nogami“ w Terfens, kopalnia srebra w mieście Schwaz, Mozarts Geburtshaus – dom, w którym urodził się słynny Wolfgang Amadeus Mozart.

Austria – przydatne informacje dla turystów

– Na terenie kraju nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, nie ma również problemów z dostępem do opieki medycznej.

– Turyści z Polski, którzy zamierzają poruszać się po Austrii samochodem, nie są zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

– W miejscach publicznych (takich jak budynki użyteczności publicznej oraz dworce) obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych.

– Komunikacja publiczna w tej części Europy jest świetnie rozwinięta. Cudzoziemcy mogą przemieszczać się zarówno pociągami, jak i autobusami.

– W Austrii, podobnie jak w Polsce, istnieje zwyczaj zostawiania drobnych kwot pracownikom restauracji. Napiwki zazwyczaj wynoszą 5 – 10% wartości rachunku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments