Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że mogą oni wjechać do Austrii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
Uwaga! Dokument stwierdzający tożsamość (paszport lub/i dowód osobisty) nie może nosić śladów zniszczeń.
Austria – informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Austrii.
Kontynent: Europa.
Stolica: Wiedeń.
Powierzchnia: 83 879 km².
Ludność: 8,773 miliona (2017).
Ustrój polityczny: republika federalna.
Język urzędowy: niemiecki.
Waluta: Euro (EUR), które dzieli się na 100 centów.
Data przystąpienia do Unii Europejskiej: 1. stycznia 1995 r.
Międzynarodowy numer kierunkowy: +43.
Napięcie w gniazdkach: 230V.
Czas trwania lotu (Warszawa – Wiedeń): ok. 1 godz. i 20 min.
Klimat: Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego.
Większe miasta: Salzburg, Graz – drugie pod względem wielkości miasto w kraju, Innsbruck, Linz, Klagenfurt am Wörthersee – szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
Największe atrakcje turystyczne: zabytki Wiednia, jezioro Achensee – największe jezioro Tyrolu, Ahornboden – płaskowyż porośnięty klonami, Alpejskie Zoo w Innsbrucku, „dom do góry nogami“ w Terfens, kopalnia srebra w mieście Schwaz, Mozarts Geburtshaus – dom, w którym urodził się słynny Wolfgang Amadeus Mozart.
Austria – przydatne informacje dla turystów
– Na terenie kraju nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, nie ma również problemów z dostępem do opieki medycznej.
– Turyści z Polski, którzy zamierzają poruszać się po Austrii samochodem, nie są zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy.
– W miejscach publicznych (takich jak budynki użyteczności publicznej oraz dworce) obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
– Komunikacja publiczna w tej części Europy jest świetnie rozwinięta. Cudzoziemcy mogą przemieszczać się zarówno pociągami, jak i autobusami.
– W Austrii, podobnie jak w Polsce, istnieje zwyczaj zostawiania drobnych kwot pracownikom restauracji. Napiwki zazwyczaj wynoszą 5 – 10% wartości rachunku.