Turyści z Polski, którzy zamierzają stanąć „oko w oko” z kangurem lub przesympatycznym misiem koala, są zobowiązani do posiadania aktualnego dokumentu paszportowego.
Uwaga! Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.
Kolejną ważną kwestią jest wiza do Australii. O wizę można aplikować za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji.
Informacje ogólne o kraju
Oficjalna nazwa: Związek Australijski (ang. Commonwealth of Australia).
Kontynent: Oceania.
Stolica: Canberra.
Powierzchnia: 7 692 000 kilometrów kwadratowych.
Ludność: 24,6 miliona (dane pochodzą z 2017 roku).
Ustrój polityczny: federacyjna monarchia konstytucyjna z dwuizbowym parlamentem.
Język urzędowy: angielski.
Waluta: jest dolar australijski (Australian Dolar; AUD), który dzieli się na 100.00 centów. W obiegu występują monety o wartościach: 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 dolar i 2 dolary oraz banknoty o wartościach: 5 dolarów, 10 dolarów, 20 dolarów, 50 dolarów i 100 dolarów.
Międzynarodowy numer kierunkowy: +61.
Większe miasta: Sydney – największe miasto Australii i Oceanii, Melbourne – drugie pod względem wielkości miasto kraju, Brisbane – trzecie co do wielkości miasto w kraju, Perth,
Największe atrakcje turystyczne: Uluru – niewątpliwy symbol Australii, rafa Coral Bay – raj dla miłośników plażowania, Dwunastu Apostołów – zachwycające kolumny z wapienia, Nambung National Park, Wilsons Promontory (Wilson’s Promontory) – półwysep w stanie Wiktoria, pustynia Nullarbor, Dolina Gigantów – park z ogromnymi eukaliptusami, Sydney.
Najciekawsze pamiątki: wyroby sztuki aborygeńskiej (np. grafiki), magnesy na lodówkę, pocztówki, orzeszki macadamia.
Kiedy najlepiej przyjechać do Australii? Pomiędzy wrześniem a październikiem.
Australia – praktyczne informacje dla obcokrajowców
– Turyści z Polski, którzy zamierzają poruszać się po kraju samochodem, są zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy lub polskiego prawa jazdy z tłumaczeniem.
Uwaga! Tłumaczenie musi być wykonane przez uprawnionego tłumacza w Australii.
Kolejna ważna informacja dla kierowców – nie parkujcie pod drzewami! Silne burze oraz wiatr mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód.
– W kraju obowiązuje lewostronny ruch drogowy – trzeba będzie przyzwyczaić się do nowego rytmu.
– Na terenie Australii nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. W trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo, warto jednak zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A oraz B.
– Osoby, które zamierzają przemieszczać się po kraju, a także często zmieniać miejsce pobytu, powinny uważać na jadowite węże i pająki.
Miejsce ich występowania: busz, pustynia.
– Wstęp do większości parków narodowych zlokalizowanych na terenie Australii jest bezpłatny.
– Darmowe wifi można znaleźć w dużych miastach.