Alkohol na Malediwach. Jak wwieźć alkohol? Jak przewieźć?

16 lutego 2024
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Malediwy to kraj muzułmański, dlatego zasady dotyczące spożywania alkoholu są tutaj zupełnie inne aniżeli w Europie czy Ameryce. Na Malediwach obowiązuje prawo szariatu, a islam zabrania spożywania alkoholu, biorąc jednak pod uwagę to, jak ważna dla malediwskiej gospodarki jest turystyka, są pewne odstępstwa od zakazu.

Jak wygląda kwestia alkoholu na Malediwach?

Gdzie leżą Malediwy? Na Oceanie Indyjskim – Malediwy są krajem wyspiarskim, ze stolicą w Male. Archipelag Malediwów liczy sobie prawie 1200 wysepek, ale zamieszkanych jest tylko ok. 200 z nich. Główną atrakcją są rajskie plaże i czysta, przyjemnie ciepła woda oceanu, w której można pływać przez cały rok. Bezpośredni lot na Malediwy jest możliwy z kilku miast europejskich i azjatyckich, m.in. z Londynu, Frankfurtu, Pekinu, Doha. Lokalne prawo zakazuje sprzedaży i spożywania alkoholu, żeby jednak nie odstraszać zagranicznych turystów, poczyniono kilka wyjątków – wysokoprocentowe trunki można kupować w resortach turystycznych oraz na statkach wycieczkowych.

To prawo dotyczy wyłącznie gości spoza kraju. Alkohol wolno spożywać na terenie całego hotelu, jednak ze względu na zakaz, ceny na Malediwach są wysokie, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas planowania budżetu przed wyjazdem. Co zabrać na Malediwy żeby ominąć ten zakaz i nie przepłacać za drinki? Niestety, wwozić alkoholu na Malediwy kategorycznie nie wolno – wszystkie walizki prześwietlają pracownicy lotniska i jeśli znajdą w bagażu alkohol, trafi on do depozytu i zostanie oddany dopiero przy wyjeździe. Nie można wwieźć nawet niskoprocentowych trunków jak piwo czy wino.

Zasady i regulacje dotyczące alkoholu na Malediwach

Malediwczycy to konserwatywny naród i choć są już przyzwyczajeni do zachodnich turystów, to i tak czuć, że na wyspach panuje islam. Do kurortów, w których sprzedaje się alkohol, miejscowi nie mają prawa wchodzić, chyba że są pracownikami. Bardzo źle jest także widziane bycie pijanym w miejscu publicznym, a za niewłaściwe zachowanie po alkoholu można nawet trafić do lokalnego więzienia.

Alkohol legalny jest wyłącznie w tzw. strefach turystycznych. Poza hotelami, alkohol serwowany jest na pływających barach, daleko od lokalnych wysepek, i trzeba do nich dopłynąć na własny koszt, co czyni konsumpcję alkoholu naprawdę drogą. Różnego rodzaju trunki są dostępne także w sklepach wolnocłowych na lotniskach, gdzie można zrobić zakupy przed odlotem.

Import alkoholu na Malediwy

Na miejscu nie wytwarza się praktycznie żadnego alkoholu, więc trunki dla turystów muszą być sprowadzane z zagranicy. Najważniejsze zasady dotyczące importu alkoholu to:

– importer musi mieć licencję od malediwskich władz na sprowadzanie alkoholu
– każda ilość alkoholu w prywatnym bagażu zostanie skonfiskowana
– nie wolno wwozić na lokalne wyspy alkoholu zakupionego w strefie bezcłowej
– za dystrybucję alkoholu bez licencji grożą bardzo wysokie kary

Inaczej mówiąc, nie warto nielegalnie wwozić alkoholu, ponieważ może to skutkować wysoką karą finansową albo więzieniem. Za nielegalny przemyt uważa się również przewożenie alkoholu z turystycznych statków na wyspy – pić alkohol można jedynie na takim statku-dyskotece.

alkohol-na-malediwach-1

Kupowanie i konsumpcja alkoholu

Drinki dostępne są w większości resortów. Podaje się je w barach, restauracjach, przy basenach, a nawet na plaży, ale pod warunkiem, że jest to teren zaliczany do strefy turystycznej, a nie miejsce publiczne. Wybór alkoholi na Malediwach jest całkiem spory i najczęściej pochodzi on z Indii oraz Sri Lanki. Niektóre trunki sprowadza się z Europy.

Piwo

To prawdopodobnie najpopularniejszy alkohol na Malediwach. W hotelach dostępne są zarówno te globalne marki, jak Carlsberg i Heineken, jak i piwa produkowane lokalne w Azji, np. na Filipinach.

Wino

Jakość wina zależy zwykle od standardu hotelu – pięciogwiazdkowe kurorty posiadają własne piwniczki winne i sprzedają wina od najlepszych producentów z całego świata.

Alkohole wysokoprocentowe

Mocne alkohole podaje się w prawie każdym hotelu, a ich ceny są wyraźnie wyższe od tych w europejskich kurortach. Oferta obejmuje różnego rodzaju wódki, gin, whisky, brandy.

Koktajle

Oprócz tych standardowych koktajli, na Malediwach niezwykle popularne są drinki o egzotycznych smakach, z dodatkiem kokosa, ananasa czy mango.

Hotele na Malediwach mogą zniechęcać wysokimi cenami alkoholu, ale poza ich obszarem bardzo trudno będzie nabyć jakikolwiek trunek, a w razie wpadki podczas nielegalnego zakupu turystę czeka nieprzyjemna kara.

Jak wwieźć alkohol na Malediwy?

Wwożenie alkoholu na teren Malediwów jest nielegalne. O ile próba przewiezienia jednej butelki raczej skończy się tylko jej odebraniem, to już duża ilość skutkować może grzywną, a nawet… więzieniem. Turyści chwalą się, że np. przelali alkohol do butelki po napoju i przewieźli w bagażu podręcznym, który nie był kontrolowany. Czy to jednak dobry pomysł? Oceń sam.

Sprawdź: domki na wodzie na Malediwach

Alkohol w kurortach

Stały dostęp do alkoholu można mieć w ramach wczasów all inclusive – cena takiego pakietu jest odpowiednio wyższa, jeśli jednak ktoś zamierza pić więcej niż dwa drinki dziennie, wyjdzie to taniej od płacenia za każde zamówienie w barze. Dla osób, które planują pić tylko sporadycznie, bardziej opłacalne jest kupowanie drinków osobno.

Alkohol na lokalnych wysepkach

Alkoholu w sklepie nie uda się kupić nigdzie, i dotyczy to także stolicy państwa. Po wyspie nie wolno się poruszać z alkoholem przy sobie, nawet kiedy został on zakupiony legalnie w hotelu. Restrykcje dotyczą zresztą nie tylko samego alkoholu, ale i ubioru, dlatego należy unikać nadmiernego odsłaniania ciała i chodzenia w bikini po plażach publicznych.

Pływające bary

Pływający bar to ciekawa opcja dla turystów chcących się uraczyć alkoholem. Statki-bary pływają na wodach międzynarodowych, gdzie religia państwowa teoretycznie nie obowiązuje. Na morski bar można dotrzeć łódką, a na miejscu dostępna jest bardzo szeroka oferta przeróżnych alkoholi.

Wyspy tylko dla turystów

Resort Island jest wyspą stworzoną specjalnie dla zagranicznych gości. W cenie są wszelkie udogodnienia, wyżywienie oraz alkohol, ale na nocleg wraca się na swoją lokalną wysepkę – wychodzi to dużo taniej niż całodobowy pobyt z noclegiem.

Ile kosztuje alkohol na Malediwach?

Restrykcje mają oczywiście wpływ na ceny alkoholu. Do ceny może jeszcze zostać doliczony podatek w wysokości 10 proc., trzeba też pamiętać o napiwkach dla obsługi. Ceny popularnych alkoholi wynoszą:

– piwo – 5-10 dolarów
– 50 g wódki – 6-12 dolarów
– lampka wina – 10-30 dolarów
– butelka wina – od 50 dolarów wzwyż
– lampka szampana – 75-150 dolarów
– koktajl – 15-30 dolarów

Część hoteli organizuje happy hours, i w tym czasie alkohol jest tańszy o połowę.

Alkohol na lotniskach

Na Malediwach obowiązują strefy bezcłowe, gdzie można kupować alkohol. Powinno się to robić jedynie przy wylocie, w przeciwnym razie alkohol zostanie skonfiskowany.

Lepiej też nie stosować turystycznych sztuczek na przemycanie alkoholu w bagażu, bo personel i tak je zna, a walizki są przeszukiwane naprawdę bardzo skrupulatnie. Najpopularniejsze tricki dotyczą przelewania alkoholu do małych buteleczek po kosmetykach lub napełniania nim owoców, ale obsługa często odkręca i wącha podejrzanie wyglądające przedmioty, jest więc spora szansa, że wykryją próbę ominięcia miejscowych przepisów.

Napoje bezalkoholowe

Co można pić na wyspach oprócz alkoholu? Malediwy oferują szeroki wybór herbat, które podaje się bez żadnych dodatków albo z cukrem i mlekiem. Wiele osób sięga też po wyspiarskie napoje orzeźwiające na bazie wody, z dodatkiem cukru i cytryny, piwa bezalkoholowe, soki ze świeżo wyciśniętych owoców.

Co jeszcze jest zakazane na Malediwach?

Religia narzuca zakaz nie tylko alkoholu. Na lokalnej wyspie nie wolno spożywać wieprzowiny w jakiejkolwiek formie, zabroniona jest także pornografia. Dozwolone są natomiast wyroby tytoniowe, ale palić można tylko w strefach do tego wyznaczonych. Prócz tego są limity tytoniu w bagażu podczas wjazdu. Zakazane są jeszcze przedmioty związane z religią inną niż islam.

Alkohol a aktywność fizyczna

Malediwy to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, przestrzega się jednak turystów, aby nie spożywali alkoholu planując nurkowanie, pływanie po oceanie czy surfowanie. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się spożywania alkoholu podczas pływania łódką, a osoby pijące drinki na plażach powinny zatroszczyć się o właściwe nawodnienie organizmu.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments