Albania – atrakcje dla dzieci. Gdzie jechać z dziećmi do Albanii?

15 października 2023
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]

Albania jeszcze nie jest tak doceniana przez turystów jak inne państwa regionu, ale z roku na rok zwiększa się liczba osób chcących właśnie w tym miejscu spędzić swoje wakacje. Bez wątpienia jest tu co oglądać, a na ładną pogodę można liczyć przez cały sezon, ale czy jest to odpowiedni kierunek na wypoczynek z dziećmi? Sprawdź, gdzie warto się pojechać i jakie są największe atrakcje tego niezwykłego kraju.

Saranda

Jest to miasto położone w południowej Albanii, nad Morzem Jońskim, naprzeciwko wyspy Korfu, na którą można się dostać promem. Saranda przyciąga turystów ładnymi, piaszczystymi plażami, nie jest też tak zatłoczona jak inne popularne kurorty. Można tu odwiedzić zamek Lekursi i zabytkowy monastyr, dzieciom też powinno się spodobać w pobliskim parku narodowym Butrint.

Saranda

Ksamil

To jeden z popularniejszych kurortów albańskiej riwiery. W Ksamilu są przepiękne plaże, woda jest czysta, wiele ośrodków wypoczynkowych zapewnia liczne udogodnienia oraz rozrywki dla całej rodziny. Dużą atrakcją jest wycieczka na jedną z pobliskich, niezamieszkanych wysepek.

Gjirokastra

Nazywany „Miastem Tysiąca Schodów” Gjirokastёr swoją sławę zawdzięcza wspaniałym zabytkom i klimatycznym, krętym uliczkom – w 2005 roku miasto wpisano na listę UNESCO. Podczas wakacji w tym miejscu koniecznie trzeba zobaczyć średniowieczną twierdzę i zajrzeć na lokalny targ. Uliczki są bardzo strome, więc spacer z wózkiem może być męczący, ale starszym dzieciom architektura niczym z bajki powinna przypaść do gustu.

Gjirokastra

Blue Eye (Syri i Kaltër)

„Niebieskie oko” jest dość tajemniczym miejscem. To niezwykłe, wulkaniczne źródło znajdujące się pod ziemią, którego woda zmienia kolor w zależności od pory dnia i położenia słońca. Największe wrażenie robi, gdy przybiera odcień mocno nasyconego szmaragdu i turkusu. Woda jest krystalicznie czysta, przyjemnie chłodna i można do niej wejść.

Dhërmi

Już sam dojazd do tego miejsca jest atrakcją samą w sobie ze względu na wijące się wzdłuż wybrzeża drogi. Na miejscu czekają zaciszne plaże, tym razem nie piaszczyste, a z drobnymi kamieniami. Właśnie w okolicach Dhërmi woda jest najczystsza, w pobliżu można zwiedzać nadmorskie jaskinie, jest też opcja wynajęcia pontonu albo małej łódki na rodzinną przejażdżkę.

Jezioro Szkoderskie

To największe jezioro w Albanii, położone tuż przy granicy z Czarnogórą. Idealne miejsce na rodzinny urlop na łonie natury – wokół jeziora biegną liczne szlaki turystyczne, jest mnóstwo miejsca do zabawy, można też zwiedzić sąsiednie wioski z typowo albańską zabudową.

Sztuczne jezioro w pobliżu Tirany

Świetna miejscówka na aktywny wypoczynek z dzieciakami. Przy jeziorze urządzono plac zabaw, są tarasy widokowe, budki z lodami, tereny piknikowe, można też wypożyczyć rowery na wycieczkę wokół jeziora.

Muzeum Historii Naturalnej

Co można robić, kiedy pogoda nie bardzo dopisuje? Warto zajrzeć do Tirany i jej Muzeum Historii Naturalnej. Dzieciom na pewno spodobają się efektowne eksponaty, są też specjalne sekcje właśnie dla maluchów.

Plac Skanderbega w Tiranie

Inne miejsce w stolicy Albanii, które warto zwiedzić z dziećmi, to Plac Skanderbega, gdzie obok historycznych monumentów stoi duża karuzela, a w upalne dni maluchy mogą się popluskać w fontannie.

Taiwan Center w Tiranie

To bardzo popularny w Tiranie park rozrywki dla dzieci. Są tu place do zabawy, restauracje ze smacznym jedzeniem i pokazy fontann.

Góra Dajti

Tuż za Tiraną wznosi się góra Dajti. Dostać się na nią można kolejką linową. Na górze jest mnóstwo miejsc do wspinania, jazdy na rowerze oraz innych zabaw.

Dajti

Durrës

Atrakcyjne plaże znaleźć można też w Durrës. Blisko brzegu woda jest płytka i bezpieczna dla maluchów, a czysty, drobny piasek zachęca do budowania zamków i robienia babek. Prócz tego warto zwiedzić w mieście słynny amfiteatr z czasów rzymskich, starą wenecką wieżę, pozostałości murów obronnych.

Rzeka Drin

Drin jest rzeką płynącą przez północną część Albanii. Z dziećmi można się wybrać na rejs rzeką albo spacer wzdłuż jej brzegów, dobrym pomysłem będzie też spływ kajakowy.

Zamek w Beracie

Historia zamku zaczyna się blisko 2500 lat temu, choć większość zabudowań pochodzi z XIII stulecia. Zamek wznosi się na wysokiej skale, a w pobliżu zobaczyć można jeszcze pozostałości po osmańskich meczetach i bizantyjskich kościołach.

Berat

Jezioro Koman

Koman mieści się w malowniczym kanionie w górach północnej Albanii. Główną atrakcją turystyczną jest rejs promem pomiędzy klifami i podziwianie krajobrazów regionu.

Koman

Valbona Valley National Park

Nazywany Albańskimi Alpami Park Narodowy to przede wszystkim zapierające dech w piersiach góry, ogromne wodospady, lasy, źródełka, fantastyczne formacje skalne. Spacerowanie po parku jest łatwe dzięki dobrze oznakowanym trasom.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments