5 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na Ibizę

18 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ibiza – gorąca hiszpańska wyspa słynąca głównie z pięknych plaż i licznych klubów, w których można bawić się do białego rana. Na tym jednak jej walory się nie kończą – to również malownicze krajobrazy i interesujące zabytki. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed wyjazdem.

1. Wybierz odpowiedni termin.

Sezon turystyczny w Hiszpanii – zarówno kontynentalnej, jak i wyspiarskiej – rozpoczyna się pod koniec maja i finiszuje wraz z początkiem października. W tym okresie jest na Ibizie gorąco (w lipcu i sierpniu średnio 30 st. C) i tłoczno. Weźmy zatem pod uwagę preferowane przez nas formy wypoczynku. Jeżeli lubimy wylegiwać się w słońcu na plaży, jedźmy latem. Jeśli zaś potrzebujemy spokoju i nastawiamy się na zwiedzanie czy piesze wyprawy, wybierzmy się na Ibizę np. w kwietniu czy październiku – dużym plusem wyjazdu poza sezonem są niższe ceny.

2. Zaplanuj podróż.

Z biurem podróży czy na własną rękę? Zwykle decydującą rolę odgrywają tu kwestie finansowe. Wyjazdy organizowane we własnym zakresie są droższe, jednak mamy wpływ na wybór linii lotniczych, hotelu oraz lokali, w których się stołujemy itp. Z kolei biura podróży często mają sporo korzystnych dla kieszeni ofert, np. last minute – to dobra opcja, gdy na wycieczkę decydujemy się w ostatniej chwili lub kiedy po prostu nie mamy czasu, aby samodzielnie zająć się jego organizacją. W obu przypadkach obowiązują dwie ważne zasady. Po pierwsze – tematem zajmijmy się z wyprzedzeniem, będzie taniej. Po drugie – nie zapominajmy o bezpieczeństwie – urlop na Ibizie z www.polisaturystyczna.pl to gwarancja komfortu oraz pewność, że w razie problemów nie nadszarpniemy naszego budżetu.

Planując podróż, pamiętajmy także o atrakcjach, z których zamierzamy korzystać. Na Ibizie warto zobaczyć m.in. starówkę w Ibiza Town, Hippy Market w Es Cana, rezerwat przyrody Ses Salines, zabytki fenicko-punickie (np. cmentarz Necropolis del Puig des Molins) czy liczne jaskinie. Koniecznie też skuśmy się na drinka czy kawę w kultowej restauracji Cafe del Mar – obserwowany stąd zachód słońca to widok, który utkwi nam w pamięci na długo.

3. Zadbaj o siebie.

Nawet najlepiej zaplanowane wakacje na Ibizie nie sprawią nam przyjemności, kiedy zdrowie szwankuje. Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, zróbmy zalecone badania, stosujmy się do wskazówek specjalistów – bardzo duża jest wówczas szansa, że kłopoty natury zdrowotnej nie zepsują nam urlopu. A będą one większe, jeżeli nie dopilnujemy spraw opisanych w dalszej części artykułu.

4. Załatw formalności.

Na okoliczność wyjazdu na Ibizę nie potrzebujemy wizy, lecz musimy posiadać dowód osobisty – sprawdźmy zatem jego ważność, mając na uwadze fakt, iż wyrobienie nowego dokumentu trwa od 2 do 4 tygodni. Zabierzmy też aktualne prawo jazdy, o ile mamy w planach wynajmowanie auta na wyspie – w Hiszpanii polskie prawo jazdy jest uznawane. Studentom przyda się legitymacja ISIC upoważniająca do zniżek w wielu miejscach. Dodatkowo wyróbmy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA umożliwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w nagłych przypadkach w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. EKUZ uzyskamy bezpłatnie w wojewódzkim oddziale NFZ lub jego delegaturze, lecz pod pewnymi warunkami – jednym z nich jest posiadanie ubezpieczenia w NFZ (są wyjątki od tej reguły). Poza tym zakres ochrony ubezpieczeniowej wynikający z EKUZ jest ograniczony – za niektóre świadczenia, podobnie jak obywatele Hiszpanii, ponosimy częściową lub całkowitą odpłatność, np. transport medyczny nie jest refundowany przez NFZ. Karta nie przyda się w prywatnych placówkach służby zdrowia. W związku z powyższym nie należy traktować EKUZ jako „zamiennika” komercyjnej polisy – ubezpieczenie turystyczne na www.polisaturystyczna.pl to kompleksowa ochrona, której zakres dopasujemy do indywidualnych kryteriów.

5. Kup ubezpieczenie.

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na zaopatrzenie się w polisę turystyczną jest zakupienie jej online. Pomagają w tym specjalne porównywarki, dzięki którym zestawimy kilka lub więcej ofert różnych towarzystw. Najważniejszymi elementami ubezpieczenia są: zakres ochrony ubezpieczeniowej, wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej, a także ogólna suma ubezpieczenia oraz sumy poszczególnych opcji takich jak ratownictwo, transport medyczny, OC, NNW itp. Na sumach ubezpieczenia nie warto oszczędzać – jeśli będą za niskie, polisa nie pokryje wszystkich wydatków związanych z leczeniem. Przyjmuje się, iż w przypadku wyjazdów do krajów UE powinniśmy posiadać polisę z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia wynoszącą minimum 100-120 tys. zł.

Wbrew powszechnie panującej opinii ubezpieczenia turystyczne nie są drogie. Za polisę na tygodniowy pobyt na Ibizie (wypoczynek i zwiedzanie) zapłacimy w najtańszym wariancie ok. 20 zł, a w najdroższym – 141 zł. To naprawdę niewiele w porównaniu z wysokimi kosztami świadczeń medycznych w Hiszpanii, gdzie np. ceny za leczenie ambulatoryjne zaczynają się od 55 EUR, a za 6-dniowy pobyt w szpitalu spowodowany zapaleniem trzustki wystawiany jest rachunek na ponad 3200 EUR.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments